Blíží se Vánoce a Fujifilm nabízí aktuálně další ze svých cashback akcí. Často se na mě fotografové obracejí s otázkami a žádostmi o rady ohledně Fujifilm fotoaparátů a objektivů. Rád všechny dotazy zodpovím, ale abych se pořád neopakoval, pokusil jsem se sepsat stručný přehled toho, co je aktuálně v nabídce Fujifilmu k dispozici a jaký mám na to názor.
Fotoaparáty s APS-C snímačem
Až na prapůvodní model X100 mají všechny Fujiny podobný 16Mpx snímač, od modelu X100S pak úplně identický. Z pohledu kvality výstupu je tedy naprosto jedno, jaký foťák si vyberete s jedinou výjimkou nejlevnějšího modelu X-A2, který postrádá barevnou masku X-Trans a má klasickou Bayerovou masku jako fotoaparáty jiných výrobců.
Fujifilm X100T
Nejdříve začnu modelem s pevným nevýměnným objektivem. 23mm má po vynásobení crop faktorem stejný úhel jako 35mm objektiv na kinofilmovém přístroji. Hlavní výhodou je kompaktnost, hybridní hledáček a kvalitní objektiv. Největším omezením je pevné ohnisko – pokud vám 23mm na cropu nevyhovuje, foťák pro vás nemá smysl. Je možné jen dokoupit širokoúhlou a tele předsádku.
Více informací a mých postřehů k foťáku v této recenzi.
Fujifilm X-A2
Nejlevnější Fujifilm s APS-C snímačem, bez technologie X-Trans. Obrazový výstup je tedy mírně odlišný oproti ostatním Fujifilm foťákům (někomu ovšem klasická Bayerova maska vyhovuje více, není to tedy žádný extra zápor). Zpracování je docela plastové, ovládání hodně kompaktové. Tedy není úplně vhodný pro pokročilé fotografy, spíše pro lidi chtějí lepší kompakt a nehodlají tam nic moc nastavovat. Výhodou je výklopný displej, který lze vyklopit úplně tak, že díky tomu můžete snadno fotit autoportréty. Nevýhodou je absence hledáčku.
Více informací v mé recenzi Fujifilmu X-A2
Fujifilm X-M1
Nejlevnější Fuji foták s X-Trans APS-C snímačem. Obrazový výstup stejný jako u ostatních modelů Fujifilmu, zpracování je téměř identické jako u X-A2 (až na ten výklopný displej pro autoportréty). Proto platí stejné výtky jako k X-A2 včetně té největší – absenci hledáčku.
Více informací v recenzi Fujifilm X-M1
Aktuální cena: 15900Kč (v setu s 27mm a 55-230mm objektivy)
Fujifilm X-E2
Jeden z nejstarších modelů, které jsou aktuálně v prodeji. Vzhledově připomíná staré dálkoměrné fotoaparáty, je kompaktní s hledáčkem vlevo. Hledáček je pouze elektronický (na rozdíl od hybridního u řady X100). Od uvedení na trh dostal již několik zásadních aktualizací firmwaru a údajně by měl dostat do konce roku 2015 i novou aktualizaci, která přinese lepší a rychlejší ostření z modelů X-T1 a X-T10.
Můžete si přečíst mou recenzi X-E2 a nebo si přečtěte mé zkušenosti s přechodem k Fujifilmu, protože od jara 2015 už nefotím zrcadlovkou, ale jen tímto přístrojem. V současnosti se jeví jako lepší varianta X-T10, ale ta má hledáček stejně jako zrcadlovky uprostřed.
Fujifilm X-T10
Nejnovější přírůstek do rodiny Fujifilm X fotoaparátů. V podstatě se jedná o osekanou verzi X-T1. Tělo je menší (a tedy bude i mírně horší ergonomie) a není odolné, hledáček je taky menší (přibližně na úrovni X-E2) a proti X-T1 je taky menší buffer pro sériové focení (místo pro 8 snímků vs 47 u X-T1).
Osobně s tímto modelem ještě zkušenosti nemám, každopádně je momentálně nejlepší co se týká poměru výkon/cena. Oproti X-E2 má lepší ostření (X-E2 by ho mělo dostat taky v podobě aktualizace firmwaru) a výklopný displej.
Fujifilm X-T1
Aktuálně nejlepší a nejvybavenější model v nabídce Fujifilmu. Jeho největší výhodou je odolné provedení a obrovský hledáček. Ze všech Fujin má taky nejvíce ovládacích prvků (např. je zde i otočný volič pro ISO), podporuje nejrychlejší SDXC (UHS-II) paměťové karty a je to momentálně to nejlepší, co můžete od Fuji pořídit.
V případě zájmu pročtěte mé postřehy z testování X-T1.
Tip na článek: srovnání všech paramatrů X-E2 vs X-T10 vs X-T1 (anglicky)
Zoom objektivy
Fujifilm rozděluje své zoom objektivy do dvou hlavních skupin – XC a XF. První z nich jsou určené méně náročným fotografům a jsou zaměřené na co nejnižší cenu. Řada XF už nabízí kvalitní kovové zpracování a v případě označení „WR“ v názvu i zvýšenou odolnost vůči vodě a prachu.
Fujifilm XC 16-50mm f/3,5-5,6 OIS
Nejlevnější základní seťák, již k dispozici i v druhé verzi která má mít účinější stabilizátor. Zpracování je plastové, bez clonového kroužku. Výhodou je ovšem velikost a váha. Super je taky počáteční ohnisko 16mm, které se hodí třeba pro focení krajin nebo do malých interiérů. Kvůli horší světelnosti se moc nehodí pro focení za horších světelných podmínek. Co se týká obrazové kvality, přišla mi z krátkého testování na velmi dobré úrovni.
Další ukázkové snímky v recenzích na X-M1 a X-A2
Fujifilm XC 50-230mm f/4,5-6,7 OIS
V podstatě bych zde mohl uvést stejné informace jako u předchozího objektivu. I zde je dostupný ve dvou verzích, zde mám zkušenosti jen s druhou verzí. Skvělý je jeho velký rozsah ohnisek, rozměry a váha. Horší je to opět se světelností – pokud chcete fotit za špatného osvětlení, tento objektiv nebude to pravé. Účinný stabilizátor sice dost pomůže udržet delší časy, ale při focení nějakého pohybu vám to stejně nebude moc platné.
Další ukázky v recenzi X-A2
Fujifilm XF 18-55mm f/2,8-4,0 R LM OIS
Jeden z prvních dostupných objektivů pro bajonet Fujifilm X. I když se jedná o setový objektiv, zapomeňte na to co jste slyšeli o seťácích. Toto je plnohodnotný objektiv s perfektním kovovým zpracováním a velmi dobrou obrazovou kvalitou. Jeho rozměry a váha jsou větší než u seťáku z řady XC, ale i přesto je stále příjemně malý a skladný. Velkou výhodou je lepší světelnost. Pro mě byl osobně tento objektiv velkým překvapením. Koupil jsem ho proto, protože tenkrát vyšel v setu ve FujiFoto hodně výhodně a chtěl jsem ho hned po koupi prodat, abych snížil celkové náklady. No ale nakonec jsem si ho oblíbil tak, že už mi zůstal. Používám ho na běžné focení (výlety, krajiny, momentky) a fotím s nim velmi rád.
První snímek ukazuje účinnosti stabilizace – foceno v hodně tmavých podmínkách z ruky na čas 0,9s.
Je to skvělý objektiv na cestování, ani po několika hodinové tůře po horách jsem o foťáku na krku skoro nevěděl. Skvěle se hodí i na různé momentky.
Fujifilm XF 55-200mm f/3,5-4,8 R LM OIS
S tímto objektivem jsem fotil jen dvakrát a krátce, když jsem testoval poprvé X-E2 (viz ukázkové snímky). Zpracování je na podobné úrovni jako 18-55mm, velikostně už je to docela macek. Nevýhodou je, že se při zoomování objektiv zvětšuje, na 200mm je to už pořádné dělo a na malém foťáku vypadá trochu komicky. Světelnost je nepatrně lepší, než u běžných setových tele objektivů jiných výrobců, nicméně pokud je vaší prioritou focení ve špatných světelných podmínkách, taky bych jej právě kvůli světelnosti moc nedoporučil. Jinak jsem s nim byl spokojený a osobně uvažuji že si jej brzo pořídím. Především při portrétování když budu chtít fotit detail obličeje (obličej přes celou fotku) a taky při venkovních foceních kde budu potřebovat větší odstup od focené osoby.
Více ukázek a dojmů v recenzi X-E2
Fujifilm XF 18-135mm f/3,5-5,6 R OIS WR
S tímto objektivem nemám osobní zkušenost. Velkou výhodou je rozsah ohnisek a odolnost vůči vodě a prachu (což využijete zatím jen při nasazení na X-T1, které je taky odolné). Vykoupeno je to ale většími rozměry a váhou. Světelnost není nijak oslnivá. Osobně vidím jediný smysl pro tento objektiv pro lidi co chtějí mít univerzální objektiv na většinu situací, třeba při cestování a nevadí jim větší hmotnost a rozměry. Z toho co jsem četl a co jsem viděl na ukázkových snímcích ostatních fotografů, po optické stránce mi nepřijde tak dobrý jako ostatní XF objektivy. Na druhou stranu takový Jiří Růžek jej ve svém nedávném testu označil jako osobního vítěze.
Fujifilm XF 16-55mm f/2,8 R LM WR
Další objektiv se kterým nemám osobní zkušenost. Nicméně jde o to nejlepší, co můžete v daném rozsahu pro Fuji koupit. Tomu odpovídá cena, váha a velikost. Je to obří objektiv a cena je dost vysoká. Na druhou stranu je rozsah velmi příjemný (zvlášť začátek na 16mm) a díky konstantní světelnosti f/2,8 si s nim vystačíte pro většinu situací. Vhodný jak reportáže, tak případně i na nějaký ten portrét na 55mm. Objektiv je taky odolný, jen mu chybí optická stabilizace.
Fujifilm XF 10-24mm f/4,0 R OIS
Ultra široký zoom objektiv pro všechny fotografy architektury, interiérů a taky krajin. Taky nemám osobní zkušenost, ale slyšel jsem na něj hlavně pozitivní ohlasy. Velikostně je někde mezi 18-55mm a 18-135mm. Světelnost je konstantní v celém rozsahu. Pokud chcete něco extra širokého, je toto asi nejlepší (jediná) volba. Od Fuji pak můžete ještě pořídit pevný 14mm se světelností f/2,8 a nebo Rokinon/Samyang 12mm f/2 (ten je sice jen manuální, ale levný a hezky ostrý) nebo Rokinon/Samyang 10mm f/2,8.
Fujifilm XF 50-140mm f/2,8 R LM OIS WR
A na závěr jsem si nechal aktuálně nejdražší objektiv v nabídce Fujifilmu. Doslova obří teleobjektiv s konstantní světelností f/2,8 mě velmi mile překvapil. Velmi kvalitní a bytelné zpracování (opět WR – odolné vůči vodě a prachu), opticky skvělý, s rychlým ostřením a navíc účinným stabilizátorem obrazu. Jedinou nevýhodou je velikost, váha a cena. Na druhou stranu pokud potřebujete profi tele objektiv pro Fuji, toto je správná volba. Poradí si i v horších světelných podmínkách. Doporučil bych to jak reportážním fotografům, tak i těm co fotí portréty. Někomu může vadit rozsah – konec na 140mm není moc dlouhý. Dá se to řešit pořízením telekonvertorem 1,4x, který z něj udělá 70-196mm f4 (ale za cenu skoro 12000Kč).
Více ukázek v mém testu objektivu z pohledu portrétního fotografa.
Objektivy s pevným ohniskem
Fujifilm XF 14mm f/2,8 R
Nejširší pevný objektiv od Fujifilmu s příjemnou světelností. Osobní zkušenost nemám, z doslechu jsem slyšel chválu jak pro focení krajin, tak díky světelnosti i pro foceí noční oblohy. Ostřící prstenec je trochu odlišný oproti ostatním Fuji sklům – kromě jeho otáčení lze přepínat nahoru/dolů a tím přepínáte mezi AF a ručním ostřením. Při přepnutí do režimu ručního ostření se pak zobrazí i vyznačené ostřící vzdálenosti a je naznačena i hloubka ostrosti.
Fujifilm XF 16mm f/1,4 R WR
Letos představený široký světelný objektiv vhodný jak pro reportáže, tak pro krajiny, architekturu, noční focení a podobně. Osobní zkušenost nemám. Co jsem zatím viděl, tak největší radost dělá zatím asi svatebním fotografům – kombinace clony f/1,4 a tak širokého ohniska umožňuje dobře fotit i ve velmi špatných světelných podmínkách a třeba při focení v menších prostorech budete mít dostatečnou šířku záběru. Stejně jako 14mm má i tento posuvný ostřící kroužek pro přepínání AF/MF.
Fujifilm XF 18mm f/2,0 R
Široký objektiv s dobrou světelností a opravdu miniaturními rozměry a váhou. Používal jsem jej rád (bohužel jen jednou a krátce), i když co jsem později porovnával tak třeba proti 18-55mm zoom objektivu není opticky nijak lepší. Pokud máte rádi toto ohnisko, je skvělý pro cestování a případně každodenní nošení. Foťák s tímto objektivem pak opravdu připomíná malý kompakt a vleze se do větších kapes třeba u bundy. Nevýhoda je snad jen v clonovém prstenci, který nemá pevně vyznačené hodnoty a prostě se neustále otáčí dokola.
Více ukázek v recenzi X-T1
Fujifilm XF 23mm f/1,4 R
Jeden z objektivů které od jara 2015 vlastním. Univerzální ohnisko vhodné pro reportáže, street fotografii, portréty se zachyceným okolím foceného člověka… zvládá toho hodně. Líbí se mi optická kvalita a zpracování. Stejně jako 14mm má i tento posuvný ostřící kroužek pro přepínání AF/MF. Pro mě ideální ohnisko. Nicméně díky ceně je dobré zvážit i možnost připlatit si a pořídit si rovnou X100T, které má velmi podobný objektiv, jen mnohem menší se světelností f2.
23mm je dost krátké ohnisko, ale když si dáte pozor můžete s nim fotit bez problému i lidi. Úhlem záběru se perfektně hodí na focení lidí v běžných situacích – když sedíte s někým na pivu/kafi, nebo se s někým potkáte na ulici, viz tyto dva příklady.
Díky světelnosti není problém fotit ani v horších světelných podmínkách.
Skvěle se hodí na street focení. I když rozměry jsou už dost větší, zvlášť se sluneční clonou.
Fujifilm XF 27mm f/2,8
Druhá “palačinka” od Fuji. Nikdy jsem ji nezkoušel, dané ohnisko mi moc nevyhovuje. Nicméně ji často vídám v kombinaci se street fotografy pro její malé rozměry a nenápadnost.
Fujifilm XF 35mm f/1,4 R
Jeden z nejstarších dostupných objektivů pro Fujifilm X bajonet. Měl jsem ho na testování hned několikrát. Je příjemně malý a po optické stránce se mi výstup hodně líbí. Nevýhodou je pomalejší (a hlučnější) ostření. Osobně mi nesedlo ohnisko (je přesně mezi 23mm a 56mm které používám nejčastěji), proto pro něj využití nemám. Jinak bych si jej hned pořídil, za tu cenu je to úžasný kousek.
Fujifilm XF 35mm f/2 R WR
Nejnovější objektiv z nabídky Fujfilmu, teprve se začíná prodávat. Oproti staré pětatřicítce má horší světelnost, ale na druhou stranu má větru/prachu odolné provedení, rychlejší ostření, měnší rozměry a podle prvních recenzí to vypadá, že je opticky trochu lepší.
Fujifilm XF 56mm f/1,2 R
Nejsvětelnější objektiv v nabídce Fujifilmu. Sám jej používám jako hlavní objektiv pro portrétní focení. Krásně ostrý už na plně otevřenou clonu, navíc má příjemný bokeh. Jediná nevýhoda co mu můžu vytknout je pomalejší a hlučnější ostření, jinak jsem s nim maximálně spokojen. Je k dispozici ještě v dražší APD verzi, která má díky speciálnímu filtru mírně odlišný bokeh a taky trochu horší reálnou světelnost. Z dostupných srovnání můžu doporučit na APD verzi zapomenout a jít do levnější R verze.
Ale co se budu namáhat, většina mých fotek je pořízená tímto objektivem, pro další navštivte třeba můj Instagram, nebo 500px profil.
Fujifilm XF 60mm f/2,4 R Macro
Pokud nemáte přes 27 tisíc na 56mm objektiv a chcete fotit portréty, tato o 10 tisíc levnější verze by vám mohla vyhovovat. Je to krásně malý a perfektně ostrý objektiv. Subjektivně mi zde přijde bokeh ještě příjemnější a měkčí než u 56mm. Světelnost není úplně oslnivá ale za to můžete bez problému fotit na plně otevřenou clonu. Nevýhodou je ještě pomalejší ostření. Bohužel taky musím dodat, že nejde o skutečný makro objektiv se zvětšením 1:1, skutečné zvětšení je 1:2.
Více ukázek v recenzi X-E2
Fujifilm XF 90mm f/2,0 R LM WR
Dlouho očekávaný portrétní objektiv. Zatím s nim nemám osobní zkušenost, z doslechu jsem na něj slyšel samou chválu. Pokud chcete fotit bližší portréty (hlava přes celou fotku) nebo máte rádi odstup od focených lidí, toto je nejlepší volba. Případně se zde ještě nabízí srovnání s dražším zoomem 50-140mm, který má sice o něco horší světelnost, ale je univerzálnější a má optickou stabilizaci.
Pár tipů na závěr
Chcete si zjistit, jak je který foťák nebo objektiv velký? Doporučuji web camerasize.com, kde si vyberete konkrétní produkty a můžete je vedle sebe srovnat. Pokud chcete reálné srovnávací fotky, hoďte do Googlu názvy foťáků, nebo objektivů a dejte si zobrazit obrázky. Většinou tam takové srovnání najdete.
Pokud chcete nějaké konkrétní rady ohledně Fuji techniky, klidně se na mě obraťte. Prošla mi rukama většina Fuji foťáků a objektivů a navíc od jara 2015 používám ke své práci X-E2 s objektivy 18-55mm, 23mm a 56mm. Ptejte se buď v komentářích pod článkem nebo kdekoliv jinde. Pokud chcete znát názor více Fuji fotografů, navštivte Facebook skupinu Fuji X.
Fujifilm vybavení doporučuji nakupovat z obchodu FujiFoto.cz, ze kterého jsem sám nakupil celou svou výbavu. Kromě toho že tam pracují lidé kteří s Fuji technikou sami fotí a vyznají se v ni, nabízí skvělý zákaznický servis a navíc k foťákům a objektivům přidávají dárkové sety (náhradní baterie, poukazy na tisk a kurzy).
Co Fuji X-Pro 1, který je nyní ve výprodeji za velmi zajímavou cenu (tělo jsem viděl za 14 tis. Kč)… nevíte, zdali na něj přijde ještě také nějaká aktualizace fw, jako na X-E2? případně jak úspěšně předešlé aktualizace odstranily nejčastěji vytýkané chyby (pomalost, náhodné vypínání), docela mě láká, škoda, že na něj není nějaká „srovnávací“ recenze po letech používání a aktualizaci fw
Ha, musím se přiznat že jsem měl za to, že X-Pro1 je už vyprodaná (v rychlosti jsem projel pár eshopů a nikde ji nenašel skladem). Podle mě se tento stroj už aktualizace nedočká (maximálně jen aktualizace pro podporu nových objektivů).
Pro mě byl X-Pro1 stroj, díky kterému jsem propadl Fujifilmu. Půjčil jsem si jej koncem roku 2013 a strašně mě s nim bavilo fotit. Jen tedy byl v té době neskutečně pomalý a nedokázal jsem si představit, že bych s něčím takovým běžně fotil. Od té doby dostal X-Pro1 už několik aktualizací, ale neměl jsem příležitost to vyzkoušet. Celkově bych ale doporučil sáhnout spíše po X-E2, která je podle mě mnohem lepší.
viděl jsem ho na mpx, teď již tam mají dostupnost na dotaz, takže asi už opravdu nebude… ale i tak po bazarech je občas k sehnání tělo za velmi lákavé ceny… jinak x-e2 bude nepopiratelně lepší volbou, ale láká mě ten hybridní hledáček a x-pro2, pokud bude cena jako u 1, je mimo hru
Rozumím tomu dobře, že na Fuji není obdoba klasické 70-200/2.8?
Je a jmenuje se Fujifilm XF 50-140mm f/2,8 R LM OIS WR 🙂
Přesně jak píše František, obdoba 70-200 je u Fuji 50-140mm. Má totiž podobný rozsah zorných úhlů jako 70-200mm na fullframu.
aha, a něco delšího? Případně konvertory na prodloužení ohniska?
Pak už se chystá jen 100-400, ale ten bude méně světelný. A zatím jediný telekonvertor je 1,4x a stojí skoro 12000Kč.
Je fakt že kombinace světelné 70-200mm a cropového snímače není u Fuji dostupná, tam má CaNikon výhodu…
Jeden dotaz ohledne 23/1.4. Poridil jsem ho k X-T1, ale prijde mi pri preostrovani celkem hlucnej.. (Jak plastova 50ka od Canonu) obycejnej setak 16-55 je proti tomu krasne tichej. A to prepinani AF/MF ktere pri zmene dela hlasite „CVAK!“ me taky zrovna uchu nelahodi.. Dela to i vam? Diky za info
Je to bohužel vlastnost těch pevných Fuji skel. Pokud se nepletu tak až 90mm a nová 35mm f2 mají už lineární motor a jsou tak tiché jako ty zoomy.
Jinak třeba to přepínání MF/AF mi přijde dobré. Navíc není problém nechat prstenec povolený v režimu manuálního ostření a přepínání MF/AF měnit jen páčkou na fotoaparátu 🙂
Ahoj,
chci se zeptat na rádiove odpalování externího blesku z Fuji těla. Fuji mlčí, prodejci odpalovačů nevědí…. 🙁
Chtěl bych dálkově odpalovat EF-42 a současně na těle malý EF20
Díky
Ahoj, zatím jediný TTL odpalovač pro Fuji je tento: http://www.fujisource.com/2016/01/08/roboshoot-review-hybrid-ttl-flash-trigger-for-nikonfuji-by-robbert-dijkstra/
Sám fotím s blesky jen v manuálním režimu a používám k tomu Yongnuo YN622C-TX a YN622C
Díky za rychlou odpověď.
Jo, ten roboshoot je za 380$, vtipný :-/
Ta sada YN622C-TX a YN622C je pro Canon? Odpaluješ rádiem, měření není TTL ale ručně nastavená intenzita, je to tak?
V manuálním režimu by to pak u FUJI těla mělo běhat s jakýmkoli rádiem a jakýmkoli bleskem, tam je jen signál k odpalu, je to tak?
Jj, používám verzi pro Canon, myslím že by mělo dobře fungovat i ta verze pro Nikon. A přesně jak píšeš, výkon blesku nastavuji manuálně. Výhodou je, že díky tomu odpalovači můžu výkon blesků (pro Canon) ovládat z odpalovače a nemusím během focení běhat k bleskům a nastavovat to na nich.
A je to jak píšeš, měly by fungovat všechny standardní odpalovače. Jen tuším že jsem kdesi zahlédl stížnosti že nějaký odpalovač na Fuji nefunguje, ale na výrobce si už nevzpomenu (bylo to něco ne moc známého myslím).
Když jsem přecházel z Nikona na Fuji, tak jsem měl tyto dálkové odpalovače Yongnuo. Odpalování nefungovalo ani v manuálním režimu (ale moc jsem to nezkoumal). Takže jsem je prodal stejně jako zbytek nikoňácké výbavy.
Dobrý den, ohniska se u těchto objektivů nenásobí 1,5? Na jiných vláknech jsem také četl podobný povzdech jako Váš na 50-140/2,8, že nemá alespoň 200mm, ale on má po přepočtu 210mm (na 35mm)nebo ne? Mám v tom trochu hokej, kdy se crop faktor u aps-c připočítává a kdy ne.
Děkuji Vám za odpověď.
Pro porovnávání reálných ohnisek (resp. úhlů záběru) se crop faktorem násobí vždy.
Děkuji za odpověď, takže se mění jen úhel záběru a ne samotné přiblížení objektu,jako se to děje u FF objektivu na fotoaparátu plného formátu?
Dobrý den, u APS-C foťáků je crop faktor 1,5x, takže objektiv 50-140mm má stejný úhel záběru (a tedy i přiblížení), jako objektiv s rozsahem 75-210mm na foťáku s fullframe snímačem.
Tedy pro porovnání úhlu záběru mezi objektivy na foťácích s různými snímači se používá to násobení crop faktorem.