Dočkáme se vodě odolných fotoaparátů?

Již dnes si můžete pořídit fotoaparáty, které jsou do určité míry vodě odolné. Některé ochrání jen proti postříkání vodou, jiné můžete ponořit i do vody. Pořád jde ale jen o dobře utěsněné přístroje. Jakmile se dostane voda k elektronice, foťák to většinou nepřežije. Tomu může být díky novému vynálezu konec.

Na letošním veletrhu CES totiž společnost HzO představila technologii WaterBlock. Mělo by jít o nanesení mikroskopické vrstvy na všechny součásky zařízení, které by mohly být poškozeny při kontaktu s vodou. HzO se snaží tuto technologii prosadit zatím jen u mobilních zařízení.

hzosamplemain-1024x681

Myslím, že by tato technologie byla velmi dobře využitelná i v oblasti fotoaparátů a příslušenství. Jenže zřejmě trochu jinak, než v případě mobilních zařízení. Pokud by se totiž voda dostala dovnitř fotoaparátu, tak i přesto že by to elektronika přežila, voda by mohla způsobit škody na optické soustavě a případně na některých mechanických součástí fotoparátu.

I tak by to byla ohromná výhoda u profesionálních zrcadlovek. Ty jsou sice už dnes do určité míry utěsněny proti vodě, ale pokud je nedopatřením vykoupete ve vodě, můžete se s technikou téměři jistě rozloučit. Případně se připravit na velmi drahou opravu. Současně můžete přijít o vyfocené snímky uložené na paměťové kartě. Při použití technologie WaterBlock by nejspíše bylo stejně nutné navštívit servis, nicméně elektronika fotoaparátu by zůstala v pořádku. Včetně snímků uložených na paměťové kartě.

Co si o takové technologii myslíte? Uvítali byste takovou ochranu elektroniky? Nebo vám to něpříjde u fotoaparátu důležité?

Více se dozvíte ve článku Otakara Schöna, ve kterém technologii WaterBlock detailněji popisuje.

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *