Vybíráme záblesková světla

Pokud fotíte v ateliéru, nebo v interiérech obecně, určitě jste se již dostali do situace, kdy nebyla intenzita osvětlení v místnosti dostatečná, nebo nebyl charakter světla ideální a museli jste dělat kompromisy s časem, clonou, ISO … jenže ani to někdy nevede k tomu, aby vznikla dokonalá fotka dle našich představ. Ideální světlo je zkrátka nepominutelným základem každé fotografie a bez něj to nejde.

Pokud se nejedná o reportážní typ fotografie, kde většinou zvládneme bez problémů doblesknout systémovým bleskem, ale spíše o komponovanou portrétní, či figurální fotografii, je určitě namístě zvážit, zda není lepší použít záblesková světla.

Je sice pravda že i k externímu blesku je možno koupit radiový odpalovač, umístit ho na stativ a přidat k němu softbox na zjemnění tvrdého charakteru světla, které dělá systémový blesk. Nicméně je dobře si přiznat, že možnosti a vlastnosti takto “vytuněného” blesku stejně budou stále pokulhávat i za tím nejobyčejnějším a nejlevnějším studiovým zábleskem zábleskem.

Je to dáno například tím, že zábleskové světlo má velkou kruhovou výbojku, kterém oproti malé rovné rubičce výbojky systémového blesku krásně rozprostře světlo do softboxu, beauty dishe, či dalšího příslušenství, které pak kreslí tak jak má. V porovnání s externím bleskem, kde maličká výbojka vzdy koncentruje světlo doprostřed softboxu a světla po okrajích je málo (světlo je tedy rozprostřeno v ploše softboxu nerovnoměrně).

Dalšími problémy jsou znatelně nižší intenzita při přepočtu na nasvícenou plochu, omezená kapacita baterií a podobně. Nezanedbatelná je též finanční otázka. Cena kvalitního softboxu pro systémový blesk + odpalovač většinou stojí zhruba stejně jako menší zábleskové světlo (například spolehlivé a levné zábleskové světlo BASIC Pro 300 Ws od Photon Europe).

Jak správně zvolit výkon zábleskového světla?

Pokud usoudíme, že nadešel čas zakoupit zábleskové světlo, tak si dříve nebo později položíme otázku: jak silný studiový blesk potřebuji?

Na první pohled to sice vypadá na dlouhé a složité přemýšlení a vybírání, ale nemusíte se obávat, ono je to v podstatě jednoduché. Je potřeba si uvědomit, že velikost ateliéru, nebo místnosti ve které fotíme v podstatě nemá na volbu správného výkonu světla vliv. Ať má ateliér plochu 20m2, nebo 200m2, tak až na extrémní případy světlo umisťujeme do podobné vzdálenosti od modelu.

Hlavním a nejdůležitějším kritériem pro volbu výkonu pro záblesková světla je tedy rozsah clonových čísel, která potřebujeme při fotografování používat.

Pokud používáme clony v rozsahu f1,2 -f8 (při ISO 100), tak nám bez problémů stačí i nejslabší provedení zábleskových světel 300-400 Ws (např.: Výše uvedené BASIC Pro300, nebo Photon Europe Digital Master DM-4)

Pokud občas potřebujete zaclonit i na f11, nebo f16, případně přesvítit plné denní světlo, tak je potřeba výkon zábleskového světla cca. 600Ws (Například Digital Master DM-4, nebo Photon Europe DPEII Pro 600Ws).

Silnější světla (např.: Photon Europe DPEII Pro 800Ws) je potřeba pouze v případě, když běžně fotografujete při ISO 100 na clony f16 a více. P.S. – Výše uvedená světla 400Ws a více, mají velký rozsah a citlivou regulaci při nízkých výkonech, tak s nimi není problém fotografování ani s nízkými clonovými čísly. (více informací o studiových světlech naleznete na stránkách dodavatele photoneurope.cz)

Jak vidíte, s volbou výkonu to není tak složité, jak to na první pohled mohlo vypadat. Důležitá je také značka zábleskových světel. Světla od výrobce, kterého doporučuji používám již 13 let bez jakýkoliv problémů a dle mých zkušeností vždy mají nejlepší poměr výkon/cena na našem trhu. Přeji krásný den a dobré světlo všem čtenářům.

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

1 odpověď

  1. Kristýna Vojtěchová napsal:

    Dobrý den,

    přečetla jsem si Váš článek o zábleskových světlech. Na konci píšete, že doporučujete značku světel, se kterými jste spokojený, ale neuvedl jste ji. Je to značka Photon Europe, jak jste výše zmiňoval?

    Děkuji za odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *