Photoshop nebo Lightroom – který zvolit na úpravu fotky?

Co myslíte, je na takovouto úpravu fotky lepší použít Photoshop nebo Lightroom? Ve kterém programu to půjde lépe od ruky?

bastei

Zatímco lidské oči vidí krajinu trojrozměrně, foťák ji „splácne“ do dvou rozměrů a krajina na fotce tak ztrácí prostor. Proto je při úpravách potřeba umocnit dojem prostoru, to se dělá zvýrazněním popředí a potlačením pozadí.

V následujícím videu uvidíte, jak se taková úprava fotky dělá v Lightroomu a jak ve Photoshopu. V Lightroomu k tomu slouží nástroj štětec, kterým postupně vykreslím celé pozadí a pak můžu pozadí snížit zřetelnost.

Photoshop nabízí sofistikovanější nástroje, pozadí nemusím vybírat ručně, Photoshop dokáže pozadí vybrat automaticky a oblast zpřesní tak, že je zohledněna každá větvička. Podstatně to zrychlí a zjednodušší práci.

Na videu je dále ukázána spolupráce obou programů, ty se svými funkcemi navzájem doplňují.
Lightroom slouží ke správě fotek a jednodušším úpravám. Když si chci s nějakou fotkou víc pohrát, z Lightroomu si ji odešlu přímo do Photoshopu a tam pak mám neomezené možnosti.

Podívejte se na video, sami si můžete udělat představu, jak se ve kterém programu upravují fotky a jak funguje propojení Photoshopu a Lighroomu.

Na videu pracuji s RAW fotkou (do jiného formátu už nefotím), ale to nehraje roli, úplně stejným způsobem se upravuje i JPEG fotka.

Na videu je ukázán poměrně komplexní postup, není prostor na vysvětlování detailů práce s vrstvami, maskami, výběry a jednotlivými posuvníky v Lighroomu či CameraRAW. Video je součástí mého online kurzu a tyto věci jsou probrány v předchozích lekcích.

Roman Flössler

Jsem fotograf, grafik a lektor Photoshopu na volné noze. Na mém webu Flor.cz najdete online kurz Photoshopu zdarma.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *