Jak fotit magická 360° panoramata a virtuální prohlídky

Líbí se vám panoramatické fotografie a chtěli byste si takto vyfotit své oblíbené místo? Není to tak těžké, jak by se na první pohled mohlo zdát. A když si to jednou vyzkoušíte, je tu velká pravděpodobnost, že kouzlu panoramatického fotografování propadnete! Jak tedy na to?

Princip vzniku panoramatické fotky je jednoduchý: fotograf si vybere místo, ze kterého bude záběr vytvářet, a začne fotit kolem dokola, dokud nepokryje fotografiemi požadovaný úhel záběru. Kvalita výsledné fotky samozřejmě záleží jak na technickém vybavení, tak na zkušenostech fotografa, ale i začátečník může udělat fotku, ze které bude mít radost!

Vyfoťte svou první panoramatickou fotku

Velmi dobrá zpráva pro začátečníky zní – stačí vám jakýkoliv fotoaparát, i kompaktní, nebo dokonce jen mobil. Nepotřebujete žádný speciální foťák, stativ ani nic jiného. A to i přesto, že vám možná někteří lidé tvrdili opak. Nebojte se začít úplně s čímkoliv. Tajemství panoramatických fotek spočívá pouze v tom, že vyfotíte několik překrývajících se fotek a spojíte je dohromady. Opravdu v tom nic jiného není. Ať už máte jakékoliv vybavení, hned teď si zkuste vyfotit pár fotek.

img8529panoramaequiplanet

Složte z jednotlivých fotek panorama

Máte nafoceno? Tak teď zbývá fotografie přesně pospojovat dohromady na počítači a vytvořit tak výslednou panoramatickou fotografii, ve které nejsou vidět žádné přechody mezi fotkami. Je docela dobře možné, že nějaký pomocný program na skládání takovýchto fotek už máte přímo od výrobce vašeho fotoaparátu a nebo přímo v mobilu. Nebojte se s ním experimentovat! Je to ideální způsob, jak si rychle něco vyzkoušet a pochopit základní principy skládání fotek. A dost často už takhle vniknou krásné kreativní záběry, které budete chtít sdílet s ostatními.

Například tato panorama Štefánikovy hvězdárny v Praze je focená i složená mobilem:

img3682

Serióznější software na skládání fotek

Pro serióznější skládání fotek doporučuju rovnou stáhnout trial verzi PTGUI (lepší, placený) nebo Hugin (podobný jako PTGUI, ale zdarma a opensource). Tyto programy mají nespornou výhodu v tom, že přesně detekují váš použitý objektiv a nutné deformace obrazu a jsou léta vyvíjeny přímo profesionálními panoramatickými fotografy. Díky tomu umí přesně ty vychytávky, kvůli kterým by jinak vaše fotky mohly dopadnout špatně. Pokud máte „dobře nafoceno“, tyto programy by měly vše automaticky složit bez jakékoliv další práce.

img8570panoramaplanet

Pozor na dostatečný překryv

Jsou dvě věci, na které musíte při vytváření vašich prvních fotek myslet. První je mít dostatečný překryv mezi fotkami. Malý překryv způsobí, že software nebude umět fotky spojit. Vyzkoušel jsem, že ideální překryv – zejména pro začátečníky – je cca jedna třetina fotky.

img6083panorama-2000

Neparalaxní (nodální) bod

Druhou věcí, na kterou musíte dát pozor, je dodržení takzvaného neparalaxního bodu, tedy fotit z jednoho místa a nepřemisťovat foťák. Otáčejte tedy fotoaparátem jakoby na místě. V žádném případě neotáčejte foťák kolem sebe. Když to uděláte správně, nebude se vám tolik měnit perspektiva mezi fotkami a ty se pak budou lépe skládat. Pět minut pečlivosti v terénu ušetří třikrát tolik času u počítače. A upřímně řečeno, každý fotograf radši fotí, než upravuje doma fotky, že?

img8501panorama-crop-1000-7

Druhy panoramatických fotek

Existují tři druhy panoramatických fotek – částečná panoramata, 360° fotografie a sférické 360° fotky. Částečná panoramata znáte z klasické krajinářské fotografie, kde se jim říká jednoduše panorama nebo panoramatické fotky. Většinou se jedná o širokoúhlý záběr, jenž vznikne spojením několika fotografií dohromady, a který by nebylo možné vytvořit pouze jednou fotkou. S tím začněte. Budete tak mít rychleji nějaký výsledek a nebudete potřebovat skládat tolik fotek. Nevešla se vám budova do hledáčku? Nebo skupina lidí na vrcholku skály už nemá kam ustoupit? Vyfoťte to nadvakrát nebo natřikrát. Přesně v těchto případech se vám panoramata budou hodit.

img8537panoramaplanet

Vstup do 360°

O úroveň výše jsou 360° fotky, které zachycují celý záběr (prostor) kolem fotografa na všechny strany. Není to žádná technologická novinka: panoramatické fotografie, dokonce i ty, které zachycují plných 360° stupňů, se začaly se objevovat v různých formách již počátkem 20. století a možná jste slyšeli i o panoramatických fotkách z Hiroshimy. Při vytváření 360° fotek tedy musíte zachytit celý prostor kolem dokola. Zde oceníte širokoúhlý objektiv, protože s klasickými se vám lehce může stát, že budete muset nacvakat desítky fotek. S rybím okem vám jich bude stačit 3 až 6. Nezapomeňte, že poslední fotka se musí překrývat s tou první. Tím uděláte pás fotek, ze kterých 360° fotka vznikne.

dilna

Nastavení foťáku

Špatné nastavení fotoaparátu je nejčastější chyba, se kterou se setkávám u účastníků svých kurzů. Ideální je nastavit vše manuálně: clonu, čas, ISO i zaostření, jinak vám automatika vyfotí každou fotku trochu jinak a půjdou těžko skládat dohromady. Foťte zásadně na výšku – zvýšíte si tím svislé rozlišení výsledné fotky a snížíte riziko chyb při skládání.

Začalo mě to bavit, co dál?

Správné nástroje a pomůcky vám umožní fotit lépe, rychleji a jednodušeji a dělat méně chyb. Pro začátek doporučuji jakoukoliv digitální zrcadlovku a nějaký levný fisheye objektiv, například Samyang F3.5 8mm (pro crop senzory), který se dá sehnat za pár tisíc a má výbornou kvalitu obrazu. Čím širokoúhlejší objektiv budete mít, tím méně fotek budete potřebovat k pokrytí celého prostoru kolem sebe. Méně fotek znamená rychlejší a jednodušší focení i méně práce na počítači – pro začátečníky nesporná výhoda. Znovu ale upozorňuji, že experimentovat můžete klidně i s mobilem.

img8563panoramaplanet

Panoramatická hlava

Pokud vám zbydou peníze, doporučuju investovat do kvalitní panoramatické hlavy na stativ (řádově tisíce korun), která vám umožní dodržovat neparalaxní bod bez větší námahy. Pozor, ne vše, čemu se říká panoramatická hlava, je ten správný kousek, který potřebujete. Doporučuju si vše pořádně ověřit. Vaše hlava musí umožnit rotaci foťáku kolem neparalaxního bodu, tedy i jeho nastavení, protože tento bod je pro každý foťák a objektiv jinde. Kvalitní značka panoramatických hlav je například Nodal Ninja, ale existují i levnější alternativy. Spousta fotografů si vyrábí svoji vlastní hlavu, protože odmítají za kus kovu dávat tisíce korun. Vlastní výroba stojí pár korun, vyžaduje ale zručnost a čas a bude vám chybět rotátor, respektive budete muset pro rotaci použít hlavu z vašeho stativu, čímž narostou rozměry a váha vaší aparatury.

img7965panorama-crop-1000-7

Sférické 360° fotky aneb kam zmizel ten stativ

Nejkvalitnějším typem panoramatických fotografií jsou sférické 360° fotky, které zachycují i pohled nahoru a dolů, a to někdy i takovým způsobem, že na fotce není vidět fotograf, stativ ani jiné zařízení. Pro začátečníky je moc nedoporučuju – i jejich skládání na počítači už vyžaduje trochu umu. Pro představu vám nicméně popíšu, jak tyto fotky vznikají.

Základní princip zůstává stejný, jen prostě přidáte při focení fotky záběr nahoru a dolů tak, abyste pokryli výhled na všechny strany. Když si dáte pozor a při fotce směrem dolů nevyfotíte svoje nohy, bude výsledná fotka vypadat přesně tak, jak má magická sférická virtuální prohlídka vypadat: budete se v ní rozhlížet a bude to vypadat, že byla vytvořena neviditelným fotografickým bodem visícím v prostoru. A přesně díky tomuto efektu mají tyto fotky ono magické kouzlo!

nymburkvez

Prohlédnutí výsledku v interaktivní podobě

Až budete mít fotku vytvořenou, budete uložená jako tiff nebo jpeg. Abyste se v ní mohli rozhlížet, budete potřebovat speciální prohlížeč. Doporučuji DevalVR (Windows, zdarma) a PanoGLView (Mac, zdarma). Pozor, u DevalVR musíte stáhnout prohlížeč, nikoliv plugin – jejich web není moc přehledný.

Publikování na internetu

Vaše fotky můžete samozřejmě publikovat v “placaté” podobě ja jakýkoliv fotografický server, váš blog, atd. – viz fotky ilustrující tento článek. Pokud chcete 360° fotky na webu sdílet v interaktivní podobě, ve které se můžete rozhlížet, tak je nejjednodušší je nahrát na server 360cities.net. Tento server funguje pro panoramatické fotky podobně jako YouTube pro videa. Nahrajete fotku a dostanete odkaz, který můžete sdílet. (Přiznání: autor tohoto článku je investorem v 360Cities). Alternativními a složitějšími cestami jak publikovat fotky na internetu jsou různé exportní funkce v programech PTGUI, Hugin, Pano2VR či krpano tools. Tyto programy vám vyrobí html soubory, které můžete nahrát na svůj vlastní web. Výhodou potom je, že máte vše pod kontrolou. Nevýhodou je, že kvůli každé změně, například podpoře nově vyšlého druhu mobilního telefonu, musíte soubory pro všechny vaše fotky vygenerovat znovu.

„Placaté verze“ a malé planetky

Malé planetky jsou moje vášeň. Je to ideální a nejzajímavější způsob, jak zobrazit 360° sférickou panoramatickou fotku placatě. V takovéto podobě můžete fotku sdílet na internetu, na sociálních sítích, nahrát na flickr a nebo vytisknout a dát na zeď. A navíc v této formě vypadá opravdu hodně dobře. Programy pro úpravu panoramatických fotografií jako PTGUI, Hugin, Pano2VR i krpano tools malé planetky umí vytvářet. Opakem malé planetky je „vnitřní svět“, viz fotografie úplně vpravo.

 

img8332panoramatonedplanet1000 apolinar vnitrnisvety

Na závěr to nejdůležitější: začněte fotit hned teď

Věřím, že po přečtení tohoto článku se už vytváření panoramatických fotek nebojíte. Mohu vám garantovat, že to zvládne úplně každý. K dosažení rozumné kvality sice budete potřebovat týdny, měsíce i roky praxe a pořád se budete mít co učit, zvlášť u sférických fotek, ale ze začátku se nenechte odradit touhou po dokonalosti. Skládáním špatně nafocených fotek se dá strávit příliš mnoho času. Vím to, sám jsem si tím prošel.

Vaše první fotky prostě nebudou dokonalé, brzy se to však zlepší. Prostě foťte a zkoušejte! Foťte panoramaticky dovolenou, výpravu do daleké země či očekávanou výjimečnou událost. Vaší rodině, kamarádům a známým spadne čelist! Staňte se malými dětmi a experimentujte. Učte se z vlastních chyb, buďte hladoví po dalších informacích. Panoramatické focení je velice nakažlivé – v dobrém slova smyslu. Jakmile vás to jednou chytí, možná se z toho stane vášeň, která změní váš život stejně jako mně.

Kam dál: V roce 2011 jsem se rozhodl své zkušenosti sdílet se zájemci o panoramatické fotografování a začal provozovat kurzy a workshopy panormatického focení a také blog jakfotit360.cz plný návodů, které by vás mohly zajímat. Věřím totiž, že panoramatické fotografie a virtuální prohlídky můžete začít i vy, teď hned, s jakýmkoliv vybavením – pokud budete vědět, jak na to.

A pokud by vám přeci jen „jakékoliv vybavení“ nestačilo, podívejte se také do mého internetového obchodu s panoramatickým vybavením, kde můžete koupit panoramatické hlavy, příslušenství, software, fisheye objektivy pro vaše panoramatické experimenty.

Počet komentářů: 3

 1. Pavel napsal:

  Dobry den, prosim vas mam jen jednu otazku. 😉
  Muzete mi poradit nej zpusob pro poskladani panorama360 fotek? Neptam se ani tak na foceni to uz mam asi zmaknute na me potreby dobre ;).

  Jen nevim co idelat drive potom.
  Fotim do souboru raw (nikon). Mam D5100 + rokinon 8mm. Stativ pano hlavu.
  Mam nejdrive byrovnat a upravit svetlo a kontrasty raw souboru s naslednou transformaci do png nebo ztratove kvality jpg. Pak poskladat do panorama a nasledny soubor upravit ve photoshopu? Nebo je jony postup byhodnejsi? Dekuji vam
  P.s. Vyvarim virtualni prohlidky (amater) a tenhle upusob pouzivam. Ale chtel bych se douvedet jak se to dela presne 😉 . Jeste jednou dekuji

 2. Chadas napsal:

  Pořídil jsem si kameru Insta360 X3. Vytvořit fotku 360° tak není žádný problém. Ten je ale v úpravě takové fotky. Když například chci vymazat sebe jak držím kameru nad hlavou nebo jenom potřebuju upravit expozici. Takto upravenou fotku uložím a když ji nahraju na facebook tak už nefunguje prohlížení ve 360° 🙁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *