Úpravy fotografií v Adobe Lightroom 4 (7.díl – BARVY)

Rozsáhlý seriál o úpravách fotografií v Adobe Photoshop Lightroom 4, ve kterém získáte kompletní přehled o práci s tímto programem. V sedmém dílu vám ukážu možnosti barevného tónování fotografií pomocí tří různých nástrojů.

Je tu další díl seriálu, kterým bych chtěl zakončit úpravy v základním modulu Basic a věnovat se barevnému tónování fotografií pomocí tří různých nástrojů. Zároveň usilovně pracuji na již zmiňovaném videu, a jakmile ho dokončím, hned se o ně s vámi podělím.

Barvy

V Lightroomu máme na úpravy barev tři různé nástroje a těmi jsou

1. White Balance (Vyvážení bílé) – tady máme zase tři možnosti jak fotografii vyvážit

a) Přednastavené hodnoty – 9 přednastavených hodnot podle podmínek při fotografování

b) Kapátko – pomocí tohoto nástroje se snažíme ve fotografii najít neutrální šedé místo a to tak,  že hodnoty R, G, B musí být co nejvíce stejné

c) Posuvníky Temp a Tint – klasické vyvážení pomocí teploty a odstínu

snimekobrazovky49

2. Vibrance (Živost) – Zjistí aktuální sytost barev a následně pokud je málo saturovaná, tak saturaci přidá, ale pokud je barva dostatečně saturovaná, saturaci nepřidá. Další výhoda je, že se toto nastavení netýká odstínů pleti, takže u fotografií, na kterých jsou zachyceni lidé, se nemusíte bát, že by barva pokožky byla po zvýšení Vibrance nepřirozená.

3. Saturation (Saturace) – Přidá saturaci vždy a všude, to znamená, že tento nástroj má při neopatrném použití větší tendenci fotografie přesaturovat. Přidávejte tedy saturaci velmi opatrně a s rozumem.

snimekobrazovky50

Tip: Při vyvažování bílé pomocí kapátka, můžete vlevo nahoře vidět co se s fotografií děje.

A co vás čeká příště? Zaprvé bych vám všem chtěl poděkovat za váš zájem o můj seriál a doufám, že vás čtení bude nadále bavit. Zadruhé, po několika kladných komentářích jsem se rozhodl, že vytvořím výukové video, které bude obsahovat principy základních úprav v LR a pokud se mi vše povede podle mých představ, mám v plánu zrealizovat kurz pro začátečníky, co na to říkáte? Bude to užitečné?

Díly seriálu

  1. Import
  2. Přizpůsobení a miniatury
  3. Filtry
  4. Kolekce
  5. Další užitečné funkce
  6. Develop
  7. Barvy
  8. Export

Tip: Chcete-li mít všechny návody pěkně pohromadě, stáhněte si můj e-book.

Tomáš Auer

Fotografování je mou vášní. www.tomasauer.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *