5 kroků které byste měli udělat, než půjdete fotit

Co všechno byste měli udělat, než vyrazíte fotit? Jsou to drobnosti, které vás ale můžou zachránit. A je jedno, jestli s focením začínáte, nebo fotíte už dlouho.

Zkontrolovat paměťové karty

Máte vůbec ve fotoaparátu kartu? A není plná? Smazat plnou kartu v terénu je sice možné, ale co když si uvědomíte, že jste ty fotky ještě nestihli stáhnout do počítače? Vzhledem k současným cenám paměťových karet velmi doporučuji nosit sebou minimálně jednu záložní. Nejen že pomůže v případech, kdy toho nafotíte více, ale může vás zachránit i tehdy, kdy hlavní kartu zapomenete doma.

Některé fotoaparáty umožňují focení i bez paměťové karty – fotografie se nikam neuloží, jen se zobrazí náhled na displeji. Pokud je to případ i vašeho fotoaparátu, doporučuji zjistit, jestli to nejde vypnout. Už se mi stalo, že jsem nafotil sérii snímků a teprve potom jsem zjistil, že nemám ve foťáku kartu. A pokud myslíte, že vy takovou hloupost udělat nemůžete, nezapomeňte že ve spěchu si člověk některých věcí nevšimne a snadno mu tak unikne chybějící karta.

Ověřit stav akumulátorů

Je ve vašem fotoaparátu akumulátor? A je nabitý? Zkontrolujte jeho stav a ideálně se naučte po každém větším focení akumulátor nabíjet, abyste byli kdykoliv připraveni na další focení. Pokud máte ve vaší výbavě další příslušenství které je potřeba nabíjet, zkontrolujte i to. Tedy především externí blesky, rádiové odpalovače, dálkové spouště a podobně.

Dejte si taky pozor na to, jak baterie nabíjíte. Už se mi několikrát stalo, že jsem dal akumulátor do nabíječky, jenže ta nebyla v tu chvíli připojená do zásuvky, takže jsem si tím vůbec nepomohl. Samozřejmě jsem na to přišel pár minut předtím, než jsem musel jít fotit.

Pokud chcete mít jistotu, že na akumulátor nezapomenete, nechte dvířka na fotoaparátu otevřená. Pak až budete připravovat foťák, hned uvidíte, jestli mu nechybí akumulátor. Stejný fígl lze použít i u paměťových karet (pokud nesdílí stejné dvířka s akumulátorem). Jen si dejte pozor, abyste si ve spěchu dvířka nevylomili.

Pokud máte s výdrží akumulátorů a baterií problémy a stává se vám, že se vám během focení vybijí (nebo se k jejich vybití často nebezpečně blížíte), pořiďte si další záložní. Není pak od věci si je nějak odlišit, třeba značkou pomocí fixu.

Resetovat nastavení fotoaparátu

img5921Vždy zkontrolujte nastavení fotoaparátu a uveďte jej do původní podoby. Tak, abyste mohli při vytažení fotoaparátu z brašny/batohu ihned začít fotit. Neznamená to, že byste měli fotoaparát vrátit do továrního nastavení. Zaměřte se především na nastavení vyvážení bílé, ISO, ostřícího bodu, kompenzace expozice a expozičního režimu.

Opět to jsou věci, které můžete bez problémů nastavit i v terénu. Ale už se mi stalo mnohokrát, že jsem při nějaké příležitosti rychle vytáhl fotoaparát a kvůli nevhodnému nastavení jsem nestihl pořídit požadované fotky. Třeba jsem si nevšiml vysoké citlivosti, která spolu se silným denním světlem znamenala úplně přeexponované snímky. Nebo jsem měl z minulého focení nastavený manuální režim, nevšiml jsem si toho a po vyfocení série jsem se mohl radovat maximálně s čistě černých snímků.

Ať už je vaše výchozí nastavení jakékoliv, měli byste ho znát. Když vytáhnu foťák, vím jak ho mám nastavený. Už při vytahování si můžu říct například něco ve stylu “mám teď nastavenou clonu f1.8, takže abych měl ostré vše co potřebuju, potřebuju hned přiclonit na f8”. Nebýt toho, musel bych foťák vytáhnout, zjistit jak je nastavený, nastavit ho jak potřebuju a potom teprve fotit. Přitom jsou chvíle, kdy jde doslova o sekundy a ten správný okamžim vám může velmi snadno uniknout.

Vyčistit objektivy

img1879To si tak nafotíte sérii fotek a pak při bližším zkoumání zjistíte, že jsou nějaké flekaté. Chvíli si lámete hlavu nad tím, co se stalo a teprve až pohled na přední čočku objektivu vám poskytne odpověď. I když se menší nečistoty a prach z přední čočky objektivu na fotkách moc neprojeví, stejně doporučuji pravidelně čočku čistit. Já to dělám téměř před každým focením (a určitě před každým důležitějším). Nejenže špinavá čočka snižuje optickou kvalitu objektivu, ale různé skvrny mohou způsobit více rušivých odlesků v protislunci. Pokud měníte objektivy, zkontrolujte taky sklo v objektivu u bajonetu.

V takovém případě občas zkontrolujte i snímač. Nejlepší způsob jak odhalit nečistoty na snímači je nastavit na fotoaparátu co nejvyšší clonové číslo a vyfotit třeba oblohu (nebo cokoliv jednobarevného bez textury). Pravděpodobně se zděsíte, co všechno na snímači máte. Pokud je snímač opravdu hodně znečištěný, je lepší ho vyčistit. Pokud si netroufáte, doporučuji ho dát někam do servisu na vyčištění. Případně se dají pořídit různé čistíci sady. Ale děláte to na vlastní nebezpečí a je zde potřeba postupovat opatrně. Osobně mi ve většině případů pomohlo pouhé ofouknutí snímače ofukovacím balonkem.

Zkontrolovat úplnost výbavy

2013-09-20135922Kromě fotoaparátu a objektivů zkontrolujte taky potřebné příslušenství. Záleží na tom, co se chystáte fotografovat. Většinou půjde o věci jako stativ, blesky, dálkové spouště, rádiové odpalovače, nebo třeba externí mikrofony. Nezapomeňte ale taky na předměty, které se přímo netýkají fotografování, ale budete je potřebovat. Zvlášť u delších focení mimo civilizaci je vhodné myslet na jídlo, pití, deštník/pláštěnku a nebo nějaké oblečení podle podmínek.

Doporučuji to s výbavou nepřehánět a nebrat za každou cenu vše co máte. Je sice skvělé být připravený na všechny situace, ale když se budete celý den tahat s několikakilogramovou výbavou, budete z toho akorát znechucení a nebudete mít pořádně náladu a chuť na samotné focení. Proto se snažím dopředu odhadnout, bez čeho se obejdu. Občas se sice stane, že během focení přijdu na to, že by se mi některá část výbavy hodila a nechal jsem ji zrovna doma. Ale to se dá vždycky nějak vyřešit a taky to nutí k tomu být kreativní.

Například úplně nejlepší dojmy z focení jsem zažil v případech, kdy jsem měl u sebe jen jeden fotoaparát, objektiv s pevným ohniskem a takto nalehko jsem se procházel a fotil. Ta volnost a pohoda zcela převýšili tu omezenost dostupné výbavy a donutilo mě to přemýšlet kreativněji. Když to srovnám třeba s případy, kdy táhnu celou svou těžko výbavu, na zádech mám malý stativ na foťák, v ruce velký stativ na blesk…v takových případech moc chuti na focení nemám 🙂

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *