Inspirace svatebních fotografů

Snad každý, kdo trochu aktivněji fotí (ať už se jedná o krajinky, zátiší,makro,..) bezpochyby minimálně jednou narazil na otázku, zda by svému kamarádovi, či rodinnému příslušníkovi nenafotil svatbu. Nehodlám se zde zabývat tím, jestli je dobrý nápad aby krajinkář, či makro fotograf fotil svatbu. Od toho tady máme fóra, nespočetno článků a především svůj vlastní zdravý rozum.

V tomto článku bych se chtěl především zabývat tím, jaké vybavení a postupy využívají profesionální svatební fotografové, či kde nabrat inspiraci…

Začnu jedním z nejznámějších českých svatebních fotografů a to Štěpánem Vrzalou. Štěpán Vrzala se živí především fotografováním svateb. Patří ve špičku v oboru ( jak se můžete přesvědčit na jeho portfoliu) a jeho fotografie jsou opravdu plné inspirace. Fotí na fullframe zrcadlovku Canon 1Ds MarkIII spolu s vysoce (f1.4 a míň) pevnými světelnýmy objektivy. Z jeho svatebních fotografií vyzařuje přirozenost, která spolu s jeho technickou precizností a jemným dolaďováním fotografií v postprocessu vytváří úžasný zážitek. Pro úplný přehled, jeho ceník najdete zde.

Když jsem začal s českým svatebním fotografem, bylo by dobré zmínit i jednu z nejznámějších slovenských svatebních fotografek a to Katarínu Žitňanskou. Katarína má malou „rodinnou firmu“ se svým manželem, který zpracovává svatební video. Katarína Žitňanská patří spolu se svým manželem jedním z nejžádanějších „uchovávačů vzpomínek“ na Slovensku. Jejich nejčastěji aktualizovaé portfolio najdete na těchto facebookových stránkách. Žitňanská fotí na fullframe zrcadlovku Canon 5D Mark II jak spolu s „klasickými“ zoomovýmy objektivy o světelnosti 2.8, tak i vysoce světelnými pevnými objektivy. Na fotkách od Kataríny je většinou vidět jemná aranžovanost. To mimojiné proto, že Katarína velmi často fotí svatební portréty mimo svatební den, proto je možnost si donést věci na dotvoření té pravé atmosféry. Katarína Žitňanská nemá oficiálně zveřejněný ceník, což je dle mého názoru škoda, ovšem u většiny profesionálních fotografů to tak bývá,..

Další výborné fotografie tentokrát naleznete u dvojice kolegů „Kamil a Simona“ . Jejich fotografie, které naleznete na jejich portfoliu jsou opravdu velmi odlišné od klasických svatebních fotografií, velký důraz je kladen na následný postprocess v počítači. Právě tento fakt pravděpodobně dokáže tyto svatební fotografie odlišit od jiných. Používají dvě primární zrcadlovky. Fullframe zrcadlovku Nikon D700 a zrcadlovku s APS-C čipem Nikon D300s spolu se zoomovýmy, 2.8 objektivy a několika pevnými skly se světleností 1.8 a 1.4

Na závěr bych chtěl přidat jednoho slovenského fotografa a to Adama Húška. Na jeho webu můžete kromě nádherných svatebních fotografií nalézt i velmi profesionální fashion fotografie. Pravděpodobně díky tomu faktu, že je Adam Húšek především fashion fotograf jsou jeho svatební fotografie takto precizně zpracované. A to především nasvícením a následným postprocessem v počítači. Adam používá fullframe zrcadlovku Canon 5D MakrII, k němu zoomové 2.8 objektivy a několik málo pevných 1.4 a1.8 objektivů.

Myslím si, že pro dnešek by tato dávka inspirace mohla stačit. Samozřejmě, v tomto výběru je opravdu malé procento všech výborných svatebních fotografů, já se snažil vybrat fotografy, kteří mají pokaždé aspoň trochu jiný styl svatebních fotografií.

Pokud o tento článek bude zájem, velmi rád z něj udělám seriál na několik pokračování. Budu jen rád, když do komentářů přidáte Vaše oblíbené svatební fotografy, poznatky, či poznámky k tomu, co byste se chtěli dále dozvědět,..

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *