6 chyb při focení portrétů

Portrétní fotografie může být obzvlášť náročná, protože každý má jiné představy o výsledných fotografiích a také máme každý svůj subjektivní názor na krásu. Jenže tohle jsou faktory, které my jako fotografové nijak neovlivníme. Pak jsou tu ale často opakující se chyby a já bych vám chtěl poradit, jak se jim vyhnout.

dsc0317

Chyba č. 1: Focení se širokoúhlým objektivem

Pravdou je, že s takovými objektivy můžete vytvořit vtipné portréty, ale ve většině případů, nebudete chtít mít zdeformovaný obličej. Širokoúhlé objektivy dělají bližší předměty mnohem větší než ty, které jsou dál od objektivu a při focení portrétu to může znamenat například velký nos, nebo velký obličej a malé oči.

Mnohem více lichotivé je fotit z větší vzdálenosti a použít delší objektiv, protože vám to pomůže zachovat obličejové rysy ve správném poměru. Zatímco ohnisková vzdálenost 50 mm (nebo větší) může být dobrou volbou pro focení celých postav, delší ohniska kolem 70-85 mm se často používají pro klasické portréty po ramena. Nezapomeňte, že 50 mm objektiv nasazený na APS-C zrcadlovkách odpovídá přibližně 75 mm, ale to záleží na crop faktoru.

Samozřejmě můžete používat i delší objektivy, ale musíte počítat s tím, že musíte fotit z větší vzdálenosti a tudíž budete potřebovat mnohem větší prostor na focení.

Chyba č. 2: Oči nejsou ostré

Jako obecné pravidlo platí, že oči by měly být vždy ostré. Dvojnásob to platí při focení na malá clonová čísla, a proto musíte ostřit velmi přesně. Malá hloubka ostrosti je skvělý způsob, jak oddělit hlavní objekt od pozadí a směřovat tedy pozornost diváka tam, kam my chceme.

Při samotném focení to znamená, že bod zaostření musí být přímo na jedno z očí, pokud byste zaostřili například na nos, hrozí že oči už budou mimo hloubku ostrosti.

Pokud necháte vybírat ostřící bod fotoaparát, je čas nad tím převzít kontrolu. Manuál k fotoaparátu vám vysvětlí, jak to udělat, nebo si všechny informace můžete najít na internetu.

Další možností je využít manuální ostření, ale z mé zkušenosti vím, že i když máte perfektní zrak, nemusí se vám povést zaostřit úplně přesně.

Chyba č. 3 : Nevhodné pozadí

Jednou z klasických chyb je to, že lidé nevěnují dostatečnou pozornost pozadí. Lidem pak „rostou“ z hlavy sloupy veřejného osvětlení, stromy nebo například stožáry.

Proto se vždy dívejte jaké pozadí na fotografii máte, většinou to nezachráníte ani doma v počítači.

Chyba č. 4: Focení z nesprávné výšky

Definice „špatné výšky“ se liší v závislosti na předmětu a kontextu focení, ale většinou dosáhnete mnohem lepších výsledků, pokud budete fotografovat v úrovni očí fotografovaného objektů.

Při focení dětí to může znamenat pokleknutí, nebo dokonce lehnutí na zem. Naopak pokud chcete, aby jste měli fotografii, která klade důraz na to, jak jsou děti malé, vyfoťte je shora.

Nejhorší možností je fotografování z pod úrovně očí, protože to může vést například k dvojité bradě. Tradičně se ženy fotí z mírně vyšší úrovně než jsou oči, protože to zdůrazní jejich oči a budou vypadat přitažlivější.

Chyba č. 5: Ostré stíny

Ostré polední slunce často vytvoří nevzhledné stíny na tvářích fotografovaných, možností jak se těchto stínů zbavit je hned několik. Nejjednodušším řešením je najít nějaké stinné místo a tam fotit. Tímto řešením se zbavíte nežádoucích stínů a pomocí blesku můžete prosvětlit obličej a očím dodat jiskru.

Pokud blesk ještě nemáte použijte průsvitnou část odrazné desky, kterou dopadající světlo částečně změkčíte.

Chyba č. 6: Červené oči

Jedním z nebezpečí použití blesku na fotoaparátu je to, že zdroj světla je velmi blízko objektivu a to může mít za následek jev známý jako červené oči.

Zapneme-li ve fotoaparátu funkci odstranění červených očí, blesk vyšle předblesk, duhovky se tak zavřou a světlo se odrazí zpět, ale nejlepší je dát blesk dále od objektivu.

Líbil se vám tento článek? Napište mi do komentářů a pokud budete chtít, sepíšu další chyby, které lidé při fotografování dělají.

Tomáš Auer

Fotografování je mou vášní. www.tomasauer.cz

1 odpověď

  1. David Trenkler napsal:

    DOBRÝ DEN ,PROSÍM VÁS PORAĎTE MI ,MÁM OLYMPUS OMD E-M 10…PŘI FOCENÍ OBLIČEJE JSOU VIDĚT
    ZVÝRAZNĚNÉ ČERVENÉ SKVRNY ,ČERVENÝ NOS,JAK NASTAVIT FOTOAPARÁT ABY TO NEBYLO TOLIK VIDĚT.DĚKUJI ZA INFORMACI

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *