Programy pro linuxové fotografy: Jak stáhnout fotky z fotoaparátu

Fotograf používající některý z linuxových systémů si nemusí zoufat. Vývoj open-source aplikací jde naštěstí rychle dopředu a můžeme tak v GNU/Linuxu používat mnoho nástrojů, jejichž uzavřené a komerční varianty existují v ostatních operačních systémech. Seriál, který začínáte číst, přináší souhrn vybraných programů, které se pro vás mohou stát cennými spolupracovníky.

Jak pracovat s Linuxem

Nebojte se. Osobně pracuji s Linuxem 13 let, z toho cca 10 let funguji výhradně na Linuxu. Nemám jiný operační systém (kromě Androidu v telefonu). Nebudu vás přesvědčovat, abyste přešli na Linux, ale zastávám názor, že je to software použitelný a produktivní. Kdybyste nevěděli, jak se instaluje software, přečtěte si jeden z článků na toto téma – většina linuxových distribucí to má podobně.

Přehled softwaru pro fotografy

Jak to tak u přehledů bývá, jistě se stane, že v něm nenajdete ten program, který znáte nebo potřebujete. Berte to prosím jako příležitost podělit se s dalšími čtenáři v komentářích – tento článek je mým subjektivním pohledem a nemá být vyčerpávajícím přehledem. Vychází ze svých zkušeností amatérského fotografa, o existenci dalších aplikací vím.

Pravděpodobně brzy padne slovo „Picasa“. Ano, Picasa toho umí hodně, ale já tento program nepoužívám. Není to svobodný software a nesedl mi do ruky, byť ho nijak nekritizuji.

Rapid Photo Downloader: Stahování fotografií z aparátu

Kartu z foťáku vložíte do čtečky a připojíte jako běžné zařízení – prostě „disk“. Soubory můžete prostě rovnou zkopírovat, ale tento přímý postup má mnoho nevýhod:

  • je velmi pracné soubory rozřadit podle data
  • je prakticky nemožné soubory řadit podle EXIF informací (např. podle ISO nebo délky expozice; není to běžné, ale různí fotografové mají různé potřeby a pro sérii monotematických fotek to může být potřeba)
  • vše musíte udělat manuálně

Pro tyto účely používám výborný program Rapid Photo Downloader, který dokáže fotky a videa stáhnout a roztřídit do adresářů podle definovaných podmínek, např. podle data. Kartu následně odpojí, to vše automaticky. Funkcí má samozřejmě mnohem více a aktivně se vyvíjí (autor je fotograf, takže ví, co chce).

rpd-prehled

Program funguje skvěle, stahuje také videa, přičemž stahování fotek a videí lze řídit různými pravidly přejmenování. V náhledu podporuje i „formát“ RAW. Při stahování lze fotky štítkovat připravenými značkami, zálohovat na jiné médium a na stávajícím médiu ponechat/smazat. Program se aktivuje automaticky po připojení karty.

rpd-nastaveni

TIP: Fotky můžete tímto způsobem stahovat z jakéhokoliv média, nejen karty. Je to tedy ideální nástroj pro import fotografií z adresáře do nové sbírky při jarním úklidu.

Podobným programem pro stahování fotek je GTKam (součást projektu GPhoto2), ale používá se v případě aparátů, které podporují jen protokol PTP (nemají podporu mass storage, což je dnes výjimka, ale před deseti lety tomu bylo obráceně).

1 odpověď

  1. Luboš napsal:

    Jak stáhnout Rapid Photo Downloader pro xubuntu?Z příkazového řádku se to nepodařilo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *