Na co si dát pozor při posílání fotografií ke kritice

Jste začátečník a chcete se podělit o svůj výtvor mezi zkušenějšími fotografy? V tomto článku upozorním na nejčastěji kritizované chyby a přešlapy, kterých se začínající fotografové často dopouštějí.

A raději čtěte pozorně. Často jsou fotografové už unaveni hromadou snímků obsahujících základní chyby a tak bývají reakce dost přísné. Chcete-li si tedy ušetřit nepříjemné kritiky, čtěte dále.

img0361

Špatné světlo

Třeba taková fotografie krajiny pořízená za ostrého odpoledního slunce. S takovou fotkou vás pošle každý do háje. Nevhodné světlo, škaredé stíny a pravděpodobně i přepálená obloha…výsledek bude obyčejný výcvak.

Možná namítnete, že počasí neovlivníte. Jenže ono to není o tom, že cvaknete něco když jste zrovna na místě a pak to budete vystavovat. Pro krásné fotografie je zapotřebí vhodného světla. Nejzajímavější světlo bývá ráno a večer, v době, kdy je slunce nízko na obloze. Taky počasí je hodně důležité.

Při focení lidí alespoň odveďte focenou osobu někam do stínu a použijte třeba odraznou desku, nebo blesk, k prosvětlení obličeje.

Středová kompozice

Mnoho začátečníků fotí tak, že namíří na objekt, který chtějí vyfotit a zmáčknou spoušť. Objekt se tak nachází uprostřed snímků a fotografie je o ničem. Doporučuji se naučit alespoň základy kompozice, není to vůbec nic těžkého. Informace můžete čerpat třeba z webu Romana Pihana.

Nicméně na samotné středové kompozici není nic špatného, pokud se jedná o autorův záměr. Bohužel v případě začátečníků to bývá v naprosté většině případů chyba.

Pokud si nejste jistí, jestli má být hlavní objekt ve středu snímků, asi to bude špatně. Vhodným ořezem byste to mohli ještě zachránit v postprodukci. Středová kompozice se často hodí napříkla k různým symetrickým záběrům.

Padající horizont

Neboli křivé fotky. Tím že fotografii natočíte, neuděláte z toho umění. Obzvlášť to vadí u snímků, kde je vidět vodní hladina. Obecně se tomu raději vyhýbejte. Pokud namítnete, že to používají i profesionálové, tak máte pravdu. Jenže oni vědí, kdy to mohou použít, aby umocnili atmosféru snímků. Jako dobrým příkladem může být třeba portfolio Martina Kozáka.

Rámečky

Dobrá fotka nepotřebuje rámeček. Naopak nevhodné zarámování může dobrou fotografii degradovat. Viděl jsem tisíce fotek s rámečkem a ty, které s rámečkem vypadaly dobře, by se daly napočítat na prstech jedné ruky.

Maximálně se ale vyhněte různým ozdobným rámečkům s efekty. U vkusného bílého, nebo černého rámečku se většinou dočkáte reakce „pryč s nim“. U těch „kreativnějších“ rámečků se dočkate maximálně výsměchu. Asi žádný fotograf vám takovou fotografii nepochválí.

Proč si tedy ztěžovat život, prostě rámečky nepoužívejte. Snažte se, aby fotografie vypadala dobře sama o sobě.

Výcvaky bez myšlenky

Proč jste fotografii pořídili? Co chcete světu ukázat? Nechali byste si fotku vytisknout ve velkém formátu a pověsili si ji na zeď? Ne? Tak si ji nechte pro sebe a trénujte focení dále.

Přátelé vám třeba takové fotky pochválí. Na Facebooku dostanete nějaké ty lajky. Ale fotografové vám poradí maximálně koš.

Ptejte se správně

Neptejte se „Co zlepšit?“. Každý vám na to odpoví jinak, podle svého vkusu. Pokud se chcete zlepšit a vaším fotografiím něco chybí, ptejte se konkrétně. Klidně hoďte odkaz na nějakou cizí fotografii a ptejte se „Co udělat příště jinak, abych se přiblížil podobnému výsledku?“. Jen vy sami byste měli vědět, co chcete tvořit. Jaké fotografie se vám líbí a čeho byste chtěli časem dosáhnout. Teprve pak se můžete dočkat užitečných rad, které vás posunou tam, kam míříte.

Fotit hezký objekt nestačí

Hodně častý problém především u fotografií dětí a zvířat. Když je na nějakém výcvaku třeba krásný pejsek, normálním lidem se to bude líbit a budou nadšení. Pokud ale takový výcvak pošlete někam, kde fotografové hodnotí fotografie, dočkáte se maximálně kritiky. Fotografové nehodnotí objekty na fotkách (i když to samozřejmě do jisté míry hodnocení ovlivní).

Berte to s klidem

Pokud dostanete k fotce přísnější kritiku, snažte se z toho něco si vzít. Snažte se pochopit, že se fotografové setkávají každý den s hromadou výcvaků a proto nemůžou každému vysvětlovat základy a upozorňovat na stále opakující se základní problémy. To by totiž nedělali nic jiného.

Budu rád, když mě ostatní fotografové pomůžou tento seznam rozšířit a do komentářů pod článkem napíšou další body, kterým by se začátečníci měli vyhnout, pokud se rozhodnou posílat fotky ke kritice.

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *