28 fotografií z cest po Gruzii

V předvánočním čase roku 2013, jsme s kamarádem dostali chuť cestovat a vzhledem k levným letenkám z Katowic a méně „profláknutému“ místu padlo rozhodnutí na Gruzii. Let byl bez problémů, jen s menším zdržením na letišti z důvodu mého „rychlopasu“, který gruzínci neznají, ale nakonec jsem prošel.

gruzie1

Tbilisi- hlavní město Gruzie Nás přivítalo chladnou, leč přívětivou atmosférou. Ubytování v soukromí, jsme sice nemohli najít, ale pomocí neuvěřitelně ochotným obyvatelům se Nám podařilo i v pořádku ubytovat.

gruzie2 gruzie5 gruzie3

Tbilisi je samo o sobě krásné město se spoustou památek, vynikajícího jídla a ochotných obyvatel, ale neukazuje tu pravou tvář Gruzie, kterou je chudoba a pozůstatky válečných konfliktů.

gruzie18

K cestování po vzdálenejším okolí Tbilisi, jsme využívali klasickou místní dopravu, tzv. Maršrutky. Což jsou klasické minibusy nacpané až po okraj sedadly a lidé v nich jsou namačkaní, jako sardinky. Přímo v Tbilisi funguje metro, které je levné a přehledné. Celkově doprava je v Gruzií levná a dá se pomocí taxíku dostat kamkoliv za rozumný peníz. Na místních taxících je zvláštní to, že každý ve kterém jsme jeli, měl rozbité přední sklo, nebo mu svítila kontrolka paliva. Taxikáři se poutají pásy pouze ve městě a to jen tehdy, když pásy v autě vůbec mají 🙂

gruzie6 gruzie4

Trh v Tbilisi

gruzie17 gruzie16 gruzie15

Trh v Tbilisi měl jedinečnou atmosférou se spoustou vůní z místních potravinových specialit, jako jsou různé sýry, káva, koření apod. Na trhu se daly sehnat i jedinečné věci jako pálené DVD filmy z hity jako Kickboxer 1 a Rambo 1 🙂 Po okrajích trhu se pohybuje poměrně dost dotěrných žebráků a je lepší se jim vyhýbat.

gruzie14 gruzie13

Klášter Jvari

gruzie7b gruzie8

Klášter Samtavro ve městě Mtskheta

gruzie6 gruzie7

gruzie10

Katedrála Svetitskhoveli

gruzie12 gruzie12b gruzie9

gruzie25

skalní město Uplistsikhe s Stalinovo město Chiatura

gruzie19 gruzie20 gruzie21 gruzie22b gruzie23 gruzie24 gruzie22

Dost pochybně vypadající lanovky, slouží ve městě Chiautura jako místní MHD.


Vzhledem k omezeným podmínkám zavazadel v letadle, jsem s sebou bohužel nemohl vzít stativ a proto jsem musel vzít focení takovým spíše reportážním způsobem. Ale snad se něco bude líbit.

Jirka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *