Focení z kokpitu stíhačky

Už vás někdy napadlo, jak vznikají fotografie letadel ve vzduchu? Dneska se podíváme, jak to vypadá, když se do kokpitu stíhačky dostane fotograf se svou zrcadlovkou.

Třeba takový Ed Darack měl to štěstí, že se dostal do kokpitu F16, aby pořídil fotografii pro titulní stranu časopisu Air & Space. V následujícím videu uvidíte, jak probíhaly přípravy. Ed si nejdříve vytvořil v CAD aplikaci přesný nástřel toho, co chce vytvořit. Teprve poté došlo k realizaci. Měl v plánu vyfotit dvě stíhačky stoupající téměř kolmo vzhůru. Výsledný snímek použitý jako titulka magazínu se vydařil až na několikátý pokus.

Další fotograf, který měl možnost fotit z kokpitu stíhačky (a natočil se přitom) je třeba Justin De Rueck. Ten si vyzkoušel focení z kokpitu stíhačky L-39. Ve videu můžete vidět, jak zápasil při různých manévrech. Focení v takových podmínkách musí být opravdu hodně obtížné. Přeci jen to přetížení, které při takových akrobatických manévrech na fotografa působí je dost velké a při tom všem myslet ještě na správnou kompozici a nastavení fotoaparátu…to musí být opravdu výzva.

Nevýhoda takového focení je cena. Náklady na focení ve vzduchu v takovém stroji musí být obrovské. Podmínky při focení jsou přitom velmi obtížné a kvůli vysokým nákladům si člověk prostě nemůže dovolit snímky pokazit. Další příležitost se už nemusí objevit.

Chtěli byste si taky někdy vyzkoušet focení z kokpitu stíhačky? Nebo obecně z nějakého letadla? A co další podobná videa? Narazili jste na nějaké zajímavé?

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *