Halda Ema

[google-map-v3 shortcodeid=“efee27bc“ width=“100%“ height=“350″ zoom=“12″ maptype=“roadmap“ mapalign=“center“ directionhint=“false“ language=“default“ poweredby=“false“ maptypecontrol=“true“ pancontrol=“true“ zoomcontrol=“true“ scalecontrol=“true“ streetviewcontrol=“true“ scrollwheelcontrol=“true“ draggable=“true“ tiltfourtyfive=“false“ enablegeolocationmarker=“false“ enablemarkerclustering=“false“ addmarkermashup=“false“ addmarkermashupbubble=“false“ addmarkerlist=“49.840031,18.31493899999998{}1-default.png{}Halda Ema“ bubbleautopan=“true“ distanceunits=“km“ showbike=“false“ showtraffic=“false“ showpanoramio=“true“]

O jedné z ostravských hald jsem už jednou psala (http://www.fototipy.cz/mista/privozska-halda) a protože se mi naskytla možnost navštívit i další z nich, pár postřehů se určitě hodí.

Halda Ema, jak se jí v Ostravě říká, má už delší historii i když je to vlastně jen kopec navezené hlušiny z dolů, přesto je to velmi pozoruhodné místo.

Její vrchol se nachází v nadmořské výšce asi 315m. Z centra Ostravy není nijak pozorovatelná, a přesto je velice blízko, nachází se na pravém břehu řeky Ostravice, a dá se na ni dojít z vícera směrů, například od ostravské zoo, nebo od radnice slezské Ostravy, co vím, tak ještě nedávno tam byla hezky značená trasa pro pěší, samozřejmě vede jen kolem haldy ne přímo na ni, ale ti smělejší si dovolí i přes nový zákaz (od roku 2011) i nahoru. Když jsem na ní byla nedávno já, samozřejmě jsem o zákazu nic nevěděla, a vydala se na ni ze strany Radvanic, od kostela, odkud je to nějaké 2-3 kilometry. Cesta od radnice nebo Slezskoostravského hradu je mnohem nepřístupnější než se zdá, z této strany je halda pokryta hustým porostem náletových stromů jimž vyhovuje klima haldy. Od radvanického kostela jsem měla cestu víc než pohodlnou, ovšem už není tak značená, ba vlastně vůbec.

Když zrovna není v Ostravě inverze, nebo smog, je z ní vidět ve dne až na Beskydy a tuším i na Jeseníky. Výborný výhled je na Novou huť, kde v noci, když se přelévá žhavé železo je krásná podívaná na jeho zář. Také jde z ní vidět nasvětlené panorama ostravského centra, z asi 180 stupňového úhlu bez stromů a ostatních rušivých elementů. Vrchol haldy snad ještě nikdy nebyl pokryt sněhem, takže i když je dole v Ostravě -10, nahoře je vždy mnohem tepleji, neboť halda stále prohořívá a sem tam jdou vidět i obláčky horké směsi páry a plynů. Dalším co je z haldy vidět národní kulturní památka důl Michal, na který se určitě v blízké době také podívám a v případě, že si přinesu i fotky, určitě se o ně s milovníky industriální Ostravy podělím.

V létě na ní rostou teplomilné rostliny, což je vlastně také zvláštnost. Jednou z mála nevýhod, je ten zakázaný vstup nahoru, a taky spousta bezdomovců okolo haldy, jelikož je u ní teplo rádi se tam zdržují, proto pozor na ně hlavně v noci.

Mé poslední fotky jsou staré cca týden, což byla v Ostravě inverze, proto jsou fotky méně kvalitní, a hodně do oranžova.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *