Úvodní stránka Fóra Volná diskuze Vaše fotoaparáty a technika

Zvolené téma obsahuje celkem 4 odpovědi. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel  Karolína a poslední změna proběhla před 2 roky, 3 měsíci.

 • Autor
  Příspěvky
 • #4271 odpověď

  David Nogol
  Správce

  Pojďme se podělit o to, s jakou technikou jsme začínali, co vše jsme postupně prostřídali a u čeho jsme skončili 🙂

  #4272 odpověď

  David Nogol
  Správce

  Pokud nepočítám pár výcvaků s taťkovým filmovým Zenitem, vše začalo přibližně v roce 2002, kdy jsem si pořídil telefon Sony Ericsson T310 s přídavným foťákem, který měl na tehdejší dobu úžasné rozlišení 640x480px. Sice fotky byly kostičkované a šum hrozný i při slunečném počasí, ale focení s tím mě bavilo. V roce 2005 si rodiče pořídili digitální kompakt Olympus c170, který jsem si občas půjčoval a byl jsem nadšený z té kvality fotek…ty 4Mpx pro mě tenkrát byly fantastické.

  Stejně jsem v té době ale fotil většinou mobilem. Po starém T310 jsem si pořídil véčko Panasonic X700, což byl “chytrý” telefon se Symbianem. Ten měl sice stejné rozlišení jako předchozí mobil. Zmizely kostičky a hrozný šum, fotky ale spíše připomínaly olejomalbu. Většina fotek z toho období pochází právě z toho telefonu.

  V roce 2007 jsem se na jaře rozhodl, že mě focení fakt baví a v posledním ročníku střední školy jsem si našetřil na kompakt Panasonic FX3. Fotil jsem všechno – krajinky, makro, noční fotky… Foťák jsem nosil všude sebou, i na maturitě jsem ho měl 🙂 Čím více mě to bavilo, tím více jsem si uvědomoval nedostatky a omezení kompaktu a toužil jsem po něčem lepším.

  Protože jsem tenkrát focení moc nerozumněl, skočil jsem na marketingové řeči a v létě téhož roku jsem si pořídil ultrazoom Panasonic FZ8. Po prvotním nadšení přišla ledová sprcha, když mi došlo, že jsem si vlastně pořídil jen kompakt s větším zoomem a hledáčkem. Kvalita fotek byla pořád podobná.

  Dost mě to štvalo a focení mě hodně bavilo, tak jsem trávil celé dny čtením článků o focení a prohlížením bazarů. Až jsem v listopadu 2007 narazil na zajímavý inzerát, kde se fotograf zbavoval celé výbavy za dost rozumnou cenu. Pořídil jsem si tak téměř nový Canon 350D spolu se dvěma setovými objektivy (18-55mm a 55-200mm). Zároveň jsem si krátce po pořízení zrcadlovky zkusil své první focení portrétů. V roce 2008 jsem si pak dokoupili pevnou padesátku (Canon 50mm f/1.8). Dále pak někdy v roce 2010 jsem ještě dokoupil externí blesk Canon 430EXII, který používám dodnes.

  No a pak dlouho nic, tahle sestava mi vydržela až do roku 2012, kdy jsem se rozhodl skončit s kariérou programátora a zabývat se čistě jen focením 🙂 Tam už bylo jasné, že budu muset výbavu trochu modernizovat. Pořídil jsem si Canon 60D s objektivem Tamron 17-50mm f/2.8 VC (novější stabilizovaná verze). Poslední změna pak přišla koncem roku 2013, kdy jsem vyměnil pevnou padesátku za Canon 85mm f/1.8.

  Jak vidíte, tak kromě toho roku 2007, kdy jsem si pořídil rovnou 3 různé foťáky, moc svou výbavu neobměňuju.

  #4273 odpověď

  Libor Mičan

  Moje fotografické začátky sahají někam na začátek 80.let,kdy mi táta půjčoval méně hodnotné postarší modely ze své brašny 🙂
  první byl malý fotoaparátek neznámé značky na film 6×9,kterému jsem tehdy říkal „pračka“ protože vypadal jako mámina automatická Gorenie :-))
  Po něm to byla Beirette VSN,Altix,Leica.
  Potom se na několik let moje fotografování téměř vytratilo,díky jiným zájmům.
  Opět jsem se k němu vrátil v roce 2000 a to s Prakticou LTL2 /tuším li správně ten typ ….musel bych na půdu 🙂 /
  V.r.2004 jsem pořídil Canon eos 300V ale to jsem si měl odpustit. Kinofilm byl těžce na ústupu.
  2007 přišel Panasonic Lumix DMC FZ30,který stále ještě dostává občasnou příležitost si „cvaknout“pokud vyrazím s batohem na kolo nebo do nehostinných přírodních podmínek 🙂 Jinak ho nahradil Canon eos 60D,právě z důvodu,že moc necvakal. canon jakožto zrcadlovka cvaká mnohem více :-))

  #4274 odpověď

  Libor Mičan

  A co se týká focení mobilem….
  Byl jsem prvně uchvácen že to vůbec funguje u modelu Sony Ericson K500
  To samozřejmě byly spíš jen takové náhledy fotek 🙂
  Zato stejná značka a model K850 se svými 5 Mega už dokázal pěkné obrázky a dnešní Nokia Lumia 800 s 8megapixely je zase o něco dále. jsem spokojen.Kdykoli je třeba pořídit nějaký statický obrázek většího nepohybujícího se předmětu dá se mluvit o kvalitě. Líbí se mi na něm také teplota barev a nikdy nepřepálené nebe.

  #7811 odpověď

  Karolína

  Dobrý den, já jsem začínala a stále pokračuji s využíváním značky Photon Europe s.r.o., super poměr mezi cenou a výkonem, neměnila bych. Světla mi byla porazena právě na fóru. 🙂 https://www.photoneurope.cz/

Prohlížíte 5 příspěvků - 1 z 5 (celkem z 5)
Odpověď na: Vaše fotoaparáty a technika
Osobní informace: