Street fotografie je upřímná

Mnoho začínajících street fotografů radí jak se vyhnout konfrontaci s lidmi na ulici…

Jednou z častých rad je vyfotit to co chcete mít na snímku a pokud se dotyčná osoba dívá divně, zamiřte foťák znovu na totéž místo a tvařte se že fotíte něco vzadu. Lidi tomu snadno uvěří a budou si myslet že to nejsou oni, koho fotíte.

You Are Here

Jenže to lidem fotografové lžou. Vy fotíte právě ty lidi a street fotografie je o upřímnosti. Nejen na straně lidí, kteří se záhy vyskytnou na snímku. Je to i o úpřímnosti na druhé straně foťáku. Jedno bez druhého nefunguje.

Nebojte se namířit objektiv lidem do tváře. Pokud nebudou souhlasit a jasně to dají najevo, nechte toho, omluvte se a jděte dál. V opačném případě se usmějte, poděkujte a pokud budou chtít, klidně jim řekněte o co vám šlo. Neříkejte to předem, ztratili byste zajímavý okamžik. Ale potom? Potom můžete jít s těmi lidmi klidně na pivo.

144/365

Pokud nemáte odvahu tohle dělat, není street foto pro vás. Street foto je o upřímnosti na obou stranách foťáku. To co umožňuje zákon (téměř všechno) je jedna věc, respekt k lidem kolem je druhá a podstatně zásadnější věc.

Převzdato z blogu photo.radovan.be

Radovan Paška

Jsem introvertní programátor, který si oblíbil street fotografii. www.radovan.be

1 odpověď

  1. Ondřej napsal:

    Super článek, uvítal bych více takových o street fotografii 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *