Důl Michal

[google-map-v3 shortcodeid=“c60de1ed“ width=“100%“ height=“350″ zoom=“12″ maptype=“roadmap“ mapalign=“center“ directionhint=“false“ language=“default“ poweredby=“false“ maptypecontrol=“true“ pancontrol=“true“ zoomcontrol=“true“ scalecontrol=“true“ streetviewcontrol=“true“ scrollwheelcontrol=“true“ draggable=“true“ tiltfourtyfive=“false“ enablegeolocationmarker=“false“ enablemarkerclustering=“false“ addmarkermashup=“false“ addmarkermashupbubble=“false“ addmarkerlist=“49.842242,18.344904000000042{}1-default.png{}Důl Michal“ bubbleautopan=“true“ distanceunits=“km“ showbike=“false“ showtraffic=“false“ showpanoramio=“true“]

Ostravské doly jsou známé tím, že už se v nich netěží. Jediné funkční doly na Severní Moravě najdeme u Karviné a také u Frýdku-Místku. V Ostravě byla důlní činnost zastavena nejpozději roce 1993. Důlní jámy byly zabetonovány a zasypány.

Důl Michal se nachází v Ostravě – Michálkovicích na konečné trolejbusu 101 (z hlavního nádraží), 104 (z trolejbusové smyčky Náměstí Republiky – nádraží Střed v blízkosti) a autobusu 49 (ze směru Ostrava Svinov).

Procházka okolo dolu Michal, není dlouhá, areál je oplocen a hlídán, vím, že se tam dá dostat určitě i nelegální cestou, ale my si zvolili na první prohlídku cestu oficiální – přes vrátnici. Cena vstupného je 80-90 Kč dle výběru prohlídkové trasy. Cesta prohlídkovou trasou s průvodcem trvá něco přes hodinu a půl, věřte, že pánové jsou velmi ukecaní, a z tolika informací budete mít pěkný gulášek, pokud ovšem nejste znalec dolů a nemáte jejich historii v malíku. Pánové se zastavují téměř v každé místnosti, či zajímavějším místě a vyprávějí i své zážitky. Pan průvodce dal i dostatek času na fotografování, které se však jako v běžných národních kulturních památkách musí zaplatit. Cena focení je 100 Kč – ale dají se domluvit i slevy, pánové hlavně slyší na různé slevové průkazky.

Komu se líbí podobné objekty jako mě, poradím, určitě nevynechat řetízkové šatny, ty jsou na dole Michal opravdu rozsáhlé a možnosti k focení je zde bezpočet. Pak dále poradím nevynechat strojovnu, ta je určena milovníkům velkých motorů, které jsou dodnes funkční (od roku 1915!). Těžní věž byla v době mé návštěvy obestavěna lešením, takže při procházce z venku vlastně nebylo co fotit. Určitě se tam ještě někdy vrátím, abych nafotila exteriéry dolu.

Za návštěvu také stojí restaurace „U Cingra“ přímo v areálu – ale také přístupná z venčí, která sice vypadá jako hospoda nejméně 4. cenové kategorie, ale vaří tam klasická česká jídla, a navíc i výborně. Hospoda je vylazena do typicky „hornického stylu“ je, ale, možnost, že se tam spoustě lidí nebude líbit. Já ji tedy navštívila v době státního svátku a i tak tam bylo velmi plno.

Něco málo z historie dolu:
Důl Michal jako jeden z mála zůstal ve své podobě nezměněn od úplné přestavby v letech 1913-1915, kdy byl důl přestavěn z důvodu modernizace – zavádění elektrického pohonu na rozdíl od stávajících parních strojů. Od svého založení v roce 1843 do výše zmíněného roku 1915 byla podoba změněna pouze z důvodu propadu půdy a zborcení strojovny, jámové budovy a kotelny, bohužel tato událost není nikde zaznamenána a tak se historici pouze domnívají, že to bylo kolem roku 1870. Důl v těchto letech také připojen na báňskou dráhu a tak mohlo být všechno vytěžené uhlí plynule expedováno. V dobách komunistického režimu byl důl přejmenován na důl Petra Cingra, a jméno mu zůstalo až do roku 1994, kdy byl vyvezen poslední vozík. V roce 1995 byla dokončena konzervace dolu a během těchto prací byl areál převzat ministerstvem kultury a bylo zde zřízeno Průmyslové muzeum. Snahou bylo, aby vše zůstalo tak, jako by zde včera skončila poslední šichta, což místu propůjčuje jistý zvláštní nádech.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *