Ondra Uhlíř – proč používám Adobe Photoshop Lightroom

Neodmyslitelnou součástí digitální fotografie je postprocessing. Za tu dobu, co fotím (od roku 2008), jsem vyzkoušel několik způsobů a programů, jak upravovat a spravovat fotografie. Nakonec jsem skončil u Adobe Photoshop Lightroomu, který nabízí vše, co potřebuji.

Proč právě Lightroom?

developTento program, abych se přiznal, jsem zkoušel nainstalovat a používat několikrát. Až napotřetí se to setkalo s úspěchem. Zdálo se mi totiž, že obsahuje mnoho zbytečností, které nevyužiji. Chtěl jsem fotky upravovat a upravovat!!! Nic moc jiného mě nezajímalo. Lightroom ale není jen o upravování. Obrovská síla tohoto programu spočívá právě v jeho schopnosti ušetřit vám čas. Když jej budete správně používat, získáte nástroj, který vám umožní fotky upravovat a taky v nich mít pořádek. Lightroom umí velmi rychle hledat ve vašich fotografiích, ušetří vám spousty času při třídění. Troufám si tvrdit, že jsem se dostal zhruba na 20% původního času, který jsem dříve trávil výběrem správných fotek.

Práce v tomto programu je rozdělena do tématických prvků – modulů, které obsahově zapouzdřují nějakou část procesu. Library je modul, kde fotky třídíte, v modulu Develop je upravujete a například v modulu Print lze nastavit parametry pro tisk. Já používám moduly dva…

Modul Library

Je právě ta část Lightroomu, ve které své fotky třídím, vyhledávám a tak celkově v nich mám pořádek. Práci mi usnadňují možnosti přidávat fotkám různé atributy (barevné labely, hvězdičky, vlaječky), pomocí kterých pak mohu fotky filtrovat a vidět jen ty, se kterými chci pracovat. Za zmínku určitě stojí i klíčová slova, která můžete tvořit podle vlastních potřeb. A pro „exif freaky“ je zde i možnost filtrovat snímky podle zadaných expozičních hodnot. Jednoduše pak zjistíte, na jakou clonu fotíte nejčastěji, nebo při jakém ISO už jsou fotky z vaší DSLR nepoužitelné.

Modul Develop

Jak již název napovídá, jde o modul, který vám umožňuje fotky upravovat. Na Lightroomu oceňuji hlavně to, že mi jednoduše nabízí možnosti, co s fotografií dělat. Pokud chci zvednout kontrast, tak chytnu táhlo a táhnu ho doprava. Nemusím vědět co je to vrstva ani maska. Když jsem s Lightroomem začínal, byla to právě tato jednoduchost, díky které můžete pracovat s obrázky ve formátu RAW, aniž byste to nějak pocítili. Najednou jsem mohl fotit do RAWu a u fotek provádět globální ale i lokální úpravy s obrovskou jednoduchostí. Postupem času jsem si osvojil i pokročilejší (nikoliv složitější) úpravy jako je selektivní saturování barev, nebo správné doostření.

Možnost vytvářet tzv. Presets (obdoba akcí v PS) mi opět ušetřila velkou hromadu času. Fotografie se dají jednoduše upravovat „hromadně“ tak, že upravíte jednu a vytvořené úpravy pomocí pár kliknutí myší nakopírujete na další fotky. Pohyb v historii úprav je samozřejmostí.

339503418755354867845220172330o vystrizek2 vystrizek

Shrnutí

Od té doby, co mám Lightroom, tak přesně vím, kde mám fotky uložené, nemám v nich zmatek, uchovávám si pouze zdrojové RAW soubory, zbytek udržuje Lightroom sám ve svém katalogu. A co se úprav týče, se skromností mě vlastní si troufám tvrdit, že umím tento program docela dobře využít, abych dosáhl výsledku, který chci.

Kurzy

Jak jsem psal na začátku, zkusit to s Lightroomem pro mě bylo těžké, stálo to hodně času a úsilí, studoval jsem různé návody na internetu, videa na youtube. Někdy minulý rok jsem se rozhodl, že zkusím lidem nabízet kurzy, které by jim pomohly v používání tohoto programu a samozřejmě i v tom, aby měli lepší fotky.

Byl jsem překvapen, s jakým úspěchem se to setkalo… pokud vás moje povídání o Adobe Photoshop Lightroomu nadchlo a taky trošku tápete… tak neváhejte 🙂

http://www.ondra-uhlir.cz/nabidka/kurz-adobe-lightroom/

 

1 odpověď

  1. Laura napsal:

    Mužete mi prosím brnknout mám dotaz ohledně lightroom

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *