Slavím 1000 snímků na Shutterstocku

Fotografování je můj koníček, kterému se věnuji ve volném času a o své zkušenosti se pravidelně dělím na svém webu PKweb.eu, kde mimo jiné popisuji i své zkušenosti s přívyděláváním prodejem snímků přes mikrofotobanky. Po nedávném schválení několika fotografií do databáze mikrofotobanky shutterstock jsem překonal jeden zajímavý mezník. Schválením snímků jsem totiž překonal hranici 1000 obrázků. Trvalo mi to sice více jak čtyři roky (vím, že to není nic k chlubení), přesto mě potěšilo zajímavé číslo portfolia na této fotobance. Tento článek tedy pojmu jako takové malé ohlédnutí za mým působením na této fotobance.

Čím jsem začínal

První nahraná fotografie. Dosud bylo prodána 54x v RF licenci a 3x on demand. celkem tedy vydělala něco přes 20 dolarů.

Shutterstock byla druhá zahraniční fotobanka se kterou jsem zkusil své štěstí s prodejem fotografií. První byla Dreamstime a prakticky pár dní dní po první schválení tam, jsem zkusil první test k přijetí na shutterstock. O svém úspěšném přijetí jsem psal již v článku Přijímačky do Shutterstocku s čistým štítem. V článku jsem mimo jiné zmínil, proč jsem vyrukoval raději s nefotografovanými obrázky. Do testu jsem tedy dal na rady zkušenějších a o členství se ucházel s osmi fraktály, jednou ilustrací a pouze jednou fotkou (viz obrázek). K přijetí mělo stačit sedm schválených obrázků, tudíž jsem věděl, že o všem rozhodnou fraktály a fotografie je spíše do počtu a pro zjištění přísnosti. Světe div se, prošlo všechno a tak od 16. března 2009 jsem měl v shutterstock portfoliu prvních deset obrázků. Z přijetí jsem měl obrovskou radost, kterou ještě znásobil první prodej jednoho z fraktálů prakticky ihned po přijetí.

Z kompaktu na zrcadlovku

Čas od času zkusím nahrát nějakou fotomontáž. Toto jedna z neúspěšných, ale přesto mých oblíbených. Stažena byla 8x v RF, tedy s výdělkem necelé 3 dolary.V roce 2009 jsem vlastnil pouze obyčejný kompaktní ultrazoom a nahrávané snímky odpovídaly kvalitou přístroji. Ač to v té době nebylo přísné jako dnes, přesto byl šum na fotografiích značně hlídaný a tedy i jedním z hlavních důvodů odmítání snímků. Fotografie na kterých mi více záleželo jsem tedy alespoň programově „odšumoval“. Ač jsem si tím přidělal práci, snímky poté snadno procházely a rozšiřovali mé portfolio. Po počátečních bojích s popisováním, uploadem a podobně, jsem si postup nahrávání časem zažil a funguje už automaticky. Klíčová slova popisuji do IPTC informací k obrázku, nahrávám přes FTP a pak již jen zařadím do kategorie na webu. Veškeré výdělky (ze všech fotobank) jsem dával na zvláštní účet a dlouhý čas je utráce za fotovýbavu. Postupně jsem tedy přešel na zrcadlovku, pořídil objektivy, externí blesky, stativy, různé filtry a podobně. Sice se mi tím přitížilo na pěších výletech, ale usnadnila se mi práce s dodatečním upravováním fotografií.

Co přidávám

O tento snímek z výletu na Granátník projevili zákazníci zájem 44x v RF licenci a 8x v on demand. Snímek tedy dosud přinesl více jak 30 dolarů pro benzín na další výlet.

Už sama o sobě bilance 1000 snímků za více jak čtyři roky vypovídá, že nahrávání na fotobanky zdaleka není každodenní činnost. Ani bych neřekl, že „fotím pro fotobanky“. I z portfolia je patrné, že se jedná převážně o snímky z výletů. Jednoduše řečeno, fotím si, co si mi líbí a pak něco z toho popíši a nahraji na fotobanky. Mám rád výlety do přírody a pochopitelně i fotografování. Pokud tedy máme v plánu navštívit zajímavé místo, snažím si brát s sebou i fotoaparát, včetně příslušenství (další objektiv, filtry, stativ). Vše však závisí na náročnosti trasy a počasí.

Čas od času mě popadne tvůrčí nálada a některý snímek upravím jiným stylem než je obvyklé, či udělám koláž ze dvou a více obrázků. Tyto stavy nejsou nikterak časté, navíc málokdy stojí výsledek za chlubení, ale doufám, že v portfoliu najdete i některé povedené koláže.

 Ilustrace v portfoliu

Pro mé umění ilustrování jsou nejideálnější siluety. Například tato se prodala 64x v RF licenci a 7x on demand. Výdělek tedy činí přes 30 dolarů.

Pokud jste si prohlédli mé portfolio, narazili jste i na některé nefotografované obrázky. Nevím jestli to vydávat přímo za ilustrace, jelikož nemám žádný vektorový program ani v žádném neumím. Mám prostě vytvořených několik myší malové obrázky bez žádných složitostí, které nemají nic společného s fotografiemi. Vzhledem k tomu, že malování na počítači mi je opravdu vzdálené, jsou to obrázky buď překreslené z ručního náčrtu, nebo siluety na základě fotografií.

Přiznám se, že by mě grafické práce na PC asi bavili. Možná jestli bude čas a nějaký peníz na grafický program, budu malovat více. Co se týče složitosti, je to více práce, než cvaknutí krajinky z výletu, ale dle názorů z různých stran i více prodávané (na svých amatérských výtvorech to těžko můžu posoudit).

A co ostatní fotobanky

Více jak 35 dolarů vyděl i tato abstraktní fotografie vánočního stromečku (zoomováno během expozice), když se prodala 87x v RF licenci a 4x on demand.

1000 snímků v portfoliu mám pouze na shutterstock. Je to dáno hlavně tím, že shutterstock je nejvýdělečnější. A jelikož je zde největší potenciál prodání fotky, snažím se zde mít obrázků nejvíce. Nenahrávám sem více něz jinak (dreamstimefotolia123RF,..), ale snažím se sem více vecpat. Když mi odmítnou některý snímek z určitého důvodu a mám vnitřní pocit o jeho možném prodeji, sjednám nápravu chyby a dám jej na kontrolu znova. Část z nich podruhé projde. U ostatních fotobank tak nečiním, na to jsem lenivý a ani stav zamítnutí moc nesleduji.

Ještě nemáte účet na shutterstock?

Shutterstock je fenomén svého oboru a pokud se pohybujete v grafickém prostředí či fotografujete a ještě nemáte účet, doporočuji si jej založit. Jako prodejce snímků učiňte zde, jako nákupčí grafiky pak zde.

V případě více informací o mé tvorbě navštivte můj blog

Počet komentářů: 4

 1. Ponn napsal:

  Měl bych takovou elementární otázku. Dá se ve spolupráci s fotobankami důstojně uživit?

 2. Ponn napsal:

  Děkuji za odpověď, po rozkliknutí Vámi uvedeného odkazu jsem se dostal na zajímavé statistiky:
  http://fotobanky.cz/vydelky-ve-fotobankach-2013
  Upřímně jsem nečekal, že top 5 fotobankéřů si dokáže vydělat takové roční sumy. Focení pro fotobanky pravděpodobně navíc nebude ani jediné jejich focení, tzn. ani jejich finální příjem.

  Ještě jednou děkuji

 3. Petr V8clavek napsal:

  Dá se tím uživit a může to být jediný příjem. Jen se tomu musí člověk opravdu věnovat a hlavně nevzdát to na začátku. Pravda je, že zpočátku to je hodně těžké a u fotografů ještě více – konkurence je den ode dne větší. Mnohem lépe na tom jsou grafici. Více informací najdete na největším českém webu o fotobankách http://fotobanky.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *