Naučmese – jak se levně naučit fotit, nebo si vydělat učením ostatních?

Fotografovat se můžete naučit buď sami, nebo za pomoci nějakého fotografického kurzu. Jenže často jsou takové kurzy docela drahé a proto to může spoustu lidí odradit. V tomto článku představím projekt, ve kterém se může se svým kurzem přihlásit téměř kdokoliv.

Nabídka fotografických kurzů a školení je dneska dost široká a vybere si opravdu každý. Mnohdy jsou ale ceny za tyto kurzy dost vysoké. Zvlášť fotografové, kteří mají fotografování pouze jako koníčka nechtějí utrácet zbytečně moc peněz, ale třeba nemají dostatek času na samostudium. Docela zajímavá alternativa vznikla díky projektu Naučmese.cz.

Myšlenka projektu je jednoduchá: Každý může naučit kohokoli cokoli. Vemte si, kolik nadšených fotografů – amatérů se mezi námi vyskytuje. Často znají perfektně teorii fotografování a dokážou dělat opravdu nádherné fotografie. Ale mají to třeba jako koníček, vedle své hlavní práce. I takoví fotografové ale dokážou člověka o focení mnoho naučit a trochu ho popostrčit ve svém „fotografickém vývoji“.

naucmese3 naucmese2 naucmese1

Ukázka několika fotografických kurzů

Na portálu najdete samozřejmě mnoho dalších kurzů, mimo fotografování. Mnoho z nich je hodně zajímavých a i některé kurzy, které se netýkají přímo fotografování by mohly zaujmout i přímo fotografy. Třeba takový kurz s názvem „Do světa jen s batohem„. Nabídka kurzů se neustále rozšiřuje. Ovšem na to, že se jedná o velmi mladý projekt je nabídka kurzů překvapivě dost široká 🙂

Navíc právě probíhá soutěž o Kindle 4, který můžete vyhrát tím, že se zůčastníte jednoho z nabízených kurzů 🙂

naucmese5

Na titulní stránce můžete sledovat doporučené kurzy, nebo novinky.

 

Jak si vydělat povídáním o fotografování

Pokud naopak máte s focením zkušenosti, teorii máte zmáknutou a umíte vytvářet krásné snímky, můžete zkusit zauvažovat o tom, že byste pro Naučmese připravili nějaký vlastní kurz. Přeci jen je pokrytí fotografickými kurzy docela slabé a konkurence pro vás tedy nebude tak veliká.

Stačí jen vymyslet, jak budete chtít kurz pojmout. Jestli nějak obecně, nebo se zaměříte jen na konkrétní oblast fotografování (například kurz na focení krajin, nebo školení pro focení za horších světelných podmínek…). Ideálně tedy pojměte kurz tak, aby vás samotné bavil a dokázali jste předat účastníkům kurzu maximum.

Je jen na vás, jestli budete pořádat individuální kurzy pro jednoho účastníka, nebo kurz pro třeba deset lidí najednou. Taky místo kurzu si můžete zvolit sami. Výhoda u fotografování je v tom, že můžete kurz pořádat kdekoliv. Třeba venku v parku. Tedy samozřejmě za předpokladu, že se nebudete chystat školit svícení v ateliéru 😉

Je na vás, jakou si zvolíte cenu. Jestli půjdete cestou spíše minimálních cen, kdy to budete brát jako zajímavou zkušenost a možnost jak poznat nové lidi…nebo jestli si s kurzem opravdu vyhrajete a nabídnete účastníkům opravdu kvalitní a dobře připravený kurz za adekvátní cenu.

naucmese4

Získáte taky svou profilovou stránku s referencemi, odkazy na vámi pořádané kurzy a samozřejmě odkaz na váš web. Takže kromě toho, že si můžete přivydělat školením ostatních fotografů získáte taky jakousi reklamu a můžete tak nalákat nové návštěvníky pro váš web.

Pokud máte obavy, že kurz nezvládnete a účastníci nebudou spokojeni, zkuste ze začátku nasadit nižší cenu. Z toho co jsem slyšel účastníci nemají od kurzu nijak vysoké očekávání a odcházejí pak nadšení 🙂

Sám mám s pořádáním kurzu zkušenosti. Zatím jsem pořádal kurz pro jednoho účastníka a probíhalo to dobře. Procházeli jsme se na Letné a vysvětloval jsem základy focení a na praktických příkladech jsme objasnili vliv clony/času/ohniska a citlivosti na výslednou fotografii. Bylo to poprvé, co jsem někoho takto školil a byla to docela zajímavá zkušenost 🙂

Výhodou je, že je zatím na Naučmese docela málo fotografických kurzů. Máte tak skvělou příležitost, jak se prosadit a získat tak své první klienty, které budte školit 🙂 Navíc se všechny kurzy odehrávají v Praze, Brně a Plzni. Takže fotografové z ostatních měst mají výhodu ještě větší a třeba ve svém okolí nebudou mít žádnou konkurenci 🙂

Pokud si chcete tedy focením přivydělat, nebo se chcete zůčastnit nějakého zajímavého kurzu, mrkněte se na stránky Naučmese.cz.

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *