Linuxový Darktable: Vytvoření fotek z RAW

Darktable je komplexní program pro úpravu RAW snímků a vytvoření finálních fotek (JPG), které lze uložit v požadované kvalitě na disk nebo rovnou nahrát do webových galerií Flickr.com nebo Picasa Web.

Program obsahuje množství efektů a nástrojů pro opravy obrazových vad. O Darktable najdete několik článků na LinuxEXPRESu, kam vás odkazuji:

Autoři na programu intenzivně pracují (zrovna vyšla kulatá verze 1.0) a dokonce vydali elektronický manuál, který vás provede všemi funkcemi (a že jich je). Darktable vyžaduje poměrně silný počítač, je náročný na zdroje. Můžete ho zrychlit tak, že ho spustíte binárkou darktable-faster, která načte maximum dat do volné paměti (RAM) a běh programu se tak zrychlí. Musíte mít samozřejmě dostatek paměti (alespoň dva gigabajty, nejlépe ještě víc).

Jak jsem si uvědomil po pečlivém přečtení dokumentace, Darktable podporuje tethering, tedy „focení z počítače“. Pravděpodobně používá program GPhoto2 nebo jeho kód, protože gphoto2 dokáže váš fotoaparát vzdáleně ovládat také.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *