The 360 Project – zmrazení pohybu ze všech stran pomocí 48 fotoaparátů

Rád bych vám představil jeden velmi zajímavý projekt, který je dost na hranici fotografie a filmu. Jedná se o zachycení tančících lidí v akci a to rovnou pomocí 48 fotoaparátů rozmístěných okolo tančící postavy.

Teorie je jednoduchá. Rozmístit 48 fotoaparátu do kruhu, perfektně je všechny seřídit, postavit doprostřed postavu a pak jen zmáčknout spoušť u všech fotoaparátů najednou.

Naštěstí autoři projektu vydali i video, na kterém popisují detaily toho, jak to celé vznikalo. Fotoaparáty byly ovládany počítačem, kvůli snadnějšímu ovládání a zajištění stejné doby expozice. Zároveň se během focení všechny snímky automaticky importovaly do počítače.

Dále z videa můžete sledovat, jak se autoři poprali s osvětlením a začerněním pozadí. Fotilo se v podstatě skoro za tmy a k osvětlení postav byly použity zábleskové světla umístěné na stropě.

I přesto ale nebylo dosaženo úplně ideálního výsledku a pro naprosto černé pozadí kolem postav bylo potřeba všechny fotky jednotlivě editovat a doupravit. Poté stačilo všech 48 snímků spojit a přehrát rychle za sebou. Díky tomu to vypadá jako video, kdy je zmrazen pohyb. Mimo jiné byla tato technika použita třeba ve filmu Matrix.

Z výsledných 360° záběrů jednotlivých postav bylo poté složeno video, kde se postavy a pózy střídají, problikávají a do toho je to celé doplněné zajímavými zvuky.

Zde jsou výsledné videa:

BALLET 360 (The 360 Project) from Ryan Enn Hughes on Vimeo.

 

KRUMP 360 (The 360 Project) from Ryan Enn Hughes on Vimeo.

 

A zde je ukázka toho, jak tento projekt vznikal:

The 360 Project – Behind the Scenes from Ryan Enn Hughes on Vimeo.

 

Je docela zajímavé, jak se může lišit fotografování na téma 360°. V tomto případě byly fotoaparáty rozmístěny v 360° okolo fotografovaného objektu a zachycovaly všechny stejný bod, jen z různých úhlů. Naopak lze ale 360° fotografování pojmout tak, že budete fotit z jednoho místa vše kolem sebe. O tom již napsal Honza Vršinský hezký článek (aneb Jak fotit magická 360° panoramata).

Napadají vás nějaké další projekty, které něco podobného využívají?

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *