Jak jsem přežil poruchu disku bez ztráty dat

V týdnu se mi stal nemilý problém. Můj hlavní disk, na kterém mám uložené všechny fotky se porouchal a přestal fungovat. Šlo o nějakých 130 tisíc fotografií a k tomu fotky z rozpracovaných zakázek. Perfektní způsob, jak si ověřit jak dobře jsem měl nastavené zálohování.

Spousta lidí zálohování neřeší a nechává to na později. Jenže se k tomu málokdy dostanou a začnou to řešit až když už je pozdě a o data přijdou. Schválně se zkuste zamyslet co by se stalo, kdyby se vám porouchal disk na kterém máte fotky. Zrovna teď, v momentě kdy čtete tento článek. Co by to pro vás znamenalo? O co byste přišli?

Můj systém zálohování se mi hezky osvědčil, protože jsem nepřišel o žádné data. Tedy zálohy obsahovaly všechno, kromě posledních dvou hodin úprav. S tím se už dá žít, mě se navíc povedlo těch posledních pár upravených fotek z disku ještě zachránit. Ale i kdyby se nepovedlo, tak těch pár hodin práce není taková katastrofa. A jak zálohuju?

Vše zálohuju dvakrát. Jednou na lokální externí disk který mám doma vyhraněný jen na zálohy. A další záloha pak probíhá do cloudu pomocí služby Backblaze. Lokální zálohy řeší systémová aplikace Time Machine (součást Mac OS). Ta si hlídá změny na discích a každý nový nebo pozměněný soubor pravidelně zálohuje na externí disk. Tohle se děje několikrát denně. Stejně tak funguje Backblaze, který si hlídá změny a ty průběžně zálohuje do cloudu.

Pokud bych přišel o disk s fotkama a zároveň i o disk se zálohou (například v případě vykradení bytu), pořád mám online zálohu. Ta mimo jiné slouží i jako nouzové úložiště, ke kterému můžu přistupovat odkudkoliv. Například když jsem mimo domov a potřebuju nutně soubor, který mám na disku který leží doma, můžu ho stáhnout z cloudu.

Díky kombinaci těchto dvou záloh je šance na ztrátu dat dost malá. Nicméně mé zálohovací řešení není úplně stoprocentní. Pořád se může stát, že si nějakou chybou (nebo virem) poškodím nebo smažu některé data a to se projeví i do záloh. Odstraněné soubory by se časem odstranily i ze záloh a já bych o ně nenávratně přišel. Pro stoprocentní jistotu by bylo potřeba data i archivovat. Jednou za čas je ručně někam nahrát a na tom místě je už nijak neměnit.

Takže pokud jste zatím zálohování neřešili, tak začněte. Alespoň třeba nějakou cloudovou aplikací. Zmíněný Backblaze vyjde na 5$ měsíčně, což je za neomezené úložiště směšná částka a při placení rok dopředu ještě dokonce nižší.

Disky odchází bez předchozího varování a může se to stát kdykoliv. Obvykle se to stává v tu nejméně vhodnou chvíli. Je lepší být připraven, než pak řešit zbytečné problémy.

 

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *