Temná komora a instantní foto – retro, které letí

Zdá se vám, že v době digitální fotografie je temná komora dávno zapomenutou starožitností? Myslíte, že klasická fotografie, vyvolaná z klasického negativu vlastnoručně, v temné komoře, za pomoci zvětšovacího přístroje, vývojky a ustalovače je už dávno passé? Opak je pravdou! Retro foto má pořád dostatek fanoušků, a to kupodivu nejen mezi pamětníky klasické fotografie, kteří v temné komoře prakticky vyrostli, ale zájem o retro fotografii roste zejména u mladých lidí, pro které svit červené žárovky v temné komoře není návratem do minulosti, ale spíše dobrodružným objevováním kouzla klasické fotografie.

Důvodem návratu zájmu o klasickou, takzvanou analogovou fotografii, je zřejmě dokonalost digitální fotografie, která kreativním osobnostem může připadat stereotypní. Při fotografování digitálem jim chybí prostor pro kreativitu a experiment a proto mají chuť zkoušet něco nového, zábavnějšího. V tomto ohledu nabízí analogová fotografie široké spektrum příležitostí.

Ovšem na rozdíl od digitálních technologií, které prakticky bez problémů, metodou pokus / omyl, úspěšně zvládne téměř každý, klasická fotografie vyžaduje poměrně rozsáhlé odborné znalosti.

Pro začátek je důležité prostudovat si pár návodů, abyste uměli správně založit film a věděli, jak se ovládá váš fotoaparát. Ideální je absolvovat aspoň základní kurz pro začátečníky, případně přečíst si nějakou knížku o klasické fotografii. Pokud chcete, aby vaše fotky vypadaly hezky, měli byste alespoň okrajově vědět, co je to citlivost ISO, jak funguje clona, co je to kompozice, nebo kolik času je třeba, aby se vám osvítil film za určitých světelných podmínek. O složitosti vlastnoručního procesu vyvolání negativu a fotografií v temné komoře ani nemluvě – to už je hotová věda na pomezí chemie a alchymie :o) A to jsou zřejmě důvody, které vedly k tomu, že při objevování kouzla klasické retro fotografie si největší oblibu získala takzvaná Lomografie a fotografie instantní. Obě tyto foto speciality totiž vyžadují minimum odborných znalostí, přičemž výsledky jsou velmi efektní.

dianamini_l

Diana Mini

Lomografie je charakteristická neobvyklými kompozicemi, rozostřenými či zdeformovanými záběry, vypálenými a zkreslenými barvami, tmavými rohy a okraji snímků, zářivými kontrasty, barevnými vadami, multiexpozicemi, či záběry pořízenými přes barevné filtry nebo za nestandardních světelných podmínek. Lomografie využívá kouzlo technické nedokonalosti k vytvoření osobitého fotografického stylu. Snímky zachycené plastovou čočkou barevných retro foťáčků na klasický kinofilm, jsou nevšední a originální, jakoby mimo realitu, autentické a jiné než běžné fotografie. Pro finální vzhled snímků je často důležitá náhoda a výběr správného filmu či fotoaparátu.

Díky obrovskému zájmu fanoušků Lomografie se inovují staré modely foťáků a v duchu tradičních principů Lomografie vznikají nové fotoaparáty s nepřeberným množstvím příslušenství. V nabídce je bohatý výběr barevných plastových foťáčků, které jsou základem pro vaše kreativní foto experimenty.

Hitem letošní sezony je miniaturní foťáček Diana Mini, který používá 35mm film, na který lze pořídit 36 čtvercových anebo 72 obdélníkových snímků. Tento foťák, který se díky mini rozměrům vejde do každé kapsy, se vyrábí v 10 designech. Stačí si tedy vybrat ten váš a můžete začít s Lomografií, což je prakticky náhodné fotografování zcela bez pravidel. V Lomografii jde o zachycení pohybu, nálady a nezaměnitelné atmosféry. Experimentujte s kreativními režimy, jakými jsou multiexpozice, barevné filtry a dlouhé expoziční časy a nechte se překvapit tím, jak fotky po vyvolání budou vypadat. Pokud jste spontánní a kreativní, Lomografie vás okouzlí. Umožní vám vidět realitu nekonvenčně, stylově a originálně, s nádechem anarchie, provokace a dobrodružství.

Legendárním foťákem pro Lomografii je Diana F+, který díky tomu, že fotí na svitkový film 120,  přináší typické čtvercové fotky s živými kontrastními barvami, tmavými rohy a měkkou kresbou. K Dianě F+ je možné pořídit celou řadu příslušenství, objektivů a nástavců. Diana F+ je dostupná také v instantní verzi. A tady se dostáváme ke druhé, velmi oblíbené formě analogové retro fotografie, tedy k fotografii instantní, výsledkem které jsou tzv. polaroidové fotky. Polaroid je kult, kouzlo okamžiku a skvělá zábava. Každá instantní fotografie je originál, který již nelze změnit, fotky z Polaroidů mají v sobě zvláštní a nezaměnitelnou atmosféru.

dianaf--600x600

Diana F+

Nejoblíbenějšími současnými instantními fotoaparáty jsou přístroje Fujifilm Instax, které okamžitě po vyfocení produkují fotografie, které jsou plně vyvolané do tří minut. Pro výrobu těchto fotografií se používá Fujifilm Instax Mini film, ve velikosti kreditky nebo vizitky. Používají ho fotoaparáty Instax Mini 8 pro začátečníky, Instax Mini 25 s vyspělou expoziční automatikou, Instax Mini 90 s působivým retro designem a řadou pokročilých funkcí a nejnovější Instax Mini 70 s novou automatickou expozicí s korekcí jasu a režimem selfie. Instax Mini film používá i „tiskárna“ pro mobily Instax Share.

Instax Share

Instax Share

Fotoaparáty Fujifilm Instax Wide 210 a 300 produkují polaroidové fotky dvojnásobné velikosti než Instax Mini. Velikostí 10 x 8 cm se filmy Instax Wide přibližují klasickým Polaroidům, ovšem při nesrovnatelně nižších nákladech.

Instax Wide

Instax Wide 300

Pokud vás zaujala Lomografie, jako zábavná a vzrušující metoda uměleckého vyjádření, nezbývá než vybrat si jeden z plastových Lomography foťáčků, založit do něj film a začít experimentovat. Jako inspiraci můžete využít deset pravidel Lomografie:

  • Ber svůj foťák všude s sebou
  • Foť s ním pořád – ve dne i v noci
  • Lomografie není překážka v tvém životě, je jeho součástí
  • Nekoukej do hledáčku
  • Dostaň se s foťákem co nejblíž
  • Nemysli
  • Buď rychlý
  • Nemusíš vědět dopředu, co na filmu bude
  • Nemusíš to vědět ani potom
  • Nezatěžuj se pravidly

Nejste zrovna profík a na vyvolání negativů a fotografií v temné komoře si netroufáte? Máte možnost svěřit své negativy a výrobu fotek profesionálům, kteří se manuálním zpracováním Lomography fotografií zabývají.

Pokud vás zaujala instantní fotografie, vyberte si Instax, který vám bude nejlépe vyhovovat, a foťte, obdivujte a okamžitě vystavujte!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *