Projekt mění obyčejné výcvaky na profi portréty

V dnešní době existuje mnoho způsobů, jak automaticky upravit fotografie, aby vypadaly lépe. Většinou ale jde hodně poznat, že se nejedná o práci profesionála. Nový nástroj pro úpravu portrétů to ale možná brzo změní.

Výzkumníci z MIT vyvinuli sofistikovaný algoritmus, který dokáže upravit obyčejné fotografie lidského obličeje tak, aby vypadaly jako práce profesionálních fotografů. Vycházeli z vizuálního stylu portrétů od fotografů jako například Richard Avedon, Diane Arbus a Martin Schoeller.

Výhoda oproti ostatním nástrojům pro automatickou úpravu fotografií je v tom, že tento nástroj pracuje s úpravou portrétů chytřeji a místo globálních úprav se zaměřuje více na lokální úpravy. I z nezajímavě nasvíceného portrétu tak dokáže vytvořit snímek, který se blíží dobře vyfocenému portrétu z ateliéru.

Ukázky ve videu jsou docela dobře nasvícené, takže těžko říct, jak si algoritmus poradí s klasickými výcvaky mobilem. Zajímavé je, že tuto úpravu lze aplikovat taky na video záznam.

K dokonalosti to má zatím daleko a profesionálního fotografa to stále nenahradí. Až se ale takový nástroj dostane do běžných mobilních zařízení, budou mít portrétní fotografové opět o něco těžší život. Mnoho lidí si už teď vystačí s Instagramovými selfies a s takovým nástrojem budou mít o důvod méně, proč jít za profesionálem.

Více o této technologii se dočtete (anglicky) na webu autorů: newsoffice.mit.edu/2014/spruce-your-selfie

Zdroj: engadget.com

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

1 odpověď

  1. Kubik napsal:

    Dobrý tip, díky a ukládám si ho 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *