Nezkoumejte fotky na 100% přiblížení

Trápí vás, že vaše fotky nejsou při přiblížení krásně ostré a plné detailů? Zaostřili jste trochu špatně a hlavní objekt je trochu mimo hloubku ostrosti? Nebo jste použili moc dlouhý expoziční čas a fotka je rozmazaná? Nebo je na ni hodně šumu? Mám pro vás dobrou zprávu.

lupa

Nikoho to nezajímá. Tedy až na pár teoretiků, kteří se shromažďují v různých fotografických fórech a zkoumají fotky s lupou v ruce. Ostatním lidem to vše bude ukradené. Pokud se divák podívá fotku, která stojí za houby, je jedno že je po technické stránce perfektní. V dnešní době není nijak složité udělat technicky dobrou fotku. Vždyť to dokážou i opice, není to nic s čím by se měl fotograf chlubit.

Naopak pokud uděláte fotografii, která bude mít zajímavý nápad, kompozici, nebo na ni bude zachycen netradiční objekt nebo scéna, fotka zaujme a pravděpodobně bude mít úspěch. A věřte že až na pár výše zmíněných teoretiků nikdo nebude řešit kvalitu fotky, pokud nebude úplně mizerná.

Netrapte se tedy tím, jak vaše fotky vypadají na 100% přiblížení, stejně většina z nich skončí jen jako zmenšenina na webu. A ani po vyvolání fotografií na běžné formáty nebudou nikdo tyto nedokonalosti řešit. Nebo už jste viděli, že by někdo zkoumal vytištěné fotky s lupou v ruce?

Vašim hlavním cílem by tedy mělo být vytvoření obsahově zajímavé fotografie. Teprve pak se zabývejte technickou kvalitou. Samozřejmě je správné pokoušet se dosáhnout perfektního technického zpracování. Ale berte to jako druhořadý cíl.

A pokud máte ještě pochybnosti, zkuste se zamyslet jestli vás napadne nějaká slavná fotografie, která by se dostala do povědomí lidí jen kvůli své technické kvalitě. Naopak mnoho ze slavných fotografií má spoustu technických nedostatků a chyb.

Zaměřte se tedy na to, co je podstatné a pracujte se světlem, kompozicí a obsahovou stránkou fotografií. Spolu s tím se samozřejmě snažte o to, aby fotografie byly i po technické stránce co nejlepší a hledejte způsoby, jak s vaší výbavou pořizovat co nejlepší snímky. Zvládněte taky proces vyvolávání a upravování fotografií, protože to vaše snímky dokáže povýšit o několik úrovní výše a mnohé chyby tím můžete zachránit. Ale bez dobrého základu bude jakákoliv snaha a práce zbytečná.

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

1 odpověď

  1. Milan napsal:

    Jak kdy. Jako novopečený přispěvatel do mikrofotobank jsem zjistil, že právě tohle tam „porotu“ pro schvalování fotek zajímá opravdu hodně 🙂 Ale jde samozřejmě o účel fotky – pro obrázek na webu je to jedno, ale pro tisk na plakát už jde do tuhého…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *