Jak fotit akty mobilem v domácích podmínkách

Focení aktů má mnoho fotografů spojeno s drahým ateliérovým vybavením. Přitom se dá dosáhnout dostatečně dobrých výsledků i za pomoci velmi levného vybavení. V podstatě si vystačíte s téměř jakýmkoliv fotoaparátem a dokonce i s foťákem v mobilu. Tento návod bude určen právě pro focení mobilem, ale postup bude prakticky stejný i v případě kompaktních fotoaparátů. Dále potřebujete samozřejmě nějakého dobrovolníka/dobrovolnici, nějaké prostory, kde se bude fotografovat a nakonec i nějaký zdroj světla. Podíváme se na to podrobně.

Fotil jsem telefonem Huawei Ascend P7 (který můžete vyhrát v této soutěži). Vše je upraveno pouze v telefonu pomocí aplikace Snapseed.

Než se pustíte do focení aktů

Určitě není vhodné se do aktu pouštět v době, kdy ještě moc fotit neumíte. Určitě byste měli mít už zkušenosti s focením lidí. Při focení totiž budete muset focenou osobu dost dirigovat a vymýšlet pózy. A je rozhodně jednodušší se tu komunikaci naučit třeba při focení klasických portrétů. Taky bude mnohem jednodušší sehnat dobrovolníky na focení v době, kdy se budete moci prezentovat alespoň nějakými fotkami.

Rozhodně byste neměli být nervózní z toho, že fotíte někoho nahého. To může být ze začátku problém. Osobně jsem se otrkal focením lidí ve spodním prádle a když opadla nervozita, pustil jsem se do těch aktů.

Co potřebujete

Místnost ve které budete fotit by měla jít dostatečně zatemnit. Nemusí být úplná tma, to by se fotilo dost obtížně. Důležité je, aby vámi použité světlo bylo mnohem jasnější, než světlo v místnosti. Právě díky tomu si budete moci vyhrát se stíny a skrýt tak určité části těla.

Jako zdroj světla poslouží například lampa, příruční svítilna, čelovka…cokoliv co svítí dostatečně silně. Doporučuji začít s jedním zdrojem světla, to mnohdy bohatě stačí. Teprve časem můžete zkusit nasvítit postavu rovnou několika světly.

Při focení aktů si většinou vystačíte s ostrým světlem a nemusíte jej nijak změkčovat. Pokud by příliš ostré stíny byly problém, můžete před světlo umístit například list bílého papíru. Světlo bude měkčí, což znamená, že stíny nebudou tak ostré a může to pomoci skrýt některé vady pleti.

Pokud chcete mít čistě černé pozadí, stačí k tomu použít jakýkoliv tmavý materiál. Osobně s oblibou používám tmavě modrou deku z IKEA, kterou přehodím přes skříně.

2014-07-13 18.26.06

Takto vypadal můj provizorní ateliér. Fotky s černým pozadím vznikaly před modrou dekou a ty další pak u bílé zdi. Protože zeď byla nasvícená méně, než focená osoba, ve výsledku má na fotkách různě tmavě šedou barvu. Pokud budete chtít čistě bílé pozadí, bude potřeba ještě několika světly rovnoměrně nasvítit bílou zeď za focenou osobou.

Začínáme

Nejdříve si nastavíme světlo a fotoaparát. Zdroj světla umístěte někde z boku focené osoby. Přesnou polohu a směr světla budete řešit postupně, během focení. Fotoaparát nastavíme tak, aby světlo z našeho zdroje světla bylo hlavní a jediné světlo ve snímku. Zkuste najít v nastavení fotoaparátu citlivost (ISO) a stáhněte ji na co nejnižší hodnotu. Poté najděte nástroj kompenzaci expozice a nastavte zápornou hodnotu. Tyto automatické režimy často exponují na místo, kam se ostří. Proto vždy ostřete na ty místa, které jsou nejvíce nasvícené našim zdrojem světla. Ty pak budou správně světlé, nedojde k přepalům a ostatní oblasti budou dost tmavé.

Pokud vám budou vycházet při focení příliš dlouhé expoziční časy a fotografie budou rozostřené, zvyšujte postupně hodnotu ISO. Ideální by bylo použití stativu, ale to je v případě mobilu hůře realizovatelné, vzhledem k absenci stativového závitu.

S umístěním světla je nutné experimentovat. Při prvních pokusech ještě focená osoba nemusí být ještě nahá. Naopak je lepší tyto první pokusy a nastavování provádět ještě v době, kdy na sobě bude mít oblečení. Až budete s výsledky spokojeni, pak teprve můžete požádat o svlečení.

Hrajte si se světlem a stíny

Při výše uvedeném postupu focení je velmi pravděpodobné, že na fotografiích toho půjde vidět více, než byste si přáli. Je proto vhodné si to nejdříve vyzkoušet včetně úprav, abyste věděli, jak musí zdrojové fotky vypadat, abyste je mohli upravit do požadované podoby.

Osobně nejraději experimentuji právě sám na sobě. Nemusíte přitom fotit akty sami se sebou, stačí třeba jen portrét, nebo horní část těla. Většina dnešních mobilů má fotoaparát i vepředu, takže pro pokusné snímky to můžete využít (i přesto, že tyto přední fotoaparáty mívají horší kvalitu). Než jsem nabídl focení aktů mobilem, zkusil jsem provést následující pokus.

2014-07-08 20.16.10 IMG_20140708_201609_1

Nejdříve neupravená fotka. V tomto případě trochu podexponovaná (i nasvícená místa jsou dost tmavá). Lampa byla umístěna po pravé straně, což snadno uhádnete podle stínu. Jak vidíte, stín byl dost ostrý, což bylo v tomto případě vítané. Po zvýšení kontrastu se nasvícené oblasti zesvětlily. Nakonec byl přidán dodatečně šum. Díky nasdílení této fotky na mé Facebook sránce jsem sehnal zájemkyni pro toto focení. Vždycky je nejlepší nejdříve ukázat, co chcete fotit a ideálně uvést co nejvíce informací. A jako příjemný bonus jsem sám věděl, že to v daných podmínkách s daným vybavením dokážu nafotit dle mých představ. Pro případ nouze jsem měl ale připravený foťák.

Laďte jednotlivé pózy a umístění světla tak, aby výsledek vypadal co nejlépe. Zkoušejte různé kombinace, případně před zdroj světla umístěte nějaký předmět a vytvořte stíny různých tvarů. Představivosti se meze nekladou.

Jak upravit fotky

Všechny uvedené snímky jsem upravil pouze v telefonu pomocí aplikace Snapseed. Při úpravě v počítači byste měli určitě více možností a dosáhli byste ještě lepších výsledků. Pro účely článku jsem chtěl ale dokázat, že si vystačíte pouze s telefonem.

Určitě doporučuji převést fotky do černobílé. Nejde jen o osobní preferenci černobílých aktů, ale je to i velmi praktické. Odpadnou vám tak starosti se správným vyvážením bílé barvy a navíc odpadnou problémy s barevným šumem. Celkově se s černobílou fotkou pracuje jednodušeji. Určitě ale foťte nejdříve klasicky v barvách a převod do ČB pak proveďte při úpravách.

Při úpravách budete pracovat především s expozicí (ztmavování/zesvětlování celého snímku) a kontrastem. Určitě se bude hodit možnost lokálních úprav, například když budete chtít ztmavit pouze konkrétní oblast. Je jedno, jakým způsobem tyto úpravy budete provádět, nezáleží na konkrétních postupech, záleží pouze na výsledku. Můžete fotky hodiny ladit pomocí jemného nastavování křivek a pečlivého retušování jednotlivých oblastí. Nebo fotku upravíte několika tahy prstu na displeji mobilu.

2014-07-13 19.38.532 IMG_20140713_193852_1.jpg

Zde je vidět, jak vypadaly veškeré mé úpravy. První fotka je neupravená, tak jak vypadla z foťáku. Díky světlu umístěnému po mé pravé straně je tato strana nasvícena mnohem silněji. Po zvýšení kontrastu se pak levá část snímku dostatečně ztmavila a několika lokálními úpravami jsem ještě dále ztmavil několik dalších částí, včetně levého dolního rohu.

Na co si dát pozor

 • Při focení nahých osob je velmi snadné vytvořit nevkusnou fotku. Stačí použít špatné svícení nebo zvolit nevhodnou pózu. Zkuste se řídit těmito radami: snažte se aby na fotkách bylo vidět co nejméně a vyhněte se pózám a výrazům z klasických portrétů. Taky se vyhněte rádoby sexy pózám a nohy ať raději zůstanou hezky u sebe 😉
 • Objektivy v mobilních telefonech mají často krátké ohniska, v přepočtu na kinofilmové políčko to bývá pod 30mm. To znamená, že abyste vyplnili snímek focenou osobou, musíte stát hodně blízko. V takových případech se začíná projevovat zkreslení vlivem perspektivy. Bližší části focené osoby budou větší, než ty co jsou dále od objektivu. Je to prostě fakt, se kterým musíte počítat. Vyhnout se tomu lze pouze focením z větší vzdálenosti, kde budete muset následně fotky ještě oříznout. Nebo si pořiďte k fotoaparátu nějaký tele objektiv, který ohnisko prodlouží alespoň na cca 85mm.
 • Vžijte se do role focené osoby a nechovejte se jako idiot. Samozřejmostí je na focenou osobu nesahat, určitě ale taky dávejte pozor na to, abyste po focené osobě nevyžadovali něco, co ji nebude příjemné. Během focení se snažte říkat, co a proč právě děláte. Zvlášť pokud fotíte z hodně malé vzdálenosti (třeba nějaký detail), tak řekněte co a proč zabíráte a čeho chcete dosáhnout.
 • Špatným nasvícením a pózou můžete zavinit, že osoba s nádhernou vypracovanou postavou bude působit tlustě. Hlídejte si to už při focení a když se něco takového stane, ihned upravte pózu a/nebo světlo. Jednodušeji se fotí štíhlé osoby. Pokud má někdo už dost kil navíc, je to pak mnohem obtížnější zachytit tak, aby to na fotce vypadalo dobře.
 • Spodní prádlo zanechává na kůži otlačeniny. Pokud nechcete snímky hodně retušovat, počkejte až otlačeniny zmizí. Nebo ještě lépe upozorněte focenou osobu, aby na focení přijela s volným spodním prádlem, nebo ideálně úplně bez prádla.

Kde sehnat modelky/modely na focení aktu

Pro mnohé asi ta nejtěžší část. Pokud nemáte kvalitní portfolio, máte asi jen dvě možnosti. Buď ukecáte nějakou svou kamarádku/kamaráda, aby vám stál modelem a pomohl vám naučit se fotit akty. Klidně se domluvte na tom, že fotky nebudete ani zveřejňovat. Divili byste se, kolik lidí by se rádo takto nechalo nafotit, ale buď se stydí, nebo se bojí že se fotky zveřejní.

Další možnost je zkusit oslovit nějaké osoby z portálu jako například fotopátračka. Zde ale počítejte s tím, že vás takové focení bude něco stát a zdarma vám (bez kvalitního portfolia) nikdo pózovat nahý nebude.

Osobně jsem raději investoval měsíce práce do budování kvalitního portfolia, abych nemusel za focení aktů platit. Naopak mi nyní za akty většinou platí (tedy samozřejmě za klasické snímky focené zrcadlovkou).

Kdy začít?

Sice jsem vás v textu od focení spíše odrazoval, ale pokud si to chcete alespoň zkusit, jděte do toho. Je velká šance, že se první focení nepovede. Pokud vás to láká a baví, je tady naděje že další pokusy budou už lepší a lepší. Můžete třeba srovnat výsledky mého prvního a pak druhého focení aktu. Časově je rozdíl asi dva měsíce, výsledek je ale hodně rozdílný.

Ukázky

Fotil jsem telefonem Huawei Ascend P7 (který můžete vyhrát v této soutěži). Vše je upraveno pouze v telefonu pomocí aplikace Snapseed.

IMG_20140713_194714_1

Zde je dobře patrné zkreslení vlivem perspektivy – ruka blíže objektivu je větší, než ruka u zdi. Taky je zde viditelná záře od zdroje světla. Mobilní telefony se v protisvětle nechovají zrovna nejlépe, tak si dejte pozor, aby tyto záře nebyly až moc rušivé. Stačí jen trochu změnit umístění světla, případně poupravit kompozici.

IMG_20140713_195348_1

Nebojte se fotit třeba i části postavy. Zde jsem chtěl nejdříve zabrat jen horní tetování s kouskem bříška. Když slečna stála s oběma nohama na zemi, vypadalo to zblízka divně. Různě jsem pak experimentoval, až mě napadla tato póza, která tvoří hezké „péčko“ a kompozičně vyplňuje snímek. Aby vyniklo tetování, zvolil jsem zde naopak menší kontrast.

 IMG_20140713_194430_1 IMG_20140713_194345_1

Když vás napadne nějaký nápad, nebojte se jej různě kombinovat a dále s nim pracujte. Kromě pózy jsem si zde vyhrál s nasvícením, kdy stínidlo lampy tvořilo zajímavý pruh.

IMG_20140713_200107_1 IMG_20140713_200007_1

Ten pruh jsem dále využil k tomu, aby byl obličej nasvícený méně, než zbytek postavy. 

img20130723183015

Toto je jediná fotka z článku, která je focena jiným přístrojem. Konkrétně starým telefonem HTC Desire, který má na dnešní poměry již velmi podprůměrný fotoaparát. Jak vidíte, i s takovým zařízením lze fotit akty, i když zde už je šum velmi rušivý a dost snižuje kvalitu snímku. Je pořízena při mém druhém focení aktu, viz tento článek a upravena pouze v Instagramu. Nasvíceno pouze denním světle z okna, v jinak tmavém sklepě.

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

komentáře 2

 1. Jan Přikryl napsal:

  Používáte záblesková světla? Staší mi daylight, ale třeba ve článku https://www.photoneurope.cz/cs/article/jak-fotit-akty je silně doporučují na fotografování v exteriéru

  • David Nogol napsal:

   Používám jak záblesková světla, tak i daylight. Každé řešení má své výhody a nevýhody a hodí se pro jiné situace. Na focení venku je za denního světla nesmysl používat trvalé světla, ty nemají dostatečný výkon.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *