Záleží na velikosti hledáčku?

Po přechodu ze starého Canonu 350D na 60D jsem nadšený z velikosti hledáčku. Mnohem lépe se v něm komponuje, je světlejší a díky velikosti lze lépe vidět, kam je zaostřeno. Přemýšlel jsem, o kolik je vlastně ten hledáček větší a jak to změřit. Napadl mě úplně jednoduchý test. Odstranil jsem z obou foťáku očnici a přiložil jsem k hledáčku čočku fotoaparátu z mobilu. Technická kvalita fotek je hrozná, ale jelikož byly pořízeny stejným způsobem, vypovídá to o rozdílu velikosti. Není to nijak drastický rozdíl, ale při focení je znát.

imag0737 imag0736

Hledáček Canonu 350D / Hledáček Canonu 60D

Pokud tedy budete vybírat novou zrcadlovku, nezapomeňte se podívat i na velikost hledáčku. Třeba u Canonu 1000D a 1100D je hledáček opravdu velmi malý. Naopak 7D má hledáček skoro o velikosti fullframe fotoaparátu. A obecně, fullframe fotoaparáty mají hledáčky největší. Zajímat by to mělo především ty, kteří hodlají používat manuální ostření. Tam je světlý a velký hledáček k nezaplacení.

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

1 odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *