Mini Recenze rádiového odpalovače TR-C

Dostal se mi do ruky set rádiového odpalovače od společnosti Photoneurope. Verze pro Canon fotoaparáty je označena jako TR-C a verze pro Nikon fotoaparáty zase TR-N. Kromě odpalování systémových blesků nabízí tento rádiový set možnost odpalovat zábleskových světel a taky obsahuje funkci bezdrátové dálkové spouště.

Nedávno jsem testoval sadu rádiového odpalovače, softboxu a stativu od Photoneurope. Součástí této sady byl i rádiový odpalovač TR-D6 a mé poznatky naleznete v této recenzi. Nyní se v nabídce Photoneurope objevila tato novinka, která nahradila předchozí model. Myslím, že nemá cenu zdlouhavě vše vypisovat. Stačí, když vypíchnu nějaké poznatky, které mě ve srovnání se starším modelem TR-D6 napadají:

  • příjemná je nová funkce bezdrátové spouště. Stačí propojit příjmač s fotoaparátem pomocí kabelu a poté můžete vzdáleně ovládat fotoaparát pomocí vysílače. Tedy máte dvě možnosti. Tlačítko na horní straně jsou ve skutečnosti dvě tlačítka. Jedno tlačítko slouží jako zaostření plus spoušť a druhé jen zaostří.
  • u vysílače jsou na horní straně umístěny sáňky na blesk. Kromě odpalování blesků bezdrátově můžete tedy využít i blesk připojený přímo na fotoaparát.
  • navýšení počtu nastavitelných kanálů na 16. Tím se zvýší šance, že v případě hodně zarušené oblasti dokážete nastavit sestavu tak, aby nedocházelo k rušení přenosu vlivem ostatních zařízení. Opět zde musíte nastavit stejný kanál jak na vysílači, tak na příjmači.
  • stejně jako u předchozího modelu i zde je přítomen konektor PC sync pro projení se zábleskovými světly.
  • reálně využitelná vzdálenost je kolem 18 – 28m (stejně jako u odpalovače TR-D6) v závislosti na tom, v jakém prostředí budete fotit.
  • provedení obou jednotek je na vyšší úrovni a vypadá kvalitněji, než u modelu TR-D6. Na druhou stranu je nový odpalovač trochu větší a těžší, ale nijak zásadně.
  • vysílač i příjmač vypadají téměř stejně. Vzhledově je to výhoda, vypadá to dobře. Nicméně občas se může stát, že v rychlosti jednotky zaměníte.
  • vysílač i příjmač jsou napájené dvojicí AAA baterií.

 

img84540  img84550

Cena

Samotný odpalovač, nebo samotný příjmač: 1188Kč

Set odpalovač + příjmač: 1788Kč

Set odpalovač + dva příjmače: 2388Kč

Ceny u Canon i Nikon verze jsou stejné.

Shrnutí

Za tu cenu je to myslím skvělá volba. Pokud navíc potřebujete občas využít i dálkové spouště, můžete tak ušetřit nějaké peníze a místo ve vašem foto batohu, nebo brašně. Je zbytečné sebou tahat více zařízení, když tato sestava nahradí i bezdrátovou spoušť.

Cenově výhodný je set odpalovače se dvěma příjmači, ale i samotný set odpalovač + příjmač je cenově dostupný. Stejně jako model TR-D6 se i zde jedná pouze o manuální odpalovač bez TTL režimu. V této cenové relaci taky rovnou můžete zapomenout na vysokorychlostní synchronizace. I zde jste omezeni synchronizačním časem (tedy většinou 1/200 až 1/250s).

Odpalovače najdete zde: http://www.photoneurope.cz/nabidka/odpalovace-a-kabely

 

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *