Meteorický roj Lyrid – příležitost pro focení meteoritů v dubnu

Fotíte rádi hvězdnou oblohu? Potom vás jistě zaujme, že právě Země prolétá proudem drobných prachových částic uvolněných z komety Thatcher. Při průletu atmosférou potom částice shoří a my potom můžeme sledovat a fotit meteority, nebo-li padající hvězdy.

Konkrétně tento jev trvá od 15. dubna a měl by skončit 25. dubna. Maximum roje by mělo nastat 22. dubna v ranních hodinách. Pokud vyjde počasí, měl by tento roj být dobře pozorovatelný. Měsíc totiž nebude pozorování rušit.

Radiant (bod na obloze, ze kterého vyletují meteoroidy daného roje) leží v blízkosti hranic souhvězdí Lyry a Herkula.

Pokud stejně jako já v souhvězdích tápete, určitě se vám bude hodit například aplikace Stellarium, ve které si můžete vklidu doma prohlédnout hvězdnou oblohu z konkrétního místa na zemi v konkrétní čas. Takže se takhle můžete dopředu připravit.

Pokud vlastníte telefon s operačním systémem Android, doporučuji použít aplikaci Google Sky Map, díky které můžete souhvězdí snadno identifikovat přímo v terénu.

Jak fotit meteority

Na závěr dodám ještě několik rad, které vám usnadní focení meteoritů.

  • určitě si vemte stativ, bez něj jen těžko nasměrujete foťák na správné místo na obloze
  • použijte co nejširší ohnisko. Ideálně do záběru zahrňte i horizont – fotky budou zajímavější, než když na nich bude jen hvězdná obloha
  • nemyslete si, že můžete zmáčknout spoušť až když meteorit uvidíte. To už je pozdě. Musíte tedy fotit naslepo – ideálně volte dlouhé expozice v řádu desítek sekund. Pokud má váš fotoaparát režim BULB a máte dálkovou spoušť, určitě toho využijte a zkuste i delší expozice.
  • zkraťte intervaly mezi jednotlivými expozicemi. Bohužel zákon schválnosti funguje bezchybně a většinou se meteority objevují jen když zrovna nefotíte 🙂
  • vyhledněte si na focení místo pokud možno vzdálené od světelného znečištění měst. Čím viditelnější hvězdy budou, tím lépe. Bude to větší zážitek a fotky budou vypadat lépe.

 

Zdroj: astronomie.cz

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *