Proč přemýšlím nad přechodem k Fujifilmu

dsc03996kopie2

Už delší dobu přemýšlím, kterou cestou se vydat. Tedy co se týká fotografické techniky. Pro ty, kteří mě neznají nejdříve trochu vysvětlím současnou situaci. Fotím především portréty a celkově lidi v různých situacích. Fotím s Canonem 60D a nejčastěji používám objektiv Canon 85mm f/1.8.

Upozornění: tohle je silně subjektivní zamyšlení silně ovlivněné tím, co a jak fotím a jaké mám požadavky a potřeby. Článek vznikl především proto, abych si lépe shrnul všechny své postřehy a dojmy. A taky abych mohl jednoduše odkázat na článek, když to budu s někým probírat.

Současná výbava mi na většinu mých činností dostačuje, ale stejně budu muset dříve nebo později rozšířit sbírku objektivů na kvalitní světelné pevné skla. Když se podívám na současnou nabídku, okamžitě jsem vyloučil všechny APS-C zrcadlovky. Tam bych si vůbec nepomohl oproti současnému 60D. Jediný logický krok by bylo přejít na fullframe a to buď v podobě levnějšího 6D, nebo dražšího 5DmkIII.

Ale teď nastává několik problémů:

Když porovnám nabídku fullframe foťáků Canonu a Nikonu, tak zde Canon prohrává. Pokud bych přecházel na fullframe, chtěl bych něco s obrazovou kvalitou Nikonu D800E (ideálně v těle Canonu, což bohužel nejde :)). Což znamená, že bych musel kompletně změnit veškerou svou výbavu.

Poslední dobou si ale pohrávám s myšlenkou, jestli se na to celé nevykašlat a místo přechodu na fullframe přejít ze zrcadlovek na bezzrcadlovky, konkrétně na některý z modelů od Fujifilmu.

Zde několik postřehů, co mě k tomu vede:

 • Na zrcadlovkách mám problém s ostřením – jsem odkázán na AF, protože v hledáčku nemám nejmenší šanci rozpoznat, jestli je zaostřeno správně. I přesto, že má Canon 60D celkem dobře rozmístěné ostřící body (tedy i v místech, kam často potřebuji ostřit), z přesnosti ostření nejsem úplně nadšený. Za mnohé chyby zaostření si mohu sám, ale někdy mě fotoaparát i v ideálních podmínkách sklame a zaostří před, nebo za vybrané místo. Hodně mě děsí, že bych měl fotit s nějakým fullframe fotoaparátem, který má všechny ostřící body namačkané na střed. Oproti tomu mě bezzrcadlovky umožní vybrat si z mnoha ostřících bodů po celé ploše snímku a nebo v elektronickém hledáčku přiblížit obraz a velmi přesně ručně zaostřit na požadované místo.
 • Štve mě velikost a váha výbavy. Rád nosím foťák neustále při sobě a když se musím tahat s něčím velkým a těžkým, nebaví mě to. Stejně tak jsem při focení s velkým foťákem všude moc nápadný a někteří lidé nereagují na velký foťák moc dobře.
 • Cenově by vyšel fullframe fotoaparát s vhodnými objektivy na pořádný balík peněz. Navíc bych se o něj musel všude bát, viz předchozí bod (předpokládám že velký foťák bude zloděje lákat trochu více).
 • Fullframe by sice nabízel lepší práci s hloubkou ostrosti, ale díky větším nárokům na správné zaostření by zase vznikalo více odpadu.

Pokud bych se vzdal fullframu a zvolil nějaký Fujifilm, neobešlo by se to bez nějakých kompromisů a problémů.

Vím o těchto problémech:

 • Horší obrazová kvalita a nižší rozlišení (ve srovnání s fullframe). Pro klasické využití fotek a běžné tisky budou rozdíly nepatrné, rozdíly by se projevily až u velkých tisků, nebo potřebě ořezů fotek.
 • Omezenější rozsah citlivostí, v RAWu bych byl omezen pouze na ISO 6400, což nemusí vždy stačit. Taky obrazová kvalita bude oproti fullframu trochu nižší při vyšších citlivostech.
 • Pomalejší ostření, kvůli kterému hrozí větší šance na to, že nestihnu zachytit ten správný moment. Akční věci moc nefotím, ale u některých momentek by to mohlo vadit.
 • Horší výdrž na baterie – musel bych sebou nosit zásobu baterií a bude trochu nepříjemné se o to vše starat a hlídat si, aby byly všechny akumulátory vždy nabité a připravené k použití.
 • Hrozí zde možnost, že v očích klientů nebude působit moc dobře, když nebudu fotit s velkou zrcadlovkou a obřími objektivy.
 • Nemožnost fotit s bleskem na časy kratší než je 1/180s, díky čemuž bych musel pořídit ND filtry. Stejně tak přijdu o možnost ovládat blesky přímo z fotoaparátu a budu je muset nastavovat ručně.

dscf0490

Portrét focený s Fuji X-E2 na ISO 6400 a přesto bych se ho nebál tisknout na větší formát. Na fullframu by byla kvalita lepší, ale žádný zásadní rozdíl by to nebyl. Navíc s 56mm na f/1.2 bych mohl jít s citivostí ještě níže.

Který fotoaparát a objektivy bych si vybral?

Vybírám mezi Fujifilmem X-E2 a X-T1. Fotografie z toho budou identické, X-T1 nabídne větší hledáček, ergonomičtější tělo a snad i rychlejší ostření. X-E2 je ale levnější a po týdenním testování (viz tato recenze) musím říct, že se mi ten foťák hodně zamlouvá. Ušetřené peníze bych raději investoval do objektivů.

A jaké objektivy že bych vybral? Asi bych se úplně vykašlal na zoom objektivy. Ty jsou sice v podání Fujifilmu kvalitní, ale mě lákají světelné pevné objektivy. Pro začátek bych s fotoaparátem kupil Fujifilm XF 23mm f/1.4 a Fujifilm XF 56mm f/1.2. Díky tomu bych pokryl situace při focení jak blízkých portrétů, tak taky focení celé postavy. K tomu bych časem našetřil na něco širšího. Ze současné nabídky by to byl Fujifilm XF 14mm f/2.8, ale pokud jsou poslední zvěsti pravdivé, brzo by se mohl objevit i objektiv s ohniskem 16mm a světelností f/1.4, což by byl naprosto fantastický kousek do mé výbavy.

Chodil bych tak všude vybaven foťákem se dvěma kvalitními pevnými skly, které můžu bez obav používat na plně otevřenou clonu. Ušetřené místo v batohu bych tak mohl vyplnit dalším příslušenstvím, jako například hromadou externích blesků. Rád bych si časem přikoupil alespoň 3 manuální blesky. Na běžné nošení bych si vystačil s foťákem a nasazeným 23mm objektivem.

Takový přechod by ovšem nebyl vůbec levný. Celé by to vyšlo na částku kolem 80000Kč (X-E2 s objektivy 23 a 56mm). Trochu mě vadí nejistota toho, kam se vydá Fujifilm v dalších letech. Jestli se rozhodne přijít s fullframe modely, bude mě to hodně lákat k přechodu na fullframe, pokud to nebude znamenat velký nárust v rozměrech a váze.

Proč ne jiné bezzrcadlovky?

Na trhu jsou sice bezzrcadlovky s lepší obrazovou kvalitou (např. fullframe Sony), rychlejším ostřením, menšími rozměry a lákavější cenou. Ale vždy mají nějaký zádrhel. Například malá nabídka objektivů, malý snímač neumožňující dostatečně pracovat s hloubkou ostrosti, nepříliš zajímavá obrazová kvalita a podobně. Fuji mě dostalo především svou nabídkou pevných objektivů. Při výběru značky vždy beru v potaz celkovou nabídku a možnosti, které budu mít.

Je v tom něco více?

Mám hromadu důvodu proč tento přechod mezi systémy uskutečnit. Stejně tak mám ale mnoho důvodů, proč se na to vykašlat a časem přejít raději na fullframe zrcadlovku. Kromě těch racionálních se tam ale hodně pletou i těžko popsatelné dojmy.

Ať už jsem používal například půjčenou X100S, nebo X-E2, focení mě mnohem více bavilo a celkově se mi fotilo lépe. Je sice možné, že to byly dojmy z nové hračky, ale celkově mi přišel celý proces focení takový více pohodový. Jsem zvědav, jestli z toho vystřízlivím, nebo mi to zůstane…

Fotoaparáty Fujifilm a další příslušenství seženete za výhodné ceny v eshopu fujifoto.cz.

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Počet komentářů: 6

 1. Instruktor napsal:

  Obvykle první dojem je ten správný. A z toho co jsi popsal bych tě typoval na toho (Leicaře) Fujistu.
  Pro street, kompaktní, pohotové, vždy při ruce, kvalitní výstupy,.. tak proč ne? Protože.. v ateliéru je to opět něco jiného a jsou zde jiné nároky na techniku. Těžko říct.
  Pokud bych se rozhodoval srdcem tak bych si koupil to s čím se mi hezky fotí (s čím mě to baví), pokud mozkem tak bych si koupil to co dokáže splnit požadavky zákazníka (velký a kvalitní výstup pro tisk a pod).

 2. classic napsal:

  Srovnavat nikon d800 a canon 5d mark iii je jako srovnavat ferrari 430 a lamborghini gallardo. oboje je proste kua vybornej stroj. a co znam kolem portretisty, tak z nejakyho me nepochopitelnyho duvodu preferujou kanon.

  co se ostreni tyce, to bude zrejme chyba na tvoji strane, rekl bych ze k tomu dochazi hlavne pri protisvedle a ne idelanim svetelnym podminkam, ne? Mam to dost podobny, ale byl jsem ujisten kamaradkou sakra dobrou kanonistkou, ze chyba je na moji strane a ne na strane fotaku. chce to se se strojem zzit.

  proc ne na praci jeden stroj (zrcadlovku) a na „to svoje foceni“ druhej?

  • David Nogol napsal:

   Problém je ve foťáku, to ostření na základě detekce fáze není tak přesné, jako ostření kontrastem. Je sice rychlejší, ale to zrovna v mém způsobu práce nehraje takovou roli.

   A proč nemít dva stroje? Protože by to bylo hodně drahé a mít ten Fujifilm doma, tak na zrcadlovku by se už asi jen prášilo…

 3. classic napsal:

  „A proč nemít dva stroje? Protože by to bylo hodně drahé a mít ten Fujifilm doma, tak na zrcadlovku by se už asi jen prášilo…“

  tak potom sis odpovedel sam, ne?

 4. snopa napsal:

  Ahoj Davide
  Delší čas jsem tu nebyl a změn je koukám hromada.
  Také jsem se zamiloval do Fuji, sice jen do X10, ale je to můj miláček do města na street a toulky jen tak. Vybral jsem si tento starší model kvůli optickému hledáčku, EVF mě přijde jako pohled do jiného vesmíru, prostě mi nesedí.
  Dokonce jsem uvažoval o možnosti, že pošlu APS C/DSLR sestavu pryč z domu. No, nakonec to dopadlo tak, že sice APS C šel z domu ale nahradil ho FF. Ale to jsem odbočil.
  Když se mi prostě nechce tahat velká brašna s výbavou sáhnu po Fuji a jsem volný jako pták. Nic mne netíží a mám víc elánu a času hledat zajímavosti kolem sebe. Fuji udělalo velký pokrok a jsou to super strojky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *