ClearViewer: skládací lupa promění displej na elektronický hledáček

Focení přes LCD displej kompaktů a bezzrcadlovek je často dost obtížné. I přes rostoucí velikost a rozlišení displejů u nových fotoaparátů se stejně nevyrovnají po stránce ergonomie hledáčkům. Tento jednoduchý nástroj by měl ale fotografování skrz displej usnadnit.

ClearViewer je zjednodušeně jen skládací lupa, kterou připevníte na váš fotoaparát a při focení se díváte skrze lupu podobně, jako do hledáčku zrcadlovky. Přitom jsou k dispozici dva způsoby uchycení lupy. Buď shora fotoaparátu pomocí sáněk pro blesk, nebo ze spodní části pomocí závitu na stativ.

U novějšího modelu (který se připojuje přes stativový závit) je celá konstrukce skládací a ve složeném stavu moc nezvětšuje rozměry fotoaparátu. Její rozložení a použití je potom otázkou okamžiku. Což je myslím velká výhoda. Při schovávání fotoaparátu do batohu, nebo brašny, lupu můžete nechat na fotoaparátu. Starší model připojitelný do sáněk blesku se musel po každém focení z fotoaparátu odpojit.

p09-0824-162438-44405 p09-0824-162412-44403 p09-0824-124122-44385

Fotky přímo z webu produktu. Zde je použita verze ClearViewer připojená přes stativový závit. Vlevo je ve složeném stavu a na dalších dvou fotografiích vidíte, jak to vypadá při používání.

Stativová verze je dostupná pro fotoaparáty Lumix řady LX, GF, ZS and TZ, Leica D-LUX4-5, Ricoh GRD, Olympus E-P a E-PL, XZ-1, Canon G, S a SX, Samsung TL500 a NX100-200, Sony NEX a HX9V, RX-100. Podle všeho jsou výrobci schopni dodat upravenou verzi i pro další fotoaparáty. Součástí objednávky je totiž i upřesnění fotoaparátu, na kterém chcete ClearViewer používat.

Na výběr je dále jeden ze dvou verzí optiky. Standardní verze vyjde na 35$ a prémiová verze potom na 53$. Liší se v tom, že prémiová je vyrobena z kvalitnějších materiálu a zobrazuje lépe okrajové části displeje. Výrobci tuto verzi doporučují především pro větší displeje s uhlopříčkou kolem 3″.

ClearViewer je možné objednat přímo od výrobce i k nám. Poštovné vyjde na 7,5$ a doba dodání je 1 až 6 týdnů.

Otázka je, jestli to za ty peníze stojí. Trochu se obávám, že takové řešení moc nepomůže zvýšit viditelnost displeje na slunečním světle, jak tvrdí výrobce. Mnohem lepší mi v tom ohledu přijdou lupy dostupné pro zrcadlovky, kdy je mezi displejem a samotnou čočkou ještě tunel a zabraňuje tak tomu, aby se světlo dostalo na displej a snížilo tak jeho viditelnost. Třeba u Megapixelu si můžete pořídit tento hledáček Kinotechnik LCDVF:

watermarkphp

Šikovnější z vás možná najdou způsob, jak si něco podobného na zkoušu vyrobit v domácích podmínkách. Budu rád za všechny tipy, případně se můžete pochlubit svým řešením 🙂

Web produktu (včetně možnosti objednání): www.clearviewer.com

Zdroj: petapixel.com

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *