CameraMator: bezdrátové ovládání zrcadlovek pomocí iOS zařízení

Dálkové ovládání fotoaprátu není žádná novinka. Představte si ale, že byste mohli svou zrcadlovku ovládat dálkově pomocí vašeho iOS zařízení a rovnou si nafocené snímky prohlížet přímo z vašeho iPhonu, nebo iPadu.

CameraMator je malé zařízení, které připojíte k zrcadlovce pomocí USB kabelu. K bezdrátovému přenosu využívá WiFi síť. Dokáže buď vytvořit novou síť, nebo se připojit ke stávající. No a druhá část CameraMatoru je aplikace pro vaše iOS zařízení. Můžete tak ovládat fotoaparát pomocí iPnohu, iPodu, nebo iPadu. Stačí tedy připojit vaše iOS zařízení do stejné sítě, jako CameraMator a můžete začít fotit.

Nejedná se ale jen o nějakou „hloupou“ dálkovou spoušť. Pomocí aplikace máte plnou kontrolu nad nastavováním expozičních hodnot. Nemusíte tedy při focení vůbec sáhnout na fotoaparát, vše ovládáte přes aplikaci. A aby toho nebylo málo, po vyfocení snímku se do vašeho iOS zařízení pošle fotka v plném rozlišení. Můžete tak rychle ověřit, jestli je například správně zaostřeno. (Zde si nejsem moc jistý, jak to bude fungovat při focení do RAWu).

Dále aplikace umožňuje využít fotografování v určitých intervalech (perfektní pro pořizování timelapse videí), HDR bracketing a samospoušť.

CameraMator bude z počátku dostupný jen pro zrcadlovky značek Canon a Nikon. Zatím je možné předobjednat zařízení za cenu 185$. Konečná cena zařízení bude v době uvedení na trh 199$.

Osobně si myslím, že je to velmi užitečné a šikovné zařízení. Bude super, až se rozšíří podpora i pro další fotoaparáty. A osobně bych uvítal i podporu pro jiné zařízení, než iOS. Pokud by se autorům podařilo vytvořit stejnou aplikaci i pro Android zařízení, měli by určitě mnohem více zákazníků.

Podívejte se sami, jak to celé funguje v tomto krátkém videu:

Zdroj: petapixel.com

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *