Prohlížejte RAW soubory přímo v prohlížeči

Raw soubory, tedy surová data ze snímače fotoaparátů poskytují mnoho výhod při úpravě fotografií. Prohlížení takových dat je už složitější. Díky rozšíření do prohlížeče Google Chrome je budete moci prohlížet přímo v prohlížeči, bez nutnosti stahovat.

Stačí do prohlížeče Google Chrome nainstalovat rozšíření (plugin) s názvem FilePreviews.io. Po jeho instalaci budete mít při kliku pravým tlačítkem na odkaz v menu novou položku s názvem FilePreviews. Stačí tedy kliknout pravým tlačítkem na odkaz vedoucí na RAW soubor a zvolit tuto možnost. Případně lze vybrat jakýkoliv text obsahující odkaz a zvolit možnost Preview from selection.

done-filepreviewsioOtázka je, jak je to s podporou jednotlivých fotoaparátů. Například RAW soubor z Fujifilmu X-E2 se mi v náhledu zobrazil trochu špatně. A RAW z Canonu 60D se zobrazil úplně špatně, že z toho nebylo vůbec poznat, o jakou fotografii se jedná. Viz ukázka vpravo. U rozšíření není uveden seznam podporovaných přístrojů.

Pokud používáte Google Chrom a využijete možnost náhledu raw souborů přímo z prohlížeče, zkuste si rozšíření nainstalovat a sami uvidíte, jestli to vaše raw soubory zobrazí správně. Mimo jiné dokáže toto rozšíření zobrazit náhledy dalších formátů. Například soubory z aplikací jako Photoshop, Illustrator, Word, Excel a další.

Rozšíření můžete nainstalovat zde.

Zdroj: thephoblographer.com

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *