PhotoHabits #7 – Stativem ke statičtějším fotkám

Po delší pauze je zde nový díl videocastu PhotoHabits. V tomto díle Petr Vodička s Honzou Miřackým vysvětlí vše  o stativech – pomocnících, se kterými vyfotíte ostré fotky i s dlouhým ohniskem (zoomem) či na dlouhý čas. Dozvíte se, jaké stativy existují, jaké jsou mezi nimi rozdíly a podle čeho stativ vybírat.

Po další dlouhé odmlce, během níž jsme byli nepříjemně sužováni školními povinnostmi, se k vám vracíme s dílem tak trochu navazujícím na naši prvotinu o vhodném a stabilním držení fotoaparátu. Tentokrát jsme se zaměřili na stativy.

V tomto díle se tak dovíte:

  • Proč používat stativ – není pouze nástrojem profesionálů, ale každého, kdo chce mít jistotu ostrých fotek, např. při použití dlouhých expozičních časů (tedy pokud se váš objekt zájmu zrovna nehýbe) či dlouhého ohniska (veliký zoom).
  • Z čeho se stativ skládá, přičemž jsme se zaměřili na dvě základní hlediska, která určují vlastnosti stativu, a to:
  1. Materiál, ze kterého je stativ vyroben – obecně lze těžší stativy považovat za pevnější a odolnější.
  2. Hlava stativu, která může být specializovaná pro určitý typ fotografie (např. panoramatické hlavy pro kvalitní a přesnou tvorbu panoramat) nebo naopak víceméně univerzální. Za univerzální lze považovat ve videu zmiňované dva základní typy hlav – trojcestnou a kulovou. Ve stručnosti vyniká trojcestná hlava svým univerzálním použitím a precizním nastavením, kulová pak velmi snadnou manipulací, skladností a rychlostí nastavení.
  • Jak na rozložení stativu pro zajištění maximální stability.
  • Že i se stativem hrozí nástrahy v podobě přenosu vibrací při stisknutí spouště (a proto doporučujeme používat drátovou či dálkovou spoušť či načasovanou samospoušť) nebo přenosu vibrací od země (hrozí spíše u lehčích, zejména plastových stativů) anebo lehce paradoxní možnost rozmazání fotky při zapnuté stabilizaci.

A pokud jde o stativ, který Honza už nepotřebuje a nabízí k odkoupení, jedná se konkrétně o Benro A-500EX s trojcestnou hlavou Benro HD-28. Máte-li zájem, napište mu.

Na závěr se musíme velmi omluvit za nepříjemně slyšitelný vítr.

Ke stažení: HD | iPhone, iPod | Audio

Nalézt a kontaktovat nás můžete také prostřednictvím TwitteruFacebooku a Google Plus.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *