Focení s Markétkou – portréty v Praze a přeměna pokoje na improvizovaný ateliér

Ještě než se dostanu k samotnému focení s Markétkou, tak trochu uvedu o co vlastně tentokrát šlo. Nedávno jsem se dostal k focení dvou krásných slečen ve spodním prádle u nich v bytě. A hodně mě to začalo bavit a dost mě to nadchlo. Hned jsem věděl, že je to další věc, ve které se musím dále zlepšovat a které se chci věnovat. Hodně mě baví fotit v improvizovaných prostředích a vymýšlet jak to co nejlépe nafotit.

img3538

Má nejoblíbenější fotka z toho focení

Hned po tomto focení jsem tedy začal střádat plány, kde a s kým fotit další podobné fotky. Taky jsem potřeboval zjistit, jestli se vůbec dá něco takového nafotit u mě v pokoji. S několika slečnama jsem se už začal domlouvat, ale ta komunikace občas bývá docela na dlouho. Pak jsem si vzpomněl, že Markétka, kterou jsem fotil loni na jaře (a psal jsem o tom v tomto článku) se nedávno stěhovala kousek od Prahy. Tak jsem ji napsal a hned jsme se domluvili na sobotu.

Portréty v zimní Praze

S Markétkou jsme se viděli naposledy při tom našem posledním focení na jaře a moc rád jsem ji po dlouhé době zase viděl. Pro začátek jsme si udělali takovou „menší“ procházku Prahou. Tedy byl jsem nakonec uchozený tak, že jsem myslel že mi upadnou nohy 🙂

Začali jsme fotit už na Karlově mostě, jenže byla dost zima a foukal hodně studený vítr, proto jsme se šli přesunout někam kde tolik foukat nebude. Napadly mě Vojanovy sady, tak jsme se tam šli mrknout. V zimě to tam sice nevypadá tak zajímavě jako v létě, ale i tak to bylo hezké. Hned při vstupu do areálu jsem využil dřevěné pozadí a dále jsme fotili chvíli u stromu.

img4043

Rád při focení vyhledávám zajímavé pozadí – různé cihlové zdi, ozdobené dveře, nebo třeba dřevěné ploty

img4055

Ve Vojanových sadech zaujal taky zvláštně tvarovaný strom, který se perfektně hodí pro doplnění portrétů.

img4076  img4094

Tahle část sadů je pro portréty jako stvořena.

img4127

Poslední portrét z venku. Byla opravdu hrozná kosa a tohle bylo vyfoceno na Karlově mostě, kde foukal studený vítr. Ale Markét šikovně pózovala i v takových nehostiných podmínkách.

Focení v prádle v mém pokoji

A konečně se dostávám k té zajímavější části 🙂 Tedy když jsme šli ke mě domů, tak se mi hlavou honily myšlenky, jak to vůbec v tak malém prostoru nafotím. Abyste si dokázali lépe představit podmínky, ve kterých jsem fotil, přikládám fotky mého pokoje:

img0178 img0175

Když jsme dorazili domů, tak jsem Markét nastínil mou představu, co bych chtěl nafotit. Vzhledem k prostředí jsem chtěl většinu fotek fotit na posteli.

img4158 img4161 img4169

Co se týká technické stránky věci, snažil jsem se co nejčastěji fotit s pevnou padesátkou. Místa bylo málo, proto se takto nedala fotit celá postava. Což by byl stejně kvůli ne moc hezkému okolí i tak problém. Z oken moc světla nešlo, proto jsem to řešil externím bleskem odpalovaným mimo tělo fotoaparátu. Blesk jsem hodil na stativ, sundal softbox a fotil odrazem od bílých stěn a stropu. Celou dobu jsem fotil v plně manuálním režimu. Jak blesk, tak i fotoaparát jsem nastavoval ručně.

img4186-version2 img4185

img4288 img4257 img4197 img4227-version2

Hodně se mi líbí fotky na posteli s noťasem. Byla tam zrovna zobrazená stránka 500px, tak si Markétka zaujatě prohlížela hezké fotky ostatních fotografů 🙂 Hodně jsem bojoval s tím pozadím. Ty závěsy vypadají hrozně a taky se mi do záběru často dostávalo topení. Nebylo moc šancí, jak se toho zbavit. Trochu pomohl třeba záběr z podhledu.

img4340 img4354

Dobrý nápad bylo využití polštáře. Jen mi v době focení nedošlo, že ramínko podprsenky a taky kousek kalhotek vypadají u této fotky rušivě. Příště na to budu dávat větší pozor a alespoň u té podprsenky budu trvat na sundání. Ty kalhotky by se daly změnou úhlu pohledu schovat. Jinak ten efekt v pravém dolním rohu vznikl tak, že byl blesk umístěn před objektivem a částečně se světlo z blesku dostalo přímo na čočku objektivu.

img4364 img4371

Poslední dvě postelové fotky. Tentokrát jsme využili peřiny s tím, že bude zakrývat tělo a bude vidět jen část těla. Obě varianty se mi líbí. Možná trochu více se mi líbí ta fotka vlevo. Zpětně když jsem fotky upravoval mě napadlo nafotit příště něco podobného ale bez podprsenky s tím, že by peřina částečně zakrývala prsa.

Focení s černým pozadím, aneb zkouška na budoucí focení aktu u mě doma

Když už došly nápady na další pózy na posteli, rozhodl jsem se vyzkoušet ještě jednu věc, nad kteoru jsem delší dobu přemýšlel. Rád bych si někdy zkusil akty na černém pozadí. A potřeboval jsem vyzkoušet, jestli by se něco takového dalo nafotit u mě doma. A světe div se, dalo 🙂

img4484

img4462 img4452

Tak a teď k technické stránce věci. Jak jsem něčeho takového dosáhl v takovém malém pokoji? A jak jsem docílil toho, že za denního světla mám takové fotky s černým pozadím? V podstatě to bylo jednoduché.

Stačilo vzít nějaké tmavší pozadí. Já použil tmavě modrou deku z IKEA a přehodil ji přes dvě židle. Dále bylo potřeba docílit toho, aby byla Markét nasvícená, jenom trochu – z jednoho bodu. Potřeboval jsem eliminovat okolní světlo a toho jsem dosáhl tím, že jsem nastavil hodně krátký expoziční čas. Tedy kolem 1/1600s. ISO jsem nastavil nejnižší. A pak už jen stačilo vychytat sílu blesku. To vše jsem mohl realizovat díky rádiovému odpalovači, který podporuje i vysokorychlostní synchronizaci (tedy použití času kratších než 1/250s).

Na blesku byl nasazen 30x20cm softbox a byl namířen přímo na Markétku. Bohužel tak malý softbox není moc vhodný, pokud máte světlo z blesku jako jediné. Jako nástroj pro prosvětlení stínů za dne je to super, ale takto vznikaly dost ostré stíny. Proto mám v plánu si pro takové focení pořídit větši softbox. A myslím, že pro inspiraci určitě oceníte, když ukážu jak to vlastně při focení těchto fotek vypadalo.

img4448

Místa bylo extrémně málo a musel jsem využívat každý kousek pokoje. Ty dva poslední záběry s černým pozadím vznikaly tak, že jsem ležel na posteli, visel jsem hlavou dolů, v levé ruce jsem držel blesk a mířil s nim na modelku a v druhé ruce jsem se snažil udržet foťák s nasazeným Tamronem 17-50mm.

Dojmy z focení

Při tomto focení jsem si potvrdil, že improvizace je mou silnou stránkou a že dokážu i s minimálním prostorem a prostředky nafotit solidní snímky. Samozřejmě mám před sebou ještě hodně dlouhou cestu a je hodně věcí, na kterých musím ještě zapracovat.

Už teď mě čekají další dvě takové focení a brzy toho bude ještě mnohem více. Takže zkušenosti nasbírám rychle a průběžně se budu dělit o nové poznatky.

Rád bych, aby tento příspěvek posloužil i jako motivace a důkaz, že není potřeba mít nějaké extra vybavení, nebo drahý ateliér. S trochou improvizace se dají vytvořit zajímavé snímky i v jinak ne moc hezkých místech. Důležité je zvládat expozici a vědět, jak světlo ovlivňuje snímanou scénu. S takovými znalostmi pak nebudete mít problémy dosáhnout požadovaných výsledků.

Aktualizace: článek pochází z doby, kdy jsem s focením lidí začínal. Nyní mě portrétní focení živí a fotím už samozřejmě mnohem lépe. Pokud se chcete ve focení portrétů taky zlepšit, mrkněte na mou knihu Jak na focení portrétů – praktický průvodce fotografa.

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

komentáře 2

  1. Patrik napsal:

    Super článek, na portrétní focení v bytě se také chystám, takže tohle mi dalo pár tipů jak to zvládnout úspěšně, fotky s černým pozadím se mi velice líbí, musím vyzkoušet 🙂

  2. Veronika napsal:

    Ahojky,
    dokážu s 2 softboxy udělat taky takové hezké fotky na černém pozadí nebo tam hraje velkou roli rádiový odpalovač? Bohužel jsem ještě nepochopila jak hodně se liší, co se týče světla oproti děštníkům a softboxům a jestli je určitě potřeba při focení portrétů nebo se bez něj dokážu obejít 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *