Geocaching – způsob hledání zajímavých míst

Najít zajímavé místa není vždy nejjednodušší. Zvlášť pokud cestujete v oblastech, kde to moc neznáte. Každý tip k zajímavému místu je proto docela cenný. I když si člověk může okolí projít a místa najít sám, málokdy na to bývá dost času. Často to pak končí myšlenkama typu „proč jsem jen nevylezl na ten protější kopec, tam mohl být výhled mnohem lepší“.

Proto popíšu jeden ze způsobů, jakým nacházím nová zajímavá místa. Pokud jste nikdy neslyšeli o hře geocaching, doporučuju přečíst si tento rozsáhlý článek popisující samotnou hru.

Ve skratce jde o to, že někdo uloží nějakou krabičku kamkoliv po světě. Její GPS souřadnice poté pošle na stránky www.geocaching.com, kde ji poté můžou hráči této hry najít a lokalizovat. Pak už stačí jen vyrazit do terénu, krabičku najít a v papíru přiloženém v krabičce se zapsat. Na geocachingu je super to, že každý si může přispůsobit hru svým potřebám. Někdo rád chodí po městě a hledá jednoduché a dostupné kešky. Jiní zase dávájí přednost různým extremním a náročným kouskům, ukrytých na různých špatně dostupných místech.

Proč to ale zmiňuji ve spojitosti s výběrem míst k focení? Správně by se měly kešky zakládat na nějakých zajímavých místech. Ty lépe zpracované kešky mají na webu geocaching.com k sobě přiložený nějaký popis o daném místě, často spolu s nějakým popisem historie místa. Dále se často u popisů kešky objevují fotky. A to buď přímo od autora, nebo od lidí, kteří kešku už našli a zapsali se do ní. Člověk si tak může udělat lépe představu o daném místě, o věcech na které může narazit a podobně.

Ne vždy jsou místa kolem kešek zajímavá, ale už se mi díky geocachingu podařilo objevit několik krásných míst. Vždy mám hledaní kešek spojené s fotografováním. Je to výborný způsob, jak poznat nějakou neznámou oblast, aniž by člověk bezcílně bloudil. A mimo jiné je geocaching výborný způsob, jak vytáhnout rodinu a přátele někam ven 🙂

Myslím si, že více už není potřeba dodávat. Všechny podrobnosti o této hře si můžete přečíst ve výše zmíněném odkazu. Další pěkný popis hry napsal carnero zde.

Na závěr ještě dodám tip pro všechny majitele telefonu s operačním systémem Android. Existuje výborná aplikace c:geo, díky které můžete kešky hledat pohodlně i bez nutnosti dívat se na web geocaching.com. Vše je dostupné z aplikace a navíc je to zdarma. Aplikace se navíc velmi rychle vyvíjí a neustále se zlepšuje. Více info zde.

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *