Zapomeňte na hledáčky, nebo displeje. Přichází komponování pomocí prstů

Ke komponování snímků můžete použít optický hledáček, nebo displej svého fotoaparátu. Možná se ale blíží doba, kdy ke komponování budou stačit pouze vaše ruce. Jak? Podívejte se na tento zajímavý prototyp fotoaparátu.

Japonští výzkumníci totiž přišli s velmi zajímavým prototypem fotoaparátu. Myšlenka je taková, že ke kompozici využívá rukou fotografa. Určitě jste někdy zkoušeli vytvořit rámeček z ukazováčku a palce na obou rukou.

Současný prototyp je ovšem docela zaostalý. Má pevné ohnisko a zoomování je řešeno digitálně v počítači. Zajímavé ovšem je, jakým způsobem fotoaparát zoomuje (nebo spíše jak výsledně v počítači snímky ořezává). Zoomování probíhá tak, že měníte vzdálenost mezi vaší hlavou a fotoaparátem. Takže pro přiblížení scény stačí jen dát ruce dále od hlavy. To je zatím řešeno infračerveným senzorem, který není moc přesný. Plánují ale s rozpoznáváním obličejů pro přesnější určení polohy hlavy fotografa.

Kromě toho je protoyp závislý na připojení k počítači. Což samozřejmě chtějí taky změnit, aby byl fotoaparát samostatný.

V tomto videu je vidět, jak to celé vypadá a funguje:

Osobně si ale myslím, že se využití takové technologie je velmi omezené a že šance na nějaké větší rozšíření je dost malá. Pokud se toho ale ujme nějaký šikovný výrobce a dokáže to nějak ergonomicky vylepšit a přidat tomu nějaký „cool“ vzhled, mohla by to být docela zajímavá alternativa ke klasickým kompaktům.

A jaký je váš názor? Napadá vás nějaké využití podobné technologie?

Zdroj: Engadget.com

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *