Skryté tváře měst

Fascinují vás opuštěné budovy, na kterých se podepsal zub času? Obdivujete vylidněné prostory, které dokáží okouzlit nenahraditelnou atmosférou? Rádi byste našli místa, která jsou oknem do minulosti? Potom je přesně pro vás disciplína zvaná Urban exploration, zkráceně Urbex.

Urbex je fenomén zachycující pominutou krásu lidských výtvorů. Obrazem vypráví o místech, která člověk vybudoval, využil a následně opustil. Chátrající objekty sice zejí prázdnotou, ale pro bystrého pozorovatele skrývají ve svých útrobách fascinující příběhy.

Na průzkum moderních ruin se v současnosti vydává stále více a více fotografů. A co je na starých a často zchátralých objektech tolik zajímá? Jde především o dobrodružství.

Hledání opuštěných míst vyžaduje notnou dávku trpělivosti. Budovy, které zůstala tak, jak je původní obyvatelé zanechali, se hledají velmi těžko. Avšak tomu, kdo na ně narazí, slibují neskutečnou podívanou. Stoly, židle a skříně stojí již řadu let nedotknuty na svém místě. Nebýt špinavých oken a vrstvy prachu, člověk by si mohl myslet, že tu stále někdo bydlí. Tak vypadají věrné příběhy dob minulých, které vám žádné muzeum neposkytne.

S tím však souvisí další věc. Základní pravidlo Urbexu – aby zůstaly tyto klenoty stejně působivé i za dlouhá léta, dbají objevitelé na jejich ochranu. Je přísně zakázáno zveřejňovat místo, kde se objekt nachází. Urbex komunita se tak snaží předejít bezohlednému vandalismu a krádežím cenných pozůstatků. Jediným poselstvím míst, kde se zastavil čas, jsou tak fotografie, které se snaží zdokumentovat jejich melancholické příběhy. Objevitel nikdy neodnáší víc než své fotky a nikdy na místě nezanechává víc než své stopy.

Pokud máte při čtení těchto řádek nutkání sáhnout po svém fotoaparátu a vyrazit za dobrodružstvím, mohl by pro vás být Urbex tím pravým směrem.

Pro ty, kteří touží zažít atmosféru Urbex focení pod vedením zkušeného fotografa, připravil Canon fotosoutěž s příznačným názvem Skryté tváře měst. Její výherci budou moci navštívit místa, kam se obyčejný smrtelník nedostane, koukat přes rameno profesionálnímu fotografovi a sami se pokusit zachytit příběhy, které se odhalí jen těm nejpozornějším.

Canon se vydává do urbexových vod tento rok již podruhé. V květnu proběhl úspěšný Canon Urban exploration workshop pod vedením předního fotografa Urbexu Petra Hricka. Účastníci si mohli na vlastní kůži zakusit, jaké to je procházet opuštěnými halami čarokrásné Živnobanky a nahlédnout do její bohaté historie. Hostem workshopu byl navíc hlavní představitel Urbexu v České republice a zakladatel webu Urbex.cz, vystupující pod pseudonymem DiverZant, jehož přednáška poskytla účastníkům cenné rady.

Pokud se chcete soutěže zúčastnit, není proč váhat. Vydejte se na průzkum opuštěných zákoutí, nakoukněte za rezavé dveře ve vašem sousedství a pořiďte atmosferický snímek na téma Urban exploration. Se svou nejvydařenější fotografií se pak pochlubte skrze soutěžní aplikaci, kterou naleznete na facebookovém profilu společnosti Canon CZ. Soutěž trvá do 25. září.

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *