Tipy na zajímavé WordPress šablony pro vaše portfolio

Jste fotograf, nebo grafik a chcete prezentovat svou práci na webu postaveném na redakčním systému WordPress? Pak se vám bude určitě hodit několik tipů na krásné a zajímavé šablony (témata), díky kterým bude váš osobní web a portfolio vypadat hezky a profesionálně.

V tomto článku uvedu jen několik témat, které mě zaujaly nejvíce. Můžete se tak inspirovat při výběru šablony, nebo vytváření své vlastní. U každého tématu si můžete prohlédnout screenshoty, nebo rovnou vyzkoušet živý náhled (live preview).

King Size

Zajímavé tmavé téma, ve kterém je menu řešeno jako jakýsi štítek, navíc s možností skrytí. Na pozadí se potom střídají zvolené snímky. Na výběr je několik možností, jak fotky zobrazovat. Portfolia lze využívat jak k obrázkům, tak i k zobrazování videí.

Text je bílý, nebo šedý na černém pozadí a spíše jsou voleny menší fonty.

kingsizehp kingsizegalerie

Hlavní stránka | ukázka jedné z možnosti zobrazování obrázků

kingsizeportfolio kingsizeblog

Zobrazení portfolia ve dvou sloupcích |  blog

Cena: 50$

Odkaz: http://themeforest.net/item/king-size-fullscreen-background-wordpress-theme

Dandelion

Hezká, jednoduchá šablona, která umožňuje snadno měnit barvy jednotlivých části stránky. Můžete ji tak snadno upravit dle svých představ bez složitých úprav css stylů.

Je zde taky mnoho možností, jak zobrazovat portfolia a galerie obrázků. Hezky řešeno je například filtrování položek v portfoliu dle kategorie.

dandelionhp dandelionblog

Hlavní stránka | blog

dandelionportfolioshowcase dandelionportfoliogallery

Dva různé pohledy na portfolio.

Cena: 45$

Odkaz: http://themeforest.net/item/dandelion-powerful-elegant-wordpress-theme

Core Minimalist Photography Portfolio

Krásná, minimalistická šablona pro WordPress. Ideální pro osobní portfolio. Velmi působivě vypadá pás obrázků, kde se můžete posouvat mezi jednotlivými fotkami doleva/doprava. Pod fotkami jsou jakési jejich odrazy. Dále je samozřejmě možnost prohlížet fotky klasicky, nebo v režimu přes celou obrazovku.

Téma zaujme určitě všechny minimalisty. Je krásně vzdušné, přehledné a jednoduché. Navíc je na výběr mezi světlou a tmavou variantou.

corehp coredarkhp

Hlavní stránka s pásem fotografií ve světlé a tmavé variantě

corethumbnails coregallery3col

Možné zobrazení položek v portfoliu

corefullscreen coreblog

Celoobrazové prohlížení fotek | blog

Cena: 45$

Odkaz: http://themeforest.net/item/core-minimalist-photography-portfolio

Classica

Další šablona určena pro milovníky minimalistického designu. Tentokrát pouze v bílé variantě. Sice zde není tolik možností pro prohlížení položek v portfoliu, ale účel to splní.

classicahp classicaportfolioclassicablog

hlavní strana | portfolio | blog

Cena: 50$

Odkaz: http://themeforest.net/item/classica-minimalistic-wordpress-portfolio-theme

Yin & Yang

Další z řady minimalistických témat pro WordPress. Toto je zajímavé nejenom díky příjemnému a přehlednému vzhledu, ale taky díky hezkým animacím. Už jen najetí na položky v menu provází animace. Velmi příjemný je také pohyb mezi položkami v portfoliu. Šikovně řešené jsou i filtry mezi kategoriemi. Po najetí na jednotlivé kategorie totiž nad názvem kategorie vyskočí číslo označující počet položek.

Právě díky těmto drobnostem je tato šablona hezky dynamická a interaktivní. Nemohu opomenout ani kontaktní formulář. Ten je řešen tak, že po kliknutí na odkaz v menu „Contact“ vyjede kontaktní formulář z horní části stránky, samozřejmě s hezkou animací.

yinhp yinportfolioitemyinblog

Hlavní stránka zobrazuje rovnou portfolio | zobrazení jedné položky portfolia | blog

Cena: 45$

Odkaz: http://themeforest.net/item/yin-yang-clear-and-slick-wp-portfolio-theme

Photo Nexus

Šikovně řešené téma, ve kterém hraje galerie fotek hlavní roli. Prvky webu se nepřizpůsobují velikosti okna a web může působit trochu titěrně. Je zde ale kladen velký důraz na fotky. Ty jsou zobrazeny na velké části webu a pod fotkami jsou umístěny popisky a náhledy dalších fotek v galerii.

Oproti předchozím tématům mi toto přijde dosti skromné. Nicméně v jednoduchosti je krása a určitě si své příznivce najde. Je zde možnost vybrat si mezi světlou a tmavou verzí.

nexuslight nexusphoto

Hlavní strana ve světlé a tmavé verzi

nexushp nexusblog

Procházení fotek | blog

Cena: 35$

Odkaz: http://themeforest.net/item/photo-nexus-wordpress-gallery-2-in-1

Scope

Moderní, graficky velmi povedený vzhled pro WordPress. Ideální jako osobní web a portfolio. Určitě zaujme všechny potencionální klienty. I přes větší množství grafických prvků je tato šablona přehledná a docela jednoduchá.

Hezky vypadá procházení položek v portfoliu, kdy se první položka z portfolia zobrazí jako obrázek na pozadí stránky. Blog vypadá taky velmi přehledně a hezky.

scopehp scopeblog

Hlavní stránka a blog

scopeportfolio scopeportfolioitem

Položky v portfoliu a detail jedné položky

Cena: 50$

Odkaz: http://themeforest.net/item/scope-agency-business-wordpress-theme

Invictus

Velmi zajímavě řešené téma, ve kterém hrajou hlavní roli fotky zobrazované na pozadí. Je zde opravdu veliký výběr, jak lze fotografie prohlížet a zobrazovat. A nejenom fotografie. Téma je přizpůsobeno dobře i pro zobrazování videa a to i přes celé okno prohlížeče jako pozadí. Šikovné je taky to, že si můžete všechny prvky na stránce schovat a uvidíte fotku, která je na pozadí.

invictushp invictusgalleryslider

Zobrazení hlavní stránky | galerie s proužkem náhledů fotek

invictusfullsizegallery invictusportfolio invictusscroller

Různé způsoby prohlížení fotek

invictussortablegallery invictusfullscreenvideo invictusblog

další možnost zobrazení portfolia | video přes celou stránku | blog

Cena: 45$

Odkaz: http://themeforest.net/item/invictus-a-premium-photographer-portfolio-theme

Další šablony

Mnoho dalších skvělých šablon najdete na ThemeForest.net. Po koupi šablony se vám zpřístupní možnost šablonu stáhnout a v případě dalších aktualizací šablony si můžete stahovat nové, upravené verze.

Záměrně jsem zde uváděl jen placené, prémiové šablony. Protože si myslím, že pokud se má fotograf prezentovat svou prací, měl by zvolit nějakou opravdu dobrou a kvalitní šablonu. Přeci jen, vzhled webu může potencionální zákazníky odradit, nebo naopak nalákat. Šablony zdarma bývají sice taky občas kvalitní a hezké, ale zase hrozí větší riziko, že stejnou šablonu bude mít mnoho dalších fotografů, nebo grafiků. Což se může stát i v případě placených témat. Nejjistější řešení je tedy vytvořit si vzhled WordPress webu sám. Ne každý má na to ale čas a potřebné znalosti.

Jaká šablona se vám líbí nejvíce? Znáte nějaké další, které se hodí jako osobní web a portfolio?

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *