Staré Fototipy končí, nové začínají

Právě dnes došlo k velké změně tohoto webu. Na první pohled si určitě všimnete nového vzhledu. Změn je ale mnohem více a tímto článkem bych vás chtěl seznámit s tím, co se stalo a co se chystá.

Změna konceptu

Původně měly Fototipy sloužit především jako databáze míst k focení. V době, kdy jsem tento koncept vymyslel, ještě tyto mapovací weby nebyly moc rozšířené. Někdy v době kdy se na Fototipech začalo pracovat se například objevil projekt scuk.cz, který mapoval zajímavé podniky. Myslel jsem, že bude snadné zmapovat zajímavé lokality k focení, aby se fotografové mohli inspirovat při svých cestách a procházkách.

V době před touto změnou bylo na portálu kolem 500 tipů na místa k focení. Jenže od mé původní představy to mělo hodně daleko. Zjistil jsem totiž, že místa k focení se nedají nijak snadno mapovat. Nedají se jednoduše kategorizovat, nejde jednoznačně určit rozlohu místa (město, park, lavička…co z toho bude tip na místo?). Navíc se venkovní místa mění spolu s denní hodinou, ročním obdobím, nebo i počasím.

Tipy na místa k focení posílali většinou čtenáři webu, především několik nejaktivnějších autorů, kterým hodně děkuji za veškeré úsilí. Nicméně díky této různorodosti dost kolísala kvalita jednotlivých tipů. Někdo si s popisem pořádně vyhrál a dané místo krásně popsal a doplnil krásnými ilustračními fotkami. Většina míst byla ale zdokumentovaná dost špatně.

Proto jsem se rozhodl upustit od myšlenky mapování míst k focení. Do nového webu jsem přesunul jen ty nejčtenější tipy na místa a do budoucna budu přidávat jen ty nejzajímavější lokality. Ale už spíše formou cestopisných článků (například průvodce opuštěných objektů v Praze). Portál teď bude zaměřený především na kvalitní články.

Nový design a zvýšení rychlosti

Fototipy jsou nyní v moderním kabátu a jsou optimalizované pro prohlížení jak na počítači, tak i na mobilních telefonech a tabletech. Oblast pro články je nyní mnohem větší než dříve a důraz je kladen na jednoduchost a přehlednost. Fotografie ve článcích tedy dostaly více prostoru a budou tak větší. Zlepšil jsem taky rychlost načítání stránek. Některé stránky se načítají i 5x rychleji, než dříve. Obrázky na webu se navíc načítají teprve až když jsou na obrazovce, což nejenom zrychlí prohlížení webu, ale taky vám to ušetří data při prohlížení v mobilu přes datový tarif 🙂

Zrušení uživatelských blogů

Zrušil jsem taky možnost vést na Fototipech vlastní blog. Opět jsem ze starého webu přesunul jen ty nejnavštěvovanější články. Možnost blogovat na Fototipech využilo jen velmi málo lidí a ti nejaktivnější měli stejně blog někde jinde. Například takový Libor Matějka, nebo Tomáš Auer. Pokud jste měli na Fototipech svůj blog a nechcete o články přijít, ozvěte se a pomohu vám články přesunout někam jinam i s přesměrováním ze starých adres.

Nové forum

Změnou prošlo také diskuzní fórum. Oproti starému fóru má jednu obrovskou výhodu – umožňuje k příspěvkům přikládat fotografie a obecně jakékoliv soubory. To dříve hodně chybělo a ne každý uživatel zvládnul fotku nahrát někam jinam a k příspěvku ji prolinkovat. Rozhodl jsem se ale nepřesouvat staré vlákna. Staré fórum nebylo moc aktivní a všechny dotazy tam již byly zodpovězeny. Bude to výzva, rozjet forum úplně od základů.

Po grafické stránce zatím forum nevypadá moc lákavě, ještě na něm budu muset zapracovat. Prioritou při této změně byly články a celkový design webu.

Nově se pro přispívání na fóru musíte přihlásit. Pokud jste se registrovali na starých Fototipech, váš účet zůstal nezměněn. Můžete se tak přihlásit svými starými přihlašovacími údaji.

Události

I nyní budu na Fototipech informovat o zajímavých událostech, srazech, workshopech a výstavách. Tam k velkým změnám nedošlo.

Možné problémy

Celou změnu webu jsem dělal sám v jednom člověku. Šlo o přesunutí stovky článků a tisíce fotografií. Většinu z toho jsem přesouval manuálně (úprava formátování, vložení fotografií do nového redakčního systému). To celé jsem stihl přibližně za týden. Je pravděpodobné, že jsem se přitom dopustil mnoha chyb a že teď něco nebude fungovat správně. Pokud narazíte na nějakou chybu, dejte mi prosím vědět, ať ji mohu co nejdříve opravit.

Líbí se vám nové Fototipy?

PS. když jsem včera dělal poslední úpravy na nových Fototipech, oznámil Zoner novou podobu jejich blogu milujemefotografii.cz. Zajímavé načasování 🙂

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *