Jaký byl pro mě rok 2013 z pohledu fotografa

2013

Stejně jako minulý rok, i letos sepíšu krátké ohlédnutí nad tím, jaký byl pro mě tento rok. Takže rok 2013:

  • Fotil jsem mnohem častěji a před objektivem mi stálo mnohem více lidí, než minulý rok.
  • Kromě klasických portértů jsem rozšířil svou nabídku o focení glamouru a aktů. Akty jsem fotil letos v létě poprvé. První pokus dopadl takto. I když mě od toho focení aktů dost lidí odrazovalo (prý že je to moc těžké a nemám na to :)), krátce potom jsem nafotil jednu z mých nejoblíbenějších sérií fotek s Markétou ve sklepě. Koncem roku jsem pak začal s focením aktů u sebe v pokoji. Na to, jakou kritiku jsem obdržel po prvním focení aktů, tak jsem si ve výsledku za tento rok focením aktů vydělal více než polovinu toho, co jsem si vydělal focením za celý předhozí rok 🙂
  • Pořídil jsem si větší softbox (velikost 60x60cm) a naučil jsem se lépe pracovat s externím bleskem.
  • Naučil jsem se lépe využívat dostupného světla.
  • Zlepšil jsem se v úpravě fotografií. Už téměř nevyužívám vyhlazování pleti (a když jo, tak jen velmi zlehka).
  • Pořídil jsem si nový objektiv (velké díky kamarádovi Honzovi, který mi na něj půjčil), konkrétně Canon 85mm f1.8.
  • Napsal jsem ebook o focení lidí.

Když se ohlédnu za tím, co se mi podařilo tento rok vytvořit, mám z toho hodně dobrý pocit. Hlavně tam vidím pokrok. Zkoušel jsem nové postupy a techniky. Některé se osvědčily a začal jsem je využívat více, některé se neosvědčily a prostě jsem od nich upustil.

Ještě pořád mám před sebou hodně dlouhou cestu, abych se dostal tam, kde bych chtěl být. Pomalu ale jistě tam směřuju, takže jsem spokojen 🙂

Do příštího roku mám hodně fotografických plánů. V hlavě mám několik projektů, které chci uskutečnit. Dále chci fotit ještě častěji než letos, aktivněji shánět zajímavé tváře na focení a hlavně pracovat na tom, aby byly mé fotky lepší a lepší.

V galerii pod článkem najdete výběr mých nejoblíbenějších fotografií, které jsem v tomto roce pořídil. Více informací najdete v mém blogu, kde jsem se o některých foceních rozepsal více.

A jaký byl rok 2013 pro vás? Pokud jste sepsali nějaké shrnutí tohoto roku, pošlete odkaz. Přidám ho pod článek.

Shrnutí roku 2013 ostatních fotografů:

 

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *