Rozhovor s Erikou Matějkovou o focení svateb

Zajímá vás focení svateb? Chtěli byste se dozvědět více o tom, jak takové focení probíhá a co je k tomu potřeba? V tomto článku se dozvíte mnoho užitečných informací od Eriky Matějkové – zkušené fotografky, která má s focením svateb mnoho zkušeností.

Jak jste se k focení svateb dostala a jak dlouho se již focení svateb zabýváte?

Focením se zabývám spousty let, v podstatě mně focení bralo už v dětství, kdy jsem s rodiči vyvolávala v temné komoře snímky. Vždy mně to fascinovalo. Pak přišly na řadu digitální kompakty, EVF a nakonec i první vysněná zrcadlovka. Focení v domácím prostředí, následně ateliér a stále spousty lidí se mně ptalo, a co svatby? Fotíš?

Co do svateb jsem měla hodně dlouho velký respekt, je to velká odpovědnost a proto jsem se k tomu dlouho odhodlávala, snažila se nabírat zkušenosti a hlavně nejdříve projít nějakými svatbami jako druhý fotograf, kde člověk jede relativně klidný a ví, že když to nepůjde, tak nikomu nepokazí fotografie, na kterých hodně záleží a hlavně, které již nikdy nemáte možnost zopakovat. Velký dík v tomto patří Radimu Brancovskému, který mně na nějaké vzal 🙂

128

Jak probíhají přípravy na svatbu? Jdete si dopředu místo, kde se bude obřad odehrávat obhlédnout a připravíte se tak na dané prostředí? Nebo přípravu řešíte až v den stavby? 

Pokud jde o vyloženě neznámé místo, na které je pro mně možné časově či vzdáleností se dostat před dnem „D“, jsem raději, když si to tam mohu prohlédnout dopředu. Je rozhodně lepší, když si to člověk okoukne, nejen co do světelných podmínek, ale také se může rozhlédnout, promyslet si nápady a tzv. „ví do čeho jde“. Pokud je místo vzdálené více než je pro mně zvládnutelné, vyhledávám alespoň na internetu a místa prodiskutovávám se snoubenci.

Každou svatbu individuálně řeším se snoubenci. Nejen od doby objednání termínu, kdy většinou komunikace funguje přes email, ale hlavně pak zhruba měsíc před termínem, kdy snoubenci už mají relativně jasnou představu si sjednáváme osobní schůzku, kde si řekneme, co a jak se bude odehrávat (resp.průběh svatby), jakou mají snoubenci představu o svých fotografiích a spousty jiných individuálních řešení, které je potřeba si před svatbou povědět.

012

Liší se hodně představy svatebčanů o výsledných fotkách? Nechávají to celé jen na Vás, nebo Vám do toho mluví a dokážou popsat, jak si to představují? 

Většina snoubenců nechává nápady a realizace na mně samotné. Nemají představu jak to bude vypadat a hlavně spousty z nich ví, že budou nervózní a tedy iniciativu nechávají na fotografovi. Před svatbou se dohodneme, kde se bude portrétní focení odehrávat. Zhruba 60% snoubenců má jasno alespoň v místě, kde se chtějí fotit. Pokud nemají, diskutujeme, kde by to bylo nejlepší a zpravidla si nechají poradit.

Jen málo z nich má přesnou představu, kterou však stejně pak přizpůsobíme konkrétním podmínkám. Někdo má rád i doplňky (kufry, deštníky, piknikový koš atd.), někdo chce vyloženě klasiku („dívací portrétovky“), nyní je nejvíce moderní fotografie, kdy se novomanželé věnují sami sobě a spíše tedy nezachytíme pózování, ale přirozené chování. Většinou volíme kombinaci klasických portrétu s přirozenými fotografiemi. Samozřejmě jsou snoubenci, kterým to jde od přírody, ale jsou samozřejmě i takoví, které tak trochu musím „usměrňovat“.

26

Každá svatba bude svým způsobem unikátní. Dala by se ale najít mezi všemi svatbami, kterých jste se účastnila, nějaká podobnost? 

Každá svatba je skutečně unikátní a každá ze svateb je neopakovatelná a nesrovnatelná s ostatními, proto krom relativního průběhu svatby (přípravy-obřad-skupinové foto-portrétové foto-hostina) podobnost až tak nenacházím. Potkáváte se s různými lidmi, s různými rodinnými vztahy, které člověk vycítí. Jsou svatby na kterých se cítíte naprosto úžasně, připadáte si jako součást rodiny a pokud si i novomanželé nenechají nervozitou zkazit den, tak pak je focení samozřejmě daleko příjemnější. A zvlášť pokud se snoubenci tzv. ladíte do noty, tak pak člověk má z odvedené práce samozřejmě větší radost. Osobně musím říct, že se z 80% opravdu setkávám se super lidmi.

Nedílnou součástí je také počasí. Když je krásně, panuje samozřejmě mezi všemi lepší nálada, než když je upršené počasí, což má mnohdy i vliv na průběh nálady i pak celé svatby. Ale je to velice individuální. Někteří novomanželé si tím ovlivnit náladu nechají, ale s většinou to ani nehne a svůj den si zkazit nenechají.

265

Focení je však potřeba věnovat čas a tak možná že další podobnost je asi ta, že si snoubenci myslí, že za 15 minut máte hotovo a oni se mohou jet bavit. Nemám ráda takové rychloakce, práce kvapná, málo platná. A přece jen jde o fotografie na „celý život“, které nelze zopakovat. Ten čas je potřeba tomu věnovat a tak je lepší, aby si novomanželé pro svatebčany na dobu, kdy jsme s novomanželi na focení zajistili program, občerstvení. Musím říct, že nejsem příliš ráda, když tlupa svatebčanů jde s novomanželi na portrétní foto. Mám raději individuální práci. Jednak jde práce rychleji od ruky (rychleji se přesunete ve 4 lidech, než – li s patnácti), novomanželé jsou uvolněnější, protože se nemusí stydět před svými hosty při „pózování“. Také se člověk vyhne nežádoucím stínům postav, které vrhá prudké polední letní slunce a také fotografům amatérům, kteří si chtějí zkusit novomanžele vyfotit a novomanželé pak neví kam koukat dřív. Proto toto všechno doporučuji zajistit svatebčanům program či občerstvení a mít je tzv. „jinde“ než jsme my. Jde samozřejmě i o to, že novomanželé jsou pak méně nervózní, než když vidí, že tam obchází spoustu hostí a nudí se a jsou nervózní, že hosté jsou nervózní 🙂

Zde je však potřeba se řídit radou, že je to jen jejich svatba a nesmí si ji nechat tímto kazit či ovlivňovat.

26h

Mohla byste popsat, jak přibližně takové focení svatby běžně probíhá? Od rána onoho dne až po odevzdání fotek zákazníkům? 

Možná bych tedy spíše začala tím, že většinou snoubenci vybírají fotografa dle ceny. Rozmýšlí, zda vybrat toho či onoho, že jeden si za to vezme 2 tisíce a druhý 9 … a nezvládl by to třeba strýc z xy kolena? Když neberu v potaz investice, které je potřeba vložit do vybavení, tak pak hlavně a především je rozdíl v kvalitě. Samozřejmě, že strýc z xy kolena to „nějak“ nafotí, ale v jaké kvalitě? Stihne vše vyfotit? Nebude to rozmazané, zašumněné? Bude mít dostatek nápadů? Nebudeme toho později litovat? Ono se asi zdá, že cena za jeden den „práce“ je vysoká, avšak bohužel si neuvědomují, že to není jen o tom přijít na svatbu, trávit s nimi časový rozsah dle toho jak si domluvili a něco nacvakat. Práce se svatbou je skutečně zdlouhavější.

Aby novomanželé byli spokojení, je potřeba se s nimi dopředu sejít, vše naplánovat, poznat se. Samozřejmě je do toho potřeba zahrnout i čas, kdy trávíte ještě před touto schůzkou na mailech. Pak je tu samozřejmě příprava na svatbu. Zprovoznění všech aparátů, baterií, kontrola veškerého příslušenství, mapování daného místa svatby. Pak přijde den D. Většina novomanželů (alespoň z mých zákazníků) spíše upřednostňuje focení až od příjezdu k obřadu po začátek hostiny. Jen málokdo si uvědomí, že v době příprav nevěsty a ženicha na obřad je frmol a na nějaké focení není příliš času, tedy tím pádem pak novomanželé trochu mrzí, že si fotografa nedomluvili už od příprav. Pokud tomu tak je, záleží, kdy se nevěsta začne chystat. Některé stačí hodinka dopoledne, některé už od 6 od rána pendlují mezi kadeřnicemi, kosmetičkami, společně samozřejmě s fotografem 🙂 Následuje oblékání do šatů, příjezd ženicha, zdobení aut. Většinou pak nastane buď odjezd na obřad, případně pokud se stihnou novomanželé nachystat dříve (většinou skutečně doporučuji dělat si v plánu nějaké časové rezervy) nastane takový ten lehký odpočinek, přípitky, gratulace. A pak se vyrazí. Odjíždím dříve, abych stihla včas dojet k obřadu, nafotit obřadní síň a ještě se vrátit před budovu k nafocení příjezdu novomanželů, shrocování před obřadní síní, momentky apod.

Následuje obřad, který je vesměs nejvíce tím krizovým pro fotografa, jeho odpovědnost stihnout vše v dostatečné kvalitě 🙂 Z vlastních zkušeností musím říct, že fotím-li novomanželé už od příprav, na obřadu jsou uvolněnější a více v klidu, než když se sejdeme až před obřadem. Je na nich více vidět stres a napjatost. Ale po pár záběrech si na vás také zvyknou. 🙂

00125

Po obřadu následují skupinky. Je-li to možné, je skutečně nejlepší je nafotit bezprostředně po obřadu, než se vám hosté rozutečou. Začínáme tedy hromadnou všech svatebčanů a pak spíše po skupinkách. Pak už je to individuální – buď se odjede na portrétové focení nebo se odjede na hostinu. Zde samozřejmě musím opět být dříve k nafocení svatební tabule a zase rychle na příjezd novomanželů na hostinu – jejich přivítání, usednutí, momentky odpočinku, následuje předkrm, polévka, hlavní jídlo. Pokud jsme ještě neodfotili portréty s novomanželi, je právě nyní čas odjet. Hosté si mezitím odpočnou u kávy. Po hodince, někdy i více se vracíme na hostinu. Buď následuje tanec, nebo se rozkrojí dort. Někdy se dort nakrojí jen pro oko fotografa a snězen je až večer 🙂

Skutečně záleží na tom, jak dlouho vás novomanželé na svatbě chtějí. Po těchto akcích většinou už pak začíná zábava, které se buď ještě fotograf účastní nebo již svatbu opouští. Po svatbě je potřeba fotografie ze všech karet stáhnout a hlavně zazálohovat. Poté následuje zdlouhavá selekce fotografií. Většinou to zabere zhruba den, než se tím počtem fotografií proberete a vyberete ty, které půjdou do postprodukce. Ta samotná zabere mnohdy tři dny (v případě „krátké“ svatby, pokud je to focení od rána do večera, mnohdy postprodukce zabere týden práce). V mém případě ještě výběr fotografií do koláží a jejich grafické zpracování, což je dalších pár hodin navíc. Kromě těchto úprav fotografií také vznikají webové prezentace, komunikace s novomanželi, potisky DVD, potisky do plastových obalů, selekce snímků pro tisk dle výběru novomanželů a mnohé další práce, které bohužel tyto páry za prací fotografa vůbec nevidí. Proto myslím, že je potřeba si fotografa skutečně zvolit a zainvestovat, vždyť kromě prstýnků a možná uschlé kytice, jsou fotografie jedinou vzpomínkou na svatební den.

29

Jakou výbavu sebou berete pro focení svatby? Co vše při focení využijete a bez čeho se neobejdete? Jaké objektivy a ohniska používáte nejčastěji a proč? 

Co se týče těl, tak je to Canon 5D Mark II, 50d a 40d. Z krátkých objektivů zpravidla používám 17-40/4 L USM, makro objektiv 60/1,8. Z dlouhých je to pak 85 1,8 USM a teleobjektiv 70-200/2,8L USM. Ještě mám do budoucnosti zálusk na 24-70/2,8 L USM 🙂 Nezbytnou částí jsou také blesky 430 a 580, mnoho baterek jak do těl tak do blesků. 10 různě kapacitně velikostních karet, aby se množství fotografií za celý den vešlo 🙂 S sebou beru manžela, který je mi řidičem, nosičem fotovýbavy, kolegou při nasvicování odrazkou a především oporou 🙂

Ohniska záleží skutečně na tom, co zrovna potřebuji vyfotit, při portrétových focení však nejradši používám teleobjektiv 70-200.

46

Inspirujete se fotkami ostatních svatebních fotografů? Kde případně hledáte inspiraci? 

Určitě se inspiruji. V zahraničí i tady v republice je spousty vynikajících fotografů. Namátkou Katarína Žitňanská, ywonn a Lucie Rýglová.

80

Co byste doporučila fotografům, kteří chtějí s focením svateb začít. Máte nějaké tipy, které by jim v začátcích pomohly? Na co si hlavně dát pozor a jaké největší rizika hrozí začátečníkům? Co vše by měli umět, než se vrhnou na focení svateb? 

Ač nejvíce lidí pak ocení nejvíce portrétní fotografie a vlastně i my fotografové se hlavně prezentujeme portrétními, důležité je zachytit okamžik obřadu, kde je asi největší stres vše stihnout. Je to takové 5P – Příchod, Prsten, Pusa, Podpis, Přání. Začátečníkům určitě doporučuji se do toho nevrhat po hlavě, zdaleka je trochu jiná představa a tím, že zkazíte fotografie, tím si reklamu neuděláte.

Lepší je pomalejší start, jít na svatbu jako druhý fotograf (s dovolením toho hlavního). Na svatbu přijdete bez stresu, uvolnění a můžete se zaměřit pouze na focení. Nemusíte sledovat nic jiného, protože všechna ta odpovědnost je zatím na prvním fotografovi. Umět byste měli zvládat stresové situace, umět komunikovat s lidmi a samozřejmě zvládat svůj fotoaparát 🙂 Vědět co nastavit v daný čas. Mnohdy na svatbách měníte rychle světelné podmínky.

081

Kolik fotek si průměrně z jedné svatby odnesete? Jak dlouho trvá výsledné zpracování? Jaké úpravy provádíte na fotkách nejčastěji?

Fotografií je většinou kolem tisícovky, avšak záleží na požadovaném rozsahu svatby. Někdy fotím od příprav do hostiny, někdy pouze obřad a portrétní focení a pak je fotografií méně. Výsledné zpracování čistého času trvá asi týden. Pracuji s RAW formátem a vytahuji spíše sytost barev a kontrast. Jiných úprav zpravidla není potřeba.

91

Děkuji Erice za vyčerpávající odpovědi. Více jejich fotografií a informací najdete na webu erikamatejkova.cz

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *