Aperture Inspector vytvoří statistiku z vaší Aperture knihovny

Pokud pro práci s fotografiemi používáte Apple Aperture 3 a máte rádi statistiky, mohl by vás zaujmout tento nástroj. Ten pracuje s Aperture knihovnou a dokáže zobrazit statistiky z metadat vaších fotek. Co všechno nástroj dokáže?

Po výběru vaší Aperture knihovny načte všechny informace o použitých fotoaparátech, objektivech a k tomu doplní i informace o použitých ohniskových vzdálenostech, clonách, citlivosti a časech. Po načtení těchto informací můžete začít s údaji pracovat a zobrazit si je v přehledných statistikách.

Asi nejzajímavější jsou přehledy zobrazující fotoaparáty, nebo objektivy. Jednoduše tak zjístíte, kolik snímků jste s daným kouskem nafotili. A pokud si v nastavení zapíšete i pořizovací cenu jednotlivého vybavení, spočte vám to přibližné náklady na jeden snímek. Což není moc směrodatný údaj (ne každá fotka vede k nějakému zisku).

apertureinspector1

U přehledu objektivů si můžete prohlédnout, jaké clony a ohniskové vzdálenosti na daných objektivech používáte nejčastěji.

apertureinspector2

Všechny informace můžete filtrovat podle různých kritérií a data lze zobrazit v přehledných grafech.

Otázka je, jestli tenhle nástroj k něčemu bude. Vyjde na 7.99$, což je vzhledem k množství funkcí přiměřená cena. Jen si nejsem jistý, jestli takové funkce někdo využije. Možná uplatnění najde u fotografů s velmi rozsáhlou výbavou, kteří nemají moc přehled, co a jak používají nejčastěji a co mají možná zbytečně. Asi by se takto dalo ušetřit prodejem málo používané výbavy a místo toho si ji v případě potřeby půjčovat. Na své si přijdou milovníci statistik. Ti si můžou zjistit z nabízených statistik téměř vše o své fotografické sbírce.

Škoda, že neexistuje nástroj, který by při tvorbě statistik bral v potaz i kvalitu fotografií 🙂 I když ani to není nereálné. Aperture nabízí systém hodnocení fotografií pomocí hvězdiček. To už by bylo zajímavější, zjistit kterým objektivem bylo vytvořeno nejvíce kvalitních fotografií.

Aperture Inspector můžete zakoupit zde: http://www.apertureexpert.com/inspector/

Podrobná práce s Inspectorem je vysvětlena v tomto videu.

Zaujala vás možnost dělat si takové statistiky z vyfoceních snímků? Používáte něco takového, třeba i mimo Aperture?

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *