Jak najít ztracený nebo ukradený fotoaparát

Spousta fotografů pracuje s hodně drahými fotoaparáty a příslušenstvím. I když si každý svou výbavu pečlivě hlídá, může se stát, že se výbava ztratí, nebo ji někdo ukradne. Pojdmě se podívat na jeden ze způsobů, jak zvýšit šanci na nalezení vaší výbavy.

Velká část fotoaparátů totiž ukládá své sériové číslo do EXIFu každé fotografie jim pořízené. Existují webové služby, které se právě na toto zaměřují. Ve zkratce procházejí obrázky nalezené na internetu a načítají z nich informace o modelu fotoaparátu a jeho sériovém čísle (tyto dva údaje z toho důvodu, že dva různé modely můžou mít stejné sériové číslo). Bohužel služby jsou krátké na případy, kdy jsou EXIF informace z fotky odstraněny. Což například dělá Facebook a další webové služby.

Pojďme se podívat na dvě služby, které slouží k nalezení fotografií podle sériového čísla.

StolenCameraFinder

Adresa služby: www.stolencamerafinder.com

Indexuje obrázky nalezené na internetu. Pro rychlejší rozšíření jejich databáze nabízejí plugin pro prohlížeč Google Chrome, který jim zasílá sériové čísla obrázků na stránkách, které si v prohlížeči zobrazíte. Dále také nabízejí aplikaci pro prohledávání ve fotografiích na Flickru.

Stačí zde přetáhnout nějakou z vašich fotek a služba si již sama vytáhne potřebné informace. Nebo můžete sériové číslo zadat ručně.

Zdarma se vám zobrazí jen jeden výsledek pro zadané sériové číslo. Můžete se tak podívat na samotnou fotku se shodným sériovým číslem a zároveň i na odkaz, kde byla fotka nalezena.

Na mapce můžete procházet ztracené, ukradené a nalezené přístroje. Podle počtu nalezených přístrojů se zdá, že tato služba může být v určitých situacích opravdu užitečná. Záznamy umístěné na mapce můžete sami vytvářet a následně i editovat.

Služba je v základní verzi zdarma. Bohužel omezení jen na jednu nalezenou fotografii se mi nezdá moc užitečné. Pro více výsledků a pokročilé možnosti včetně alertingu na email si musíte připlatit (£4.99 měsíčně pro PRO účet, a £99.99 pro Business účet)

stolencamerafinder

CameraTrace

Adresa služby: www.cameratrace.com

Tato služba oproti předchozí vypadá graficky vydařeněji, ale nenabízí tolik funkcí. Prozatím indexuje jen fotografie na službách Flickr a 500px. Což dost snižuje její použitelnost. I přestože jsou tyto dvě služby pro sdílení fotografií hodně populární, šance že se tam objeví fotografie z vašeho ztraceného/ukradeného fotoaparátu je podle mě hodně malá.

I CameraTrace dokáže odesílat alerty na email v případě, že budou nalezeny další fotografie s vašim sériovým číslem. Opět si ale pro tuto možnost musíte připlatit. A to 10$ za jeden přístroj.

cameratrace

Hlavní je prevence

Tyto nástroje sice můžou zvýšit šanci na nalezení pohřešovaného přístroje a výbavy, ale nedá se na ně spolehnout. Určitě je fajn, že podobné služby vznikají, ale stejně je lepší dávat pozor, abyste toto nemuseli vůbec řešit.

Nezapomeňte si svou výbavu hlídat a nenechávat ji odloženou někde bez dozoru. Pokud chodíte fotit na nebezpečnější místa, nebo rádi fotíte ve tmě, doporučuji chodit ve větších skupinkách fotografů.

Dostali jste se někdy do situace, kdy jste ztratili, nebo vám byl ukraden fotoaparát? Jak jste postupovali? Podařilo se vám fotoaparát získat zpět? Podělte se o své zkušenosti v komentářích.

K napsání článku mě inspiroval tento krátký článek na dpreview.com.

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Počet komentářů: 3

 1. Jan Brumlík napsal:

  Dobrý den,
  děkuji za tipy, alespoň rychlé určení sériového čísla fotoaparátu se hodí.
  Mně byl ukraden včera na akci v Mutěnicích. Hlásil jsem to policii, budou to nějak řešit právě podle SN foťáku, ale myslím, že vzhledem k počtu lidí, který na akci byl, je šance na nalezení minimální.
  Tak uvidíme, třeba budu překvapen. Každopádně ještě jednou díky za tipy na tyto služby.

 2. Marcela napsal:

  Nalezen fotoaparát 18.8. 2015 na silnici pod hradem Kašperk v černém látkovém obalu.

 3. Jiří Ledecký napsal:

  24. 8. cca ve 12:30 jsem na albrechtické rozhledně Sedlo (6km od Sušice) zapoměl foťák. Jedná se o starši model OLYMPUS UZ. Nálezci předem děkuji. Aparát jsem položil na lavičku a věnoval se dcerce, která se bála větru. Pokud by mi nálezce chtěl vrátit jenom paměťovou kartu, pochopím to. Jiří Ledecký

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *