Druhé focení v mém pokoji, tentokrát s Lenkou

Mé první focení u mě v pokoji bylo s Markétou, viz tento článek. Na Fotopátračce jsem se potom domluvil s Lenkou na dalším podobném focení. Protože se ji líbily mé předchozí fotky, riskla to a šla na focení do takových bojových podmínek 🙂

Protože pokoj je malý, vybavení nic moc a nějak nejsou prostředky na nějaké zásadnější změny, pojal jsem to opět jako trénink v tom, abych se naučil vychytat a vymyslet vhodné pózy na focení. Při focení takhle v prádle je to mnohem těžší než jak jsem byl zvyklý z klasických portrétů někde venku. Taky když fotíte někoho v sexy prádle, tak je docela těžké to fotit tak, aby to vypadalo ještě hezky a ne lacině. Někdy stačí jen malá změna pózy a už to vypadá na fotce divně.

Lenku trochu potrápila navigace a tak dorazila trochu později. Čehož jsem využil domluvením dalšího focení, tentokrát se spolubydlící 🙂 Hned jak Lenka dorazila, pustili jsme se do focení. Perfektní bylo, že Lenka přijela maximálně vybavená a přivezla sebou hromadu oblečení a spodního prádla, takže bylo z čeho vybírat. Začali jsme focením v šatech, ale to se stejně do prostředí pokoje moc nehodilo. Tak pak přišlo na řadu vybírání prádla. Docela ale doporučuji nejdříve se „rozfotit“ v oblečení. Myslím, že je to lepší jak pro modelku, tak i pro fotografa.

img5217

Nejdříve jsem zkoušel pár fotek v leže na posteli. Ale nebylo to úplně ono. Zkusili jsme shodit peřiny a zkusit nějaké fotky v sedě. Trochu tam potom rušily záclony a okno, ale nakonec to nebylo tak špatné. Jen jsem je musel trochu zesvětlit, aby postava více vynikla. Spolu s černý prádlem a povlečením to udělalo zajímavý kontrast.

img5280 img5350

Pak se Lenka převlékla pro změnu do dalšího prádla a zkusili jsme ještě pár ležících. Z nich mě nejvíce zaujala ta vlevo. Opět to trochu degraduje prostředí, které není zrovna nejhezčí. Chtělo by to lépe zařízený pokoj 🙂 Pak mě napadlo využít ještě peřiny k přikrytí a zabrat jen detail Lenky. Zde dost rušily ramínka od podprsenky, proto si Lenka ramínko shodila a šikovně jsme podprsenku zakryli peřinou.

img5548-version2 img5499

Po postelových fotkách jsem vytáhl svou pověstnou modrou deku a připravil pokoj na focení fotek s černým pozadím. Už jsem nefotil jak to vypadalo, bylo to stejné jako při focení s Markétkou, viz poslední fotka v tomto článku. Jen jsem navíc vytáhl ještě menší deku a zakryl část, kde měla Lenka nohy, ať to nemusím pracně v počítači retušovat. Lenka na sebe hodila bílé prádlo a nejdříve jsme zkusili pár zkušebních fotek. Jenže prostě s podprsenkou to není ono. A tak jsem požádal Lenku, ať ji sundá. Fotky pak byly o 100% lepší. U takových fotek mě ta podprsenka fotku prostě degraduje a je mnohem lepší, když si ji holky sundají. Samozřejmě si pak fotograf musí více ohlídat, jestli nejde vidět více, než by vidět být mělo. Dosti problematické bylo taky nasvícení pomocí jednoho blesku. Opět jsem fotil s nasazeným softboxem o velikosti 30x20cm, ale tentokrát jsem navíc použil bílou desku k odrazu světla, abych nasvítil postavu trochu více rovnoměrně. A protože jsem šikovný, málem mi ta těžká dřevěná deska spadla na Lenku…takže jsem si pak dával ještě větší pozor. Přizabít modelku by nebyla ta nejlepší vizitka fotografa 😀 Ale nasmáli jsme se u toho dost. Prý jsem vypadal jako šmírák za plotem (když jsem byl skrčený za tou bílou deskou a vykukovala mi jen hlava s foťákem). Chtělo to ale další zdroj světla pro lepší nasvícení vlasů. Ty byly černé a potřebovaly silnější světlo. Takhle se topí ve tmě a moc nejdou vidět.

img5508 img5506

Dále jsem si chtěl zkusit takový experimetn. Bílou desku jsem opřel za Lenku (a přitom jsem snažil ji opět nepřizabít :)) a blesk jsem položil Lence za hlavu (trochu kouká, ale nějak mi to tam nevadí). Musel jsem počitat s přepaly, ale to vůbec nevadilo. Vznikl hodně zajímavý efekt z focení proti silnému světlu. Dost mi chyběla odrazná deska, kterou bych ještě trochu prosvítil obličej. Ale i tak mám z tohoto experimentu radost.

img5628

img5710 img5706 img5661 img5653 img5649 img5452

A když už jsem měl Lenku takhle na té dece a nenapadalo nás, jaké další pózy vyzkoušet, využil jsem jednu z největších předností Lenky. Dokázala na tváři vykouzlit tisíce různých výrazů… To mě šíleně bavilo, takže zatímco Lenka blbnula, tak já taktak stíhal cvakat 🙂 Tyhle fotky málem nevznikly, původně jsem to chtěl už dávno zabalit. Někdy je lepší chvíli počkat a chytnout se příležitosti, když se začne dít něco zajímavého. Opět škoda vlasů, chtělo by to lepší nasvícení.

img5737 img5748

No a nakonec focení jsem chtěl ještě využít, že nemá Lenka podprsenku a tedy ji nebudeme muset pracně schovávat za peřinu. Tak jsme nafotili ještě pár „postelových“ snímků. Tak, aby peřina vše zahalila, ale bylo by jasné, že pod ni už nic není 🙂 Hodně moc se mi líbí ten snímek vlevo, to bylo taky vinou náhody.

Srhnutí

Tohle focení mě hodně bavilo. Jednak proto, že Lenka uměla střídat neuvěřitelně moc výrazů a byla hodně veselá, ale taky proto, že přišla se spoustou prádla na výměnu, takže bylo z čeho vybírat. Celkem jsme nafotili přes 700 fotek.

Taky jsem si ověřil, že když se má člověk čím prezentovat, není problém sehnat někoho na focení, i když to bude za značně podezřelých podmínek. Lenka mi potvrdila, že kdyby neviděla fotky z focení s Markétou, tak by asi k někomu takhle do pokoje na focení nešla. Je prostě vždycky lepší, když můžete někomu rovnou ukázat, co přibližně může od focení čekat. Přemluvit na takové focení Markét bylo jednoduché proto, že mě už znala a věděla, že ji nic nehrozí.

I přesto, že fotky nejsou ani z části tak kvalitní, jak bych si přál, okolí se líbí. Zatím jsem se setkal s většinou kladnými ohlasy a to především u cílové skupiny, kterou chci fotit 🙂

Pokud vás focení lidí zajímá, mrkněte na mou knihu Jak na focení portrétů – praktický průvodce fotografa. Kniha vás provede začátky focení lidí a pomůže vám zvládnout komunikaci s focenými osobami, vymýšlením póz a dalšími problémy, se kterými se můžete v začátcích setkat.

A pro mě na závěr snad jen jeden postřeh, který jsem si z tohoto focení odnesl. Raději opravdu trvat na sundání podprsenky, když bude v záběru rušit, nebo nebude vhodná. Důležité je správně komunikovat s modelkou a dávat pozor, aby na fotkách nebylo vidět něco, co by si tam slečna vidět nepřála. Celkově ta důvěra mezi fotografem a modelkou je u tohoto typu focení hodně důležitá.

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *