Recenze: Huawei Ascend P7 z pohledu fotografa

Měl jsem na týden půjčený Huawei Ascend P7 a v tomto článku shrnu mé dojmy z používání tohoto telefonu k fotografování. Recenzovat telefon jako celek si netroufám, protože s telefony nemám dostatek zkušeností. Proto budu přístroj hodnotit podobně, jako u ostatních zdejších recenzí fotoaparátů.

Hned ze startu musím upozornit na právě probíhající soutěž, ve které můžete telefon vyhrát. Máte-li zájem, klikněte ZDE a zapojte se do soutěže.

Design

IMG_8275Telefon zaujme už na první pohled svým vzhledem. Vypadá dost elegantně, většinu plochy zabírá sklo a to i na zadní straně přístroje. Hrany telefonu jsou (pravděpodobně) kovové, kromě spodní hrany s USB konektorem. Na pravém boku najdete tlačítko pro zapínání/vypínání a potom dvě tlačítka pro ovládání hlasitosti. Na stejné straně jsou potom schované dva šuplíky pro SIM kartu a paměťovou kartu.

Velmi příjemná je taky tloušťka přístroje, pouhých 6,5mm. Proto se telefon i přes větší rozměry drží docela dobře. Ovládání jednou rukou bývá ale trochu problematické, zvlášť pokud máte menší ruce.

Displej

Díky velkému 5″ displeji je prohlížení a pořizování fotografií příjemné. FullHD rozlišení 1920x1080px znamená, že vše je vykresleno krásně ostře a nikde nemáte šanci vidět jednotlivé pixely. Co je ale důležitější je barevné podání displeje. To hodnotím jako velmi dobré. Navíc můžete v nastavení doladit teplotu barev. Při maximálním jasu je displej dobře čitelný i na slunci, což oceníte nejen při fotografování. Pozorovací úhly jsou taky velmi dobré.

Fotoaparát

Huawei P7 je vybaven 13MPx snímačem s objektivem se světelností f2 a ohniskovou vzdáleností 28mm (ekv. kinofilmu). Snímač má poměr stran 4:3 a maximální rozlišení je 4160×3120. Vedle čočky fotoaparátu je přítomná dioda pro nasvícení scény v případech nedostatku světla (lze i trvale zapnout a použít jako svítilnu).

Příznivci autoportrétů ocení vysoké rozlišení předního fotoaparátu. Ten disponuje rozlišením 8Mpx a vaše selfies budou tak ještě o něco detailnější 🙂

Bohužel jsem v průběhu testování nestihl vyzkoušet záznam videa. Telefon podporuje záznam v rozlišení 1080p v rychlosti až 30sn/s. Na Youtube najdete mnoho video ukázek, viz tento odkaz.

Jak se s nim fotí

Nyní ta hlavní část článku. Pro operační systém Android je dostupná řada aplikací pro fotografování, zde se ale zaměřím pouze na tu vestavěnou, která je v telefonu předinstalovaná. Rozhraní je velmi jednoduché a k dispozici jsou pouze plně automatické režimy. Na jedné straně najdete tlačítka spouště, záznamu videa a prohlížení pořízených fotografií. Na druhé straně pak najdete 4 další tlačítka: volba režimu, blesk, přepínání mezi předním a zadním fotoaparátem a dále tlačítko pro přístup k dalšímu nastavení.

Velké plus je rychlost startu aplikace – doba mezi tapnutím na ikonu aplikace a pořízením prvního snímku je minimální a telefon je tak vhodný pro focení momentek. Přímo v nastavení fotoaparátu lze navíc nastavit spuštění fotoaparátu dvojitým stisknutím tlačítka pro snížení hlasitosti. Díky tomu lze pomocí tohoto tlačítka spustit fotoaparát i když máte telefon zamčený, nebo dokonce vypnutý displej. Je zde možné taky nastavit, aby telefon po dvojitém stisknutí tlačítka rovnou i udělal snímek, ale přišlo mi vhodnější tímto způsobem pouze spustit aplikaci a spoušť pak zmáčknout dodatečně. Když máte telefon zamčený, nemusíte se obávat, že by díky této funkci mohl kdokoliv proniknout do telefonu bez hesla. Jde opravdu jen fotit a dokonce i po přepnutí do galerie v takovém případě vidíte jen fotografie, které jste aktuálně po spuštění fotoaparátu pořídili. Vaše dřívější fotky jsou tak v bezpečí.

Jako největší nevýhodu bych označil špatně dostupné možnosti pro změnu expozice a dalšího nastavení. Lze sice nastavit vyvážení bílé, ISO, kompenzaci expozice, sytost, kontrast a jas focených snímků. Vše je ale schované pod tím čtvrtým tlačítkem na obrazovce fotoaparátu a to navíc ještě úplně dole, na konci nabídky. Což vylučuje jakékoliv pohotové nastavování při focení.

ISO je nastavitelné v rozmezí 100 – 800. Doporučuji běžně používat možnost AutoISO, která funguje spolehlivě. Ruční nastavení citlivosti můžete využít například pokud budete chtít prodloužit, nebo zkrátit čas. Například ve slabším světle můžete použít minimální ISO k focení s delšími časy. Nebo pokud se chystáte fotit rychle se pohybující objekty, můžete ručně nastavit ISO na nejvyšší hodnotu. Tam už ale samozřejmě dochází k dost znatelné ztrátě detailů a kvalita fotek klesá.

Mezi dalšími režimy fotoaparátu najdete například HDR (u kterého jsem bohužel nepoznal rozdíl mezi klasickým režimem), panoramatické snímky, inteligentní režim, nejlepší foto (pořídí sérii snímků, ze které pak vyberete ten nejlepší), režim s automatickým vyhlazováním pleti (přeložený trochu divně jako „nejhezčí“) a pak několik dalších. Pokud zůstanete u používání této aplikace, nejspíše budete nejčastěji používat ten normální režim. Při přepnutí na přední fotoaparát pak získá režim panorama trochu jinou funkci a vy tak můžete pořídit širší záběr u autoportrétů (takže lze snadno vyfotit skupinové selfie).

Fotoaparát ostří standardně doprostřed scény, tapnutím na displej to lze rychle změnit. Rychlost ostření je průměrná, za dobrých světelných podmínek není s ostřením vůbec problém. V šeru už je ostření pomalejší a občas se nepodaří zaostřit napoprvé. Dlouhým přidržením prstu na displeji lze nastavit zvlášť místo kam se bude ostřit a místo, podle kterého se bude měřit expozice. Bohužel zde nejde nastavit manuálně zaostření např. na nekonečno, což by se pro některé situace (vzhledem k velké hloubce ostrosti) hodně hodilo pro rychlejší pořizování snímků. To ale také řeší další aplikace pro focení.

Ve vestavěné aplikaci bohužel nelze vypnout zvuk závěrky při focení. Toto lze obejít pouze ručním zásahem do systémových souborů (odstranění souboru se zvukem vyžaduje root oprávnění, což není vhodné pro běžné uživatele). Přijatelnější varianta je použití nějaké jiné aplikace pro fotografování. Například aplikace SnapCamera dokáže zvuk závěrky deaktivovat.

Užitečná je taky možnost sériového snímání. Nepodařilo se mi dohledat jaká je rychlost, ale snímání je velmi rychlé a při držení spouště můžete tímto způsobem pořídit sérii až 20ti fotografií. Hodí se to především tehdy, když fotíte nějakou akci a potřebujete vystihnout ten správný moment. Samozřejmě, že telefon během tohoto snímání nepřeostřuje, což ale vzhledem k velké hloubce ostrosti nevadí.

Výdrž na baterii je průměrná, při běžné zátěži vydrží telefon přibližně den. Horší je to při intenzivním focení, kdy máte například dlouho zapnutý fotoaparát a displej s maximálním podsvícením. Pokud budete chtít s telefonem hodně cestovat a pořizovat hodně snímků v průběhu dne, vyplatí se pořídit nějaký záložní zdroj. Baterie bohužel není vyměnitelná.

Ukázky fotografií

2014-07-09 20.00.39 2014-07-10 20.50.25

Telefon zvládá docela dobře i scény s velkým dynamickým rozsahem. Samozřejmě se kvůli velikosti snímače nemůže rovnat zrcadlovkám, nebo lepším kompaktům, ale většinu situací zvládne zachytit správně. Většinou se na výsledných fotkách nachází dostatek detailů jak ve stínech, tak ve světlých částech a fotky tak lze snadno dále upravovat.

2014-07-09 13.01.31 2014-07-13 10.05.39

Rozostřit pozadí je možné jen v případě, kdy zaostříte na krátkou vzdálenost. U druhého snímku pak vidíte chování v protisvětle, není to úplně ideální.

2014-07-08 19.23.12 2014-07-14 07.43.37

Ukázka při zataženém a deštivém počasí, následně pak záběr přímo proti slunci.

2014-07-08 15.13.57-2 IMG_20140715_213747

Rozlišení 13Mpx nabízí dostatek prostoru pro následný ořez fotografií. Zvlášť pokud plánujete fotky zveřejnit jen na webu, není problém ani větší ořez. Pro ukázku původní záběr a výřez prohnaný Instagramem.

2014-07-09 13.41.22 IMG_20140709_134121_1

Za horšího osvětlení se samozřejmě kvalita zhoršuje. Šum ve fotkách moc patrný není, více se projeví následek odšumování a ztrácejí se pak detaily. Vlevo původní fotka, vpravo upravená ve Snapseedu.

IMG_20140710_181719_1 IMG_20140709_131752_1

Pro focení lidí v ulicích je Huawei P7 taky vhodný. Jen doporučuji používat aplikaci, ve které jde vypnout zvuk závěrky. Pro tyto účely jsem používal aplikaci SnapCamera, která navíc umí nastavit ostření na nekonečno. Díky tomu jsem fotil mnohem rychleji, nemusel jsem čekat až fotoaparát zaostří.

2014-07-09 13.13.15 2014-07-09 13.29.04

Problémy má fotoaparát s rychle se pohybujícími objekty. V takových případech se projeví efekt zvaný rolling shutter.

2014-07-12 18.47.32 IMG_20140715_221711

Za běžných světelných podmínek jsou fotky dostatečně kvalitní. Na noční fotky ovšem telefon vhodný není. Druhý snímek se mi nepodařilo pořídit světlejší, aby byly projasněné i stíny. A to jsem měl nastavenou kompenzaci expozice na +2EV.

IMG_20140713_193852_1.jpg

Kromě klasických fotek jsem zkusil s telefonem fotit něco méně tradičního. Pořídil jsem s nim sérii aktů a vše jsem upravil pouze v telefonu za pomocí aplikace Snapseed. Pokud vás zajímá jak na to, přečtěte si tento návod.

Závěrečné hodnocení

Klady

 • velmi tenké provedení a zajímavý design
 • rychlé a pohotové spouštění fotoaparátu i ze zamčeného přístroje
 • kvalitní displej s dostatečným jasem, vhodný i pro focení a prohlížení fotek ve slunečném počasí
 • velmi rychlé sériové snímání a buffer až na 20 snímků
 • fotoaparát zvládá dobře i scény s velkým dynamickým rozsahem
 • možnost použít paměťových karet pro rozšíření úložiště

Zápory

 • vestavěná aplikace není moc vhodná, pokud chcete do automatiky jakkoliv zasahovat, veškeré položky v nastavení nejsou moc snadno přístupné
 • chybí samostatné tlačítko spouště fotoaparátu. Sice lze použít tlačítko pro ztlumení hlasitosti, ale to je na levé straně přístroje (když jej držíte naležato). Hodilo by se samostatné tlačítko vpravo nahoře, ideálně dvoustavové s možností namáčknutí pro zaostření.
 • nelze vypnout zvuk závěrky (lze řešit jinou aplikací)
 • dost znatelný rolling shutter efekt (viz fotky výše)
 • vestavěná aplikace je velmi jednoduchá a pro jakékoliv zásahy do expozice se musíte prodírat hluboko v nabídce
 • nepěkné efekty při focení v protisvětlu (viz fotky výše)

Chcete-li telefon získat zdarma, klikněte ZDE a zapojte se do soutěže.

Celkově jsem byl s telefonem jako takovým velmi spokojený. Za necelých 10000Kč dostanete dobře vybavený telefon, s dostatkem výkonu. Působí luxusním dojmem, ale co je hlavní, fotí se s nim dobře. Díky velkému a kvalitnímu displeji jsem neměl problémy upravovat fotografie přímo v terénu. Pro serióznější focení ale bude potřeba vyzkoušet nějaké pokročilejší aplikace fotoaparátu.

Graf ceny produktu HUAWEI Ascend P7 poskytuje server Heureka.cz

Další odkazy

Protože jsem se zaměřil jen na fotoaparát v telefonu, doporučuji v případě zájmu prostudovat ještě další recenze telefonu jako takového. Z těch českých vyšla recenze třeba na smartmania.czmobilmania.cz, svetandroida.cz, mobilizujeme.cz, mobilenet.cz.

Srovnání s dalšími telefony, jako například iPhone 5S, Samsung Galaxy S5 a dalšími, najdete v tomto článku na phonearena.com. Jak vidíte, Huawei P7 si nevede vůbec špatně, dokonce získal lepší hodnocení než iPhone 5S. Je tam mnoho srovnávacích snímků, takže si to v případě zájmu proklikejte.

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

komentářů 15

 1. Petr Simonides napsal:

  Velice zajímavá recenze, která bez obalu popisuje co vše smart dokáže nabídnout a zároveň i poukáže na nějaké menší nešvary, přičemž současně nabídne jejich řešení. Po takových recenzích bych se nebál zařízení pořídit. Díky

 2. kluzo napsal:

  pěkná recenze

 3. kluzo napsal:

  Mám nastavený téměř stále inteligentní režim, kdy si telefon zvolí sám jaký režim použije. A někdy zvolí sám od sebe HDR, celkem při scénách kam se fakt hodí. Tohle je ten případ. Pak udělá jednu fotku normálně a jednu složí (vypočte?) jako HDR, obě jsou uložené, tak se dá porovnávat. Blbé je, že se síla HDR nedá nastavit (ideálně zvlášť stíny a zvlášť světla :-D) Na té mé odkazované fotce jsou na můj vkus stíny až moc vytažené.

 4. Tara napsal:

  Jediné co mě od koupi tohoto telefonu odrazuje je právě to, že se nedá vypnout ten zvuk uzávěrky. Mohu se spolehnout, že ta aplikace o které jste napsal opravdu vyřeší tento problém? Nebo jestli byste mohl poskytnou víc informací tomu vypnutí pomocí systému? Nebo případně jestli byste doporučil nějaký jiný telefon s kvalitním foťákem? Děkuji

 5. pedes napsal:

  Taro, můžete mi říci, u kterého smartphonu s Android KK je ve vestavěném fotoaparátu standartně vypínání zvuku „závěrky“? Pokud vím, android to obecně nepodporuje – důvody jsou zřejmé. Vím, že např. Ascend G6 to v některé verzei FW podporuje,ale to je android 4.3 a jedná se s píš o výjimku. Jinak se musí stáhnout s playstore jiná aplikace na focení, která to umí.

 6. Tara napsal:

  Vidíte, to jsem nevěděla, doted jsem měla htc wildfire s anroidem 2.1, kde vypnutí zvuku uzávěrky fungovalo tak nějak defaultně při přechodu do tichého režimu. U tohoto telefonu jsem v recenzích vyčetla docela dost narážek na tento problém, tak jsem měla za to, že se to andridů obecně netýká. Díky.

 7. Mishko napsal:

  V tichém režimu zvuk závěrky neuslyšíte, vyzkoušejte si to na svých mobilech 🙂 Druhá věc je myslet na to před focením 😀

 8. kluzo napsal:

  Zvuk „závěrky“ je slyšet i v tichém režimu.

 9. pedes napsal:

  Mishko nejprve si ověřte to o čem píšete a pak to komentujte – toto je mystifikace. Ano starší Nokie a jiné značky bez OS to tak měly. Telefony se Symbianem také. Ale Android to obecně neumí, pokud na to nemáte aplikaci. Je možné, že v nižších verzích to tak bylo, jak píše Tara. Každopádně minimálně od Android 4.1. musíte mít program, který to umí. Jediný smart, kde jsem se s touto funkcí setkal v poslední době je již zmíněný Huawei Ascend G6 – Android 4.3. Zda to umí se všemi FW nebo ne nevím, mnou testovaný to tehdy uměl.

 10. Michal napsal:

  Prosím jakou doporučujete aplikaci na focení? Děkuji

 11. xhere napsal:

  Po aktualizaci systému lze v nastavení vypnout zvuk. Pro Michala_ v app. Camera FV 5 jsou nastavení v liště na obrazovce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *