Jak pomocí zrcadlovky vytvořit záběry jako z Lytro fotoaparátu

Letos představený fotoaparát Lytro přišel s jednou zásadní novinkou. Umožňoval vybrání bodu zaostření teprve až v počítači. Sami jste si tak mohli naklikat, co má být ostré a co má být už mimo hloubku ostrosti. Nicméně samotný fotoaparát Lytro nabízí jen špatnou kvalitu fotografií, nepříliš podařenou ergonomii a horší dostupnost. Nyní můžete stejného efektu dostáhnout i se svým fotoaparátem.

Lidi z The Chaos Collective přišli na způsob, jak za pomocí klasické zrcadlovky vytvořit stejný výsledek, jako za pomocí Lytro fotoaparátu. Postup funguje nejen pro zrcadlovky, ale pro všechny fotoaparáty, které umožňují manuální ostření a práci s hloubkou ostrosti. Fotoaparát taky musí mít možnost natáčet video záznam.

Jak to funguje? Fotoaparát umístíte na stativ, přepnete do režimu záznamu videa a objektiv přepnete do režimu manuálního ostření. Nejdříve zaostříte na nejbližší možnou vzdálenost, kterou objektiv umožňuje. Poté zapnete záznam videa a pak plynule otáčíte ostřícím prstencem, dokud nezaostříte na nekonečno. Pak záznam vypnete. Výsledkem by měl být dvou až tří sekundový záznam.

Ten poté nahrajete na tomto webu, kde vám poté jejich nástroj umožní vytvořit klikatelný obrázek, ve kterém se po kliknutí zaostří na konkrétní místo. Zde jsou ukázky, co se s tím dá vytvořit:

Postup jsem si samozřejmě musel sám vyzkoušet a funguje to překvapivě dobře. Stačí video převést do formátu m4v (převedl jsem pomocí Quicktime přehrávače). Video se nikam neuploaduje, vše probíhá lokálně ve vašem počítači. Teprve až když je video zpracováno do podoby klikatelného obrázku, je možné tento obrázek sdílet. Tady je moje ukázka, kterou jsem v rychlosti zkusil:

Stránka projektu: dof.chaoscollective.org

Zdroj: petapixel.com

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *