Jak pověsit fotku na zeď

Nedávno jsem se rozhodl nechat si vyvolat fotku ve větším formátu a pověsit si ji na zeď. Přišlo tedy rozhodování, jak fotku na zeď pověsit, aby to bylo snadné, hezké a taky levné.

Dříve jsem věšel jen menší fotky a řešil jsem to tak, že jsem na každý roh fotky nalepil kousek izolepy. To ale nebylo moc hezké a ani moc účinné. U větší fotky jsem potřeboval jiné řešení.

Zkusil jsem pro tyto účely koupit lepící plastelínu a rád se podělím o mé dojmy.

Jde o docela levnou záležitost, cena plastelíny se pohybuje kolem 50 – 100Kč. Původně jsem předpokládal, že aplikace plastelíny nebude nijak náročná. Nicméně se ukázalo, že to tak snadné nebude. Když jsem fotku přilepil ke zdi poprvé, narazil jsem na problém. Použil jsem moc velké množství hmoty a bylo to přes fotku vidět – byly tam fleky a hrboly. Trochu plastelíny jsem ubral, ale stejně to moc dobře nevypadalo a nakonec se časem fotka začala trochu vlnit. Dnes jsem se pustil do přelepení fotky a takto to vypadá:

img0995

Počáteční bod. Doporučuji si k práci připravit nůž, něbo něco pevného. Lépe se potom hmota roztírá, aby nebyla moc tlustá.

img0996

Hmota se utrhne a pak se zpracovává mezi prsty, dokud nezměkne a nevytvarujete požadovaný tvar.

img1000

Při lepení větších fotek, nebo obrazů doporučuji použít více hmoty. Původně jsem lepil jen rohy a prostředek, ale fotka se brzo začala vlnit a nedržela úplně dobře.

 

Výhody a nevýhody

+ docela levné řešení pro přichycení fotek a lehčích předmětů na zeď

+ nezanechává na fotce žádné fleky a dá se odstranit bez poškození papíru

– ve světlých místech (v mém případě obloha) jdou větší kusy plastelíny skrz fotku vidět a kazí tak dojem z fotky

– nanášení plastelíny je docela obtížné – špatně se tvaruje a dá zabrat, než se podaří vytvořit tenkou vrstvu hmoty

– někdy až moc pevná, při pokusu o střžení fotky ze zdi jsem odloup i kus barvy ze zdi

Další možnosti

Jako ještě lepší možnost jak fotku přilepit mi přijde oboustraná lepící páska. Tu jsem ale tehdy nikde nesehnal, proto jsem sáhl k té plastelíně. U tmavých, nebo zarámovaných fotek by ale toto řešení mělo být v pohodě.

Nedá mi to, abych se nezeptal. Jak věšíte fotky na zeď vy? Máte na to nějaké fígle? Nebo naopak máte s nějakým způsobem věšení fotek špatné zkušenosti? Dejte vědět v komentářích pod článkem.

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *