LENSTAG – Ochrání vás i vaši fototechniku

Krádež fotoaparátu a dalšího příslušenství je velmi nepříjemná záležitost. Díky službě Lenstag si můžete svou výbavu zaregistrovat a zvýšit tak šanci na její nalezení. Jak to celé funguje?

Myslím si, že tato služba se bude hodit nejenom fotografům, ale všem co vlastní nějaký typ fototechniky. A oč se vlastně jedná? Lenstag je bezplatná služba, který ochrání vás i vaši fototechniku. Ve stručnosti jde o velkou databázi sériových čísel těl, objektivů, blesků a dalších výrobků. Tento projekt by nám měl do budoucna pomoct při nákupu fototechniky, ale také při jejím odcizení.

Jak se tedy zaregistrovat? Stačí jít na www.lenstag.com a na úvodní stránce tohoto projektu zadat váš email a zvolit si heslo. Následně klikněte na Sign up a rázem jste registrovaní.

snimekobrazovky72

Po registraci se stránka automaticky přesměruje do hlavní nabídky, kde máte možnost přidávat všechnu vaši fototechniku. Klikněte tedy na Add gear a můžeme začít.

snimekobrazovky66

Zobrazí se vám okno, do kterého budete následně zapisovat informace o vaší fototechnice. Jako první napíšete model a poté sériové číslo, pak už klikněte pouze na Add gear a výrobek se přidá do vašeho seznamu. Pokud jste ale fototechniku zakoupili z druhé ruky a prodejce ji zde označil jako prodanou opíšete potvrzující kód z emailu a tím se položka přiřadí vám. Chytré že?

snimekobrazovky67

Po přidání veškeré vaší fototechniky, může úvodní nabídka vypadat následovně.

snimekobrazovky68

Teď už vám zbyvá jediné nechat si ověřit, že je fototechnika opravdu vaše. Začněte kliknutím na Verify (tlačítko, které po přidání fototechniky automaticky červeně svítí). Znovu se vám zobrazí okno, ve kterém jednoduše nahrajete fotografii znázorňující vaši fototechniku s viditelným sériovým číslem. Tým projektu Lenstag si vyhrazuje maximálně 7 dní na ověření a následné schválení žádosti o verifikaci.

snimekobrazovky69

Pokud se vám tedy náhodou stane, že vám fototechniku někdo odcizí, stačí ji zde označit jako odcizenou a Lenstag automaticky vytvoří stránku se sériovým číslem a typem výrobku, kterou následně zaindexuje do velkých vyhledávačů jako je například Google. Když pak zadáte sériové číslo výrobku do vyhledáváče okamžitě zjistíte jestli není kradený.

Druhou možností je, že budete chtít vaši fototechniku prodat. Je vidět, že i na toto tým Lenstag myslel a vy tak máte možnost jednotlivé výrobky převést na jiné uživatele, bez nutnosti mazání a opětovného vytváření nové položky.

Jak se vám tato služba líbí? Myslíte, že má do budoucna smysl? Dle mého názoru to mnohým pomůže a čím více lidí se přidá, tím lépe pro všechny uživatele. Je to možnost, jak si ověřit jestli nekupujete něco kradeného a také jak ochránit vaši vlastní fototechniku.

Tomáš Auer

Fotografování je mou vášní. www.tomasauer.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *